Otomotiv üretimi 8 ayda yüzde 11 azaldı

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) bu yılın familya-ağustos dönemine ilgili üretim, ihracat adetleri ile iş verilerini açıkladı.

Buna göre, yılın 8 ayında hem hep otomotiv üretimi hem da araba üretimi aynı esbak yılın bir dönemine göre yüzdelik 11 azaldı. Hep otomotiv üretimi 921 bin 187 skor olarak gerçekleşirken, geride bırakılan sekiz ayda Türkiye’de üretilen makine sayısı ise 610 bin 222 sayı oldu. Aynı dönemde mecmu ahzüita yüzde 46 azalarak 246 bin 161 adet, otomobil pazarı yüzdelik 44 azalarak 193 bin 320 sayı kendisine gerçekleşti. Mavera yandan ihracat, aynı esbak yılın tıpkısı dönemine göre skor bazında yüzdelik 6 azalırken, araba ihracatı yüzde 8 azaldı.

Seçkin sene ağustos ayında bakım/onarım ve istihsal planlamaları için üretime aleniyet veren otomotiv üreticileri, bu yılın ağustos ayında istihsal performansını geçen yıllara bakarak artırdı.

Bu kapsamda, ağustos kocaoğlan temel alındığında istihsal ve ihracatta güzeşte yılın ayrımsız dönemine kıyasla artış kaydedildi. 2018 yılı Ağustos ayında bütün istihsal 47 bin 175 sayı iken, bu yılın Ağustos ayında hep üretim yüzdelik 11 arttı ve 52 bin 242 skor oldu. Ağustos kocaoğlan otomotiv ihracatı ise geçen yılın tıpkı ayına göre yüzde 19 artarak 54 bin 604 adet kendisine gerçekleşti. Tıpkı dönemde otomobil üretimi yüzdelik 7 artarak 31 bin 287 adet olurken, makine ihracatı üstelik yüzdelik 11 arttı ve 33 bin 852 adete ulaştı.

Otomotiv sanayi sekiz ayda 807 bin adet ihracat gerçekleştirdi

2019 yılı ocak-ağustos döneminde skor bazında mecmu ihracat bire bir esbak yılın aynı dönemine bakarak yüzdelik 6 azalırken, makine ihracatı ise yüzde 8 azaldı. Bu dönemde, hep ihracat 806 bin 666 sayı, araba ihracatı ise 526 bin 496 sayı düzeyinde gerçekleşti. OSD verilerine göre, otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 4 azalırken, avro bazında yüzde 2 arttı. İlk sekiz ayda bütün otomotiv ihracatı 20,3 milyar dolar namına gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 9 azalarak 7,4 bilyon dolar seviyesinde gerçekleşti. Avro bazında otomobil ihracatı ise yüzdelik 3 azaldı ve 6,6 bilyon ekü oldu.

Verilere göre ticari vasıta üretiminde ağırlıklı adına çöz alışveriş kaynaklı daralma aile-ağustos döneminde birlikte bitmeme etti. Ticari vesile grubunda hep istihsal geçtiğimiz yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 11 azalırken, gösterişli ticari vasıta grubunda istihsal yüzde 22 ve belli belirsiz ticari araç grubu üretiminde bile tekrar yüzde 11 eksilme yaşandı. Ticari vesile pazarı geçtiğimiz yılın benzeri dönemine bakarak yüzde 52 daralırken, belli belirsiz ticari vasıta pazarı yüzdelik 52 ve yavaş ticari açar pazarı yüzdelik 56 daraldı.

OSD Umumi Heyet Başkanı Haydar Yenigün, konuya ait adına yaptığı açıklamada, otomotiv pazarının 2019 yılında dünya genelinde bire bir daralma yaşadığını belirtti.

Dünyanın bildirme heybetli pazarlarına bakıldığında bu daralmanın etkilerini rakamsal namına görebildiğini vurgulayan Yenigün, “Söz Gelişi ortalama 28 milyonluk ayrımsız pazar olan Çin, ilk 7 ayda yüzdelik 11,4 daraldı. ÇAKER pazarı yerinde saydı. Bizim amacıyla sunu oylumlu münasebet olan SU pazarı ise önce 6 ayda yüzde 2 daralma gösterdi. Bu kapsamda, anne endüstri ihracatımızın yüzde 85 kabilinden çok balaban tıpkısı bölümünü oluşturan AB pazarında yaşanan bulunan daralma, ihracatımızı hırçın etkiledi ve evvel 8 ayda Türkiye’nin otomotiv ihracatı yüzde 6 oranında azaldı. 2018 yılının ikinci çeyreğinde başlayan çöz pazarımızdaki daralma ile alay malay ihracat pazarlarımızın küçülmesi, üretimimiz üzerindeki etkisini menfi namına gösterdi.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: