Otomotiv ihracatında sunma ongun ikinci mart

1992’den bu yana Türkiye’de zindelik gösteren ve 1997’den beri Gebze’de üretim özne Honda Türkiye, 2019 yılında yaptığı açıklama ile anılan tesisteki üretimini 2021 yılı itibariyle durduracağını duyurmuştu. Bu açıklamadan sonraları, teferruatlı ayrımsız süredir fabrikanın eskimemiş sahibinin ki olacağı alçalma ediliyordu. Honda Türkiye ZIYAN ETMEK vasıtasıyla cuma günü yapılan izah ile gelişigüzel fabrikanın yeni sahibi mahsus oldu. Honda Türkiye Fabrikası için Habaş Topluluğu’na devrolmak amacıyla anlaşıldığını duyurdu.

TARİH EYLÜL 2021
Japon üreticiden yapılan açıklamada, “Honda Türkiye SERPMEK, Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğuna aktarma etmek için anlaşmaya varmıştır. Taraflar ortada varılan antant neticesinde söz konusu taşınmazın tasdik tarihi Eylül 2021’den sonraları gerçekleştirilecektir. 1992 yılından beri Türkiye’birlikte canlılık gösteren Honda, bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra üstelik müşterilerine pazarlama, satma ve satma sonrası operasyonları ile arz nitelikli hizmeti sunmaya devam edecektir. Faaliyetlerine İstanbul’daki Genel Müdürlüğünde bitmeme edecek olan Honda Türkiye SAVUŞMAK, etkin bayi zehir ile ülkemiz amacıyla derece yaratmayı sürdürecektir” denildi.

YILLIK KAPASİTESİ 38 BİN ADETTİ
İLK yerine 1997 yılında Gebze’deki fabrikasında üretime başlayan Honda Türkiye bu fabrikada Civic modelini üretiyordu. Yıllık 38 bin adetlik üretim kapasitesine cemaat olan fabrikanın etkin sayısı ise 770 kişiydi. Honda buradaki üretimini durduracağını 2019 yılında yaptığı benzeri izah ile kamuoyuna duyurmuştu. Bu açıklamada 2021 yılı itibariyle Gebze’deki fabrikada Civic üretiminin tamamen duracağını ve Japon markanın sadece pazarlama faaliyetleri ile Türkiye’da kalmaya bitmeme edeceği belirtilmişti.

FABRİKANIN YENİ SAHİBİ KİM?
Yüzde 100 evcil sermayeye ehil olan Habaş Topluluğu, 1956 yılında kurulmuş ve birçok farklı sektörde elektrik gösteriyor. İlk adına “Hamdi Başaran Topkapı Oksijen Fabrikası” adı ile temelleri atılmış topluluk, asıl olarak endüstriyel ve tıbbi gazlar, polat, ruh enerjisi, çetin makina, tuluk ve kriyojenik tank üretimleri birlikte sıvılaştırılmış gaz (LNG), sıkıştırılmış gaz (CNG) ve sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) dağıtımı işleyen, liman ve bahir taşımacılığı hizmetleri sunan aynı sanayi kuruluşları topluluğu.

Honda Türkiye akıbet kararını verdi

Honda’nın peşi sıra Ford üstelik fabrikasını kapatıyor

Honda Türkiye’üstelik üretime 2021’de sonuç verecek

Share: