Otomotive yatırım yapana motivasyon

Hükümet, otomotiv yatırımı yapacak yatırımcıya algı desteği sağlayacak. Buna bakarak, Türkiye’birlikte bildirme az 100 bin nüsha kapasiteli kullanılmamış araba fabrikası kuran yahut mevcut yatırımını bildirme birkaç 100 bin adet zait yatırımcılara ‘Gümrük Vergisi’ (GV) desteği verilecek.

KARAR YAYIMLANDI

Geri ‘Yatırımlarda Mehabet Yardımları Için Başkalık Yapılmasına Dair’ karar Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’da yayımlandı. Karara bakarak, Türkiye’üstelik arz 100 bin skor kapasiteli bakir otomobil fabrikası kuran yahut mevut yatırımını yer bir iki 100 bin nüsha zait yatırımcılara ‘Gümrük Vergisi’ desteği verilecek. Bu şartlara uyan yatırımcılar motosiklet üstüvane hacmi 1.600 cc’ye kadar olan otomobilleri vergi ödemeden ithal edebilecek. Hibrit/ elektrikli makine yatırımlarında ise 2.500 cc’ye kadar olan otomobiller üzere Gümrük Vergisi ödenmeyecek. Bu mehabet kurulacak kapasitenin yüzdelik 15’i ile kapalı olacak. Yani 100 bin kapasiteli kuruluş için 15 bin araç ‘Gümrük Vergisiz’ getirilebilecek.

VOLKSWAGEN İÇİN Mİ?

Teşvikin öncelikli olarak Volkswagen (VW) üzere getirildiği düşünülüyor. VW resmi kararını açıklamasa üstelik kullanılmamış üretimevi yatırımı üzere Türkiye’nin seçildiği belirtilmişti. VW, 1.3 bilyon euro yatırımla 300 bin adetlik bir fabrika kurmayı planlıyor. Bu destekle, 45 bin adete büyüklüğünde otomobili gümrük vergisiz ithal edebilecek. Destekten Adapazarı’nda hibrit modeller üreten Toyota’nın dahi yararlanması bekleniyor. Toyota mevcut kapasitesine arttırma kendisine 100 bin adetlik kullanılmamış bir yatırım gerçekleştirmesi halinde 2.500 cc motosiklet hacmine sahip 15 bin otomobili gümrüksüz getirebilecek. Türkiye’birlikte yatırımları olan Fiat, Renault, Hyundai üstelik mevcut kapasitelerini minimum 100 bin sayı artırırsa destekten yararlanacak. Türkiye, GV’yi mevki menşeine göre ayrımlı oranlarda uyguluyor. DENIZ bu vergiden affedilmiş. Uzakdoğu ülkelerine yüzdelik 10, ABD’ye yüzdelik 60 vergi var. Son dönemde ithalatın yoğun olduğu Cenup Afrika ile Meksika’dan mevrut araçlara dahi yüzdelik 10 TOKİ vergisi getirilmişti.

Share: