Motorine ikinci remiks! Litresi 25 lirayı geçecek

Rusya- Ukrayna savaşı zımnında petrol piyasasında yaşanan temevvüç nedeniyle akaryakıt fiyatları de sürekli değişkenlik göstermeye bitmeme ediyor. Geçkin motorine 79 kuruş bindirim, benzine ise 83 kuruş tenzilat gelmişti. Fakat bu şeb yarısı akaryakıta bire bir remiks elan geliyor.

MOTORİNE BINDIRIM

Seksiyon kaynaklarından alınan bilgiye göre; motorinin litresi 1 teklik 7 kuruş artacak. Gece yarısından itibaren meri olacak denk değişikliği, pompaya yansıyacak.

FİYAT BIRÇOK LİRA OLACAK?

Zammın arkası sıra motorinin litresi İstanbul’de 25 teklik 7 kuruşa, İzmir’üstelik 25 teklik 20 kuruşa, Ankara’da ise 25 teklik 19 kuruşa çıkacak.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin birlikte dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki kenarlı im fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler temel alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda tevzi firmalarınca muteber fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere bakarak alelade değişiklikler gösterebiliyor.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİMLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTI

EPDK’nın fiyatlardaki değişimi açıklanan yegâne sendika olan EPGİS karşı suç duyurusunda bulunmasının arkası sıra, sendika sevgili süreci sonlanana kadar akaryakıttaki karşılık değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.Share: