Otomotiv ihracatı haziranda yüzde 18 arttı

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre otomotiv endüstrisinin haziran ayı ihracatı yüzdelik 17,9 artma ile 2,8 bilyon dolar oldu. Yılın geçmiş şeş ayında dış satım yüzde 6,1 artarak 15,3 milyar dolara ulaştı.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik: “Otomotiv endüstrisi namına yonga krizi ve erke maliyetleri kabilinden rappadak çokça sorunla savaş etmemize rağmen haziranda bu yıl aylık bazdaki bildirme faziletli ihracat rakamına ulaşmayı başardık. Tedarik endüstrisi, Binek otomobiller ve Otobüs-midibüs-minibüs yayın gruplarında çift haneli artışlar gerçekleştirirken, Polonya, İspanya ve Portekiz’e birlikte yüksek ölçülü artışlar kaydettik.”

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine bakarak Türkiye ihracatının 16 yıldır sıkışık reis sektörü olan otomotiv endüstrisinin haziran ayı ihracatı geçen senenin ayrımsız döneminde bakarak yüzdelik 17,9 çoğalma ile 2,8 bilyon dolar oldu. Türkiye ihracatında ikinci tam yer düzlük sektörün aldığı behre ise yüzde 11,8 olarak gerçekleşti.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Yağmur Polat, bu yılın evvel yarısında otomotiv endüstrisi ihracatının sabık senenin tıpkı dönemine kıyasla yüzde 6,1 artışla 15,3 milyar dolara ulaştığını ve familya-haziran döneminde birlikte ortalama mahiye ihracatın 2,5 milyar dolar kendisine gerçekleştiğini söyledi. OİB Yönetim Kurulu Başkanı Yağmur Polat “Otomotiv endüstrisi namına yonga krizi ve erke maliyetleri kabil vehleten çokça sorunla uğraş etmemize karşın haziranda bu yıl maaş bazdaki sunma erdemli ihracat rakamına ulaşmayı başardık. Hazırlık endüstrisi, Binek otomobiller ve Otobüs-midibüs-minibüs im gruplarında koşa haneli artım kaydederken, Polonya, İspanya ve Portekiz’e bile erdemli mevzun artışlar kaydettik. Aynı şekilde yılın geçmiş yarısında birlikte yüzde 6 oranında artma kaydettik. Otomotiv ihracatımızda çoğalma grafiğinin süreceğine ve yıl sonunda hedefimizi geçeceğimize inanıyoruz” dedi.

Tedarik endüstrisinde yüzdelik 11, binek otomobilde yüzde 44 artış

Haziranda genişlik iri im grubunu oluşturan Tedarik endüstrisinde yüzdelik 11 artışla 1 milyar 193 milyon dolar ihracat gerçekleştirilirken, Binek Makine ihracatı yüzdelik 44 artışla 876 milyon dolar, Pırtı Taşımaya Mahsus Motorlu Taşıtlar ihracatı yüzde 16 azalışla 381 milyon dolar, Otobüs-Minibüs-Midibüs ihracatı yüzde 14,5 artışla 142 milyon dolar oldu.

Hazırlık endüstrisinde sunu çok dış satım yapılan ülke olan Almanya’evet ihracatta yüzdelik 10 oranında çoğalma görülürken, KÖLE’ye yüzdelik 29, Fransa’ya yüzdelik 30, İspanya’evet yüzdelik 68, Müttehit Kraliyet’a yüzde 4 artım, İtalya’evet ise yüzdelik 6 düşüş görüldü.

Binek otomobillerde koskocaman pazarlardan Fransa’ya yüzde 79, İtalya’evet yüzde 39, Mürekkep Krallık’a yüzde 55, Almanya’ya yüzdelik 62, Polonya’evet yüzde 214, İspanya’ya yüzdelik 17, Belçika’evet yüzde 284, Slovenya’ya yüzde 17 ihracat artışı, Darı’a ise yüzde 33 ve İsrail’e de yüzde 10 dış satım düşüşü yaşandı.

Yük Taşımaya Galiba Motorlu Taşıtlarda Bir Krallık’a yüzdelik 27, İtalya’evet yüzde 36, Fransa’evet yüzdelik 26, Slovenya’ya yüzde 18 ihracat düşüşü, Belçika’ya yüzde 4, Almanya’ya yüzde 149 dış satım artışı yaşandı.

Otobüs Minibüs Midibüs nişane grubunda ise yer fazla ihracat yapılan talih olan Fransa’evet yüzde 13 ihracat artışı, Portekiz ve MEMLUK’ye ise çokça yüksek biçimli dış satım artışı görüldü.

Özge ürün grupları arasında düzlük alan Çekiciler ihracatı ise güzeşte ay yüzde 182 artışla 140 milyon dolar oldu.

Yer nazik ahzüita Almanya’evet yüzdelik 20 çoğalma

Ülke bazında genişlik şişman pazar olan Almanya’ya dış satım yüzde 20 artışla 403 milyon dolar oldu. Endüstrinin gine nazik pazarlarından Fransa’evet yüzde 39 artışla 363 milyon dolar, Birleşik Krallık’a yüzdelik 3 artışla 284 milyon dolar ihracat yapıldı. Gene balaban pazarlardan Polonya’evet yüzdelik 107, İspanya’ya yüzde 52, ABD’ye yüzde 12, Belçika’evet 33, Portekiz’e yüzdelik 211 dış satım artışı, Slovenya’ya ise yüzde 5, Rusya Federasyonu’na bile yüzde 24 ihracat düşüşü yaşandı.

SUTAŞ’ye ihracat yüzde 27 arttı

Talih grubu bazında genişlik nazik muamele olan Avrupa Birliği’hangi haziran ayında yüzde 27 artışla 1 bilyon 865 milyon dolar ihracat yapılırken, AKARSU Ülkeleri ihracattan yüzdelik 67 nasip aldı. Geçen kamer Gayrı Avrupa Ülkeleri ve Şimal Amerika Azade Ticaret Ülkelerine yüzdelik 9 dış satım artışı kaydedildi.

Makine ve belli belirsiz ticari açkı pazarı büyüdü

 

Togg, otomobilden ilk sayısal ürün çıkaracak

 

Avrupa’bile makine satışlarında düşüş sürüyor

 

Share: