Pandeminin yavru işçilerde korkutucu etkisi

Konfedere Milel’in yayınladığı kullanılmamış raporda bala işçiliğinin serencam 20 yıldır ilk kez artışa geçtiği dikkat çekti.

Arsıulusal Mesai Örgütü (ILO) ve Mürekkep Milletler Çocuklara Arkalama Fonu (UNICEF) aracılığıyla ortaklaşa hazırlanan rapora göre Kovid-19 pandemisi dolayısıyla milyonlarca çocuk daha çalışmak zorunda kalacak.

Araştırmaya bakarak acun genelinde yavru işçi sayısı 2020 başında dört sene öncesine göre 8,4 milyon artışla 160 milyona ulaştı.

ILO’evet bakarak yoksullaşma konusundaki öngörülerin gerçekleşmesi durumunda 2022 sonuna kadar çocuk iştirakçi sayısı 9 milyon elan artacak.

Ancak raporun eş yazarlarından UNICEF İstatistikçilerinden Claudia Cappa, bu sayının beşe katlanabileceği konusunda uyarıyor. “Alınan mali tedbirler ve farklı sebeplerden etraf içtimai korunmada düşüş olması yerinde müteharrik bala sayısı 46 milyona yükselebilir” diyor araştırman.

Kovid-19’un tıpkısı dönüm noktası olduğunu belirten Cappa, 2000 ile 2016 arasında etkin yavru sayısında 94 milyonluk benzeri düşüş yaşandığını söylüyor.

UNICEF Başkanı Henrietta Fore, “Kapanmaların, iktisadi sarsıntıların yaşandığı, okulların vabeste kaldığı, ulusal ekonomilerin gerilediği ikinci seneyi de sonlandırırken aileler haddinden fazla büyük engelleri cereyan etmek üzere çözüm bulmak zorunda” kaldığını tabir ediyor.

Rapora bakarak bu gidişattan artık koca torunlar etkileniyor. 2020 yılında kaydedilen 160 milyon yavru işçiden 97 milyonunu koca torunlar oluşturuyordu.

Bu tablodaki keder donör ayrıksı aynı uzanım bile yavaş işlerde çalışan, yaşları 5 ile 17 ortada değişen yavru sayısının artışa esbak olması. Balıkçılık ya dahi beyaz zehir kabilinden sektörlerde kollar haftada 43 saat çalışabiliyor. Bu dahi normal gelişimlerine nazik zararın yanında eğitim bilimi almalarını de imkansız ayla getiriyor.

Share: