İklim krizi kahvehane ve çikolata kaynaklarını üstelik vuracak!

Hollanda’de yapılan bakir ayrımsız araştırmada, küresel iklim değişikliğinin Avrupa ülkelerinin kıraathane ve çikolata kaynaklarını derinden etkilediği ve ilerleyici yıllarda üretim kesintisine illet olabileceği açıklandı.

Araştırmayı yöneten Vrije Üniversitesi’nden Dr. Ertuğ Erçin, “Emek, ticaretle toptan olarak elbette birbirimize bağlı olduğumuzu ve sınırlarımızın dışındaki abuhava kaynaklı felaketlerin yaşamlarımızı şüphesiz aracısız etkilediğini gösteriyor. Bunu elan çok görmezden gelemeyiz” dedi.

NTV’deki habere bakarak; Araştırmada ayrıca birçok gıdada geçer not palm düşman ithalatı ile Avrupa Birliği’ndeki kümes hayvanları amacıyla temel ağızotu olan soya ithalatında birlikte faziletkâr bire bir hınç olduğunu tespit ettiklerini aktarıldı.

‘KIRAATHANE, HINT BADEMI, ŞEKER HASTALIĞI KAMIŞI, PALM YAĞI VE SOYA FASULYESİ’

Nature Communications dergisinde yayınlanan çalışmada, “Mümasil gelecekte, dünyanın gayrı bölgelerinde kalan yağışsızlık dolayısıyla AB’ye belli başlı mahsullerin arzı kesintiye uğrayabilir” denirken, “Kahve, hint bademi, şeker hastaliği kamışı, palm düşman ve soya fasulyesi, abuhava açısından genişlik savunmasız ithal ürünlerdir” ifadeleri kayran aldı.

Araştırmayı gerçekleştiren marifet insanları geçtiğimiz 25 yıl içerisinde üretilen mahsüllerin yüzde 7’sinin savunmasız durumda olduğunu bildirirken, karbon çıkarma seviyeleri ayn önüne alındığında tart seviyesi azalsa dahi önümüzdeki 25 yıl içerisinde mahsüllerin yüzdelik 37’sinin etkileneceği belirtildi.

BAŞAT VE DİĞER İKLİM SORUNLARI ELAN DA ETKİLEYECEK

Özellikle Brezilya, Vietnam, Kolombiya ve Kenya’birlikte yaşanan istihsal kıtlığının kahve ve çikolata fiyatlarını heybetli oranda artıracağı bildirilirken analizin hoppadak kuraklığı dikkate aldığı, dominant ve diğer iklim sorunları da göz önüne alındığında durumun henüz dahi kötüleşebileceğinin şeş çizildi.

Araştırmayı yöneten Hollanda’daki R2Water Araştırı ve Danışmanlık ile Vrije Üniversitesi akademisyen Dr. Ertuğ Erçin, “Çalışma, ticaret aracılığıyla global yerine pekâlâ birbirimize sınırlanmış olduğumuza, sınırlarımızın dışındaki abuhava kaynaklı felaketlerin yaşamlarımıza kuşkusuz aracısız dokunabileceğine dayalı kanıtlar sunuyor” derken “Bunu henüz aşkın görmezden gelemeyiz” dedi.

DEĞME ÜÇ KAHVEDEN BİRİ AB’DE İÇİLİYOR

Raporda, alelhusus Avrupa Birliği ülkelerinin dünyadaki kahvenin üçte birini tükettiği ve bunun yarısının, global ısınma arttıkça kuraklığa cebin oldukça savunmasız olan Brezilya ve Vietnam’dan geldiği bildirilirken, kakao ithalatının yüzdelik 28’inin 2050’de yüksek asayiş açığı olan yerlerden olacağını aritmetik edildiği bildirildi.

Düzentileme ekibinden sıfır ancak konuyla ilişik açıklamada mevcut İskoçya James Hutton Enstitüsü’nden Mike Rivington, araştırmanın kuvvetli olduğunu söylerken, “Besin sistemlerinin lehçe abuhava değişikliği müfrit olaylarına harmoni tedarik etmek üzere elan elastik kuzuluk gelmesi gerekecek” dedi.

İklim krizi finansal sistemi çökertecek

 

İklim kriziyle mücadelede 6 uç ve etken formül

 

Share: