Finansal kuruluşlar kömür sanayisine 1,5 trilyon dolar sağladı

28 sivil topluluk kuruluşundan oluşan çevreci kadro marifetiyle hazırlanan aynı rapora göre, yüzlerce mali yapı Eş 2019’dan Kasım 2021’e kadar emniyet ve üstenme yoluyla kömür sanayisine 1,5 trilyon dolar tahsis etti. Araştırmaya göre bu kuruluşların çokları kemiksiz akim taahhütte bulunmuştu.

Araştırı, Çin, KUL, Japonya, Hindistan, İngiltere ve Kanada’dan oluşan altı ülkeden bankaların zaman boyunca toptan kömür finansmanının %86’sından mesul olduğunu belirtiyor.

Kesin Zero Banking Alliance’ın üyeleri olan Japon yatırım bankaları Mizuho Financial, Mitsubishi UFJ Financial, yeryüzü büyük iki kredi veren olarak belirlenirken, aracısız krediler 373 bilyon doları buldu.

1,2 trilyon dolar üstelik taahhüt eliyle kömür şirketlerine kanalize edildi. Önde mevrut 10 sigortacının tamamı Çinli idi ve Çin Uran Ticaret Bankası (ICBC) 57 bilyon dolarla önceki sırada meydan aldı.

Araştırmaya önderlik fail Alman mekân grubu Urgewald’ın mali araştırı başkanı Katrin Ganswind, “Bankalar kömür müşterilerinin geçişine arkalamak istediklerini argüman etmeyi severler, ancak nesep şu kim bu şirketlerin az daha hiçbiri geçiş yapmıyor” dedi.

Sanayici kömüre dönüyor

 

Yer Yağı şirketleri bozukluk yeşil enerjiye yatırım yapmıyor?

 

Almanya, nükleeri yeşil yatırım namına görmüyor

 

Share: