Kripto nukut riziko mi fırsat mı?

2021’in sonuna yaklaşırken Bitcoin akıbet haftalarda alternatif tıpkı azimet izleyerek yatırımcısının beklentilerini karşılayamadı. Fakat 2021 geneline bakıldığında başta Bitcoin oluşmak üzere saklı yazı paralar açısından tarihi aynı sene olduğu söylenebilir.

Selim Karaham’ın HaberTürk’teki haberine göre, 2021’de saklı yazı paralara alelhusus kurumsal ilginin artmasıyla evvel çeyrekte çabuk bir yükseliş yaşandı. Bitcoin seneye 30.000 doların müstacelen altında başlamıştı. 19 Şubat’ta Bitcoin fiyatı 52.000 doları aşarken, kripto paranın çevre değeri dahi ilk kez 1 trilyon doları aştı. Bitcoin 14 Nisan’birlikte 68.790 dolar ile tarihi zirvesini gördü.

Sene geneline bakıldığında Bitcoin seçenek aynı ezgi izledi. Zaman 50.000 doların altına gerileyerek tarihi zirvesinden uzaklaşsa üstelik yıl genelinde dolar bazında yüzde 58 kazandırarak tekrar bir nice anadan görme yatırım aracını nema itibarıyla geride bıraktı.

Ancak Bitcoin’in kendi geçmişine bakıldığında yüzdelik 58’lik almanak algı haddinden fazla faziletkâr bire bir faiz sayılmaz.

Bitcoin’in almanak getirileri:

Bitcoin 2020 yılında yaklaşık yüzdelik 303, 2019’bile ise yüzdelik 87.2 derece kazanmıştı. Elbette bu yükselişler 2018’deki yüzdelik 72.6’lık çöküşün ardından geldi. Akıbet 5 yılda genişlik aceleci yükseliş ise yüzde 1318 ile 2017 yılında yaşandı.

ETHEREUM GÖLGEDE BIRAKTI
Stabilcoinler haric arz popüler 10 kripto paraya bakıldığında bile faiz bakımından 2021’dahi Bitcoin’in gölgede kaldığı görüldü. Ethereum zaman 3.700 dolarla, ilkgüz ayındaki yaklaşık 4.892 dolarlık zirvesinden uzak olsa da 2021 genelinde yatırımcısına yüzdelik 399.6 kazandırdı.

DOGE’DA MUSK ETKİSİ
Ethereum’un rakibi olarak gösterilen ağlar ve kripto nukut için de müspet tıpkısı yıl geride kaldı. Bunlardan Solana yüzdelik 9.171, AVAX ise yüzdelik 2.661 yükseldi. Adlı milyarder Elon Musk’ın sayesinde gündemden düşmeyen Dogecoin dahi 2021’üstelik yüzde 2.862 yükseldi. Dogecoin Musk’ın tweetlerinin etkisiyle april ayında 0.73 doları aşmıştı. Bugün ise 0.17 dolara gerilemiş durumda.

2.1 TRİLYON DOLARI AŞTI
2021 yılına girilirken saklı yazı paraların toplanmış piyasa değeri 775 milyar dolardı. Bu rakam kasım ayında 3 trilyon doların kıyısından döndü. Bugün bakımından ise 2 trilyon 175 bilyon dolar seviyesinde. Yani son 1 ayda yaşanan gerilemeye karşın kripto paraların toplanmış ortalık değeri 2021’de 1 trilyon 400 milyar dolar yükseldi.

İLK KERE KANUNCU PARA OLDU
Bitcoin üzere ayrımsız eksantrik dönüm noktası ise haziran ayında yaşandı. Umum Salvador haziranda Heybet Başkanı Nayib Bukele’nin ısrarları sonucunda Bitcoin’i kanuncu tıpkı ifa uzlaştırıcı yerine akseptans eden evvel mevki oldu. Bu karar karşılık açısından bakir tıpkı rekor getirmedi ihtimal ancak kripto para piyasasına güveni artıran aynı etkili oldu.

ÇİN YASAKLARI
Halk Salvador Bitcoin’i yasallaştırırken dünyanın yeryüzü nazik 2. ekonomisi olan Çin parçalanmamış tersi ayrımsız kez izledi. Eylül ayında Çin Şekil Bankası kripto paralarla ilişik faaliyetlerin yasadışı olduğuna karar verdi. Ülkede yurtdışı merkezli kripto dünyalik borsalarının faaliyetleri etkilendi. Bunun birlikte kripto mal madenciliğinde Çin evvel tam vadi alıyordu. Madenciliğe yönelik kısıtlamalarla sunma haddinden fazla madencilik yapılan devlet ÇAKER oldu.

İLK BITCOIN ETF’Sİ
ESIR’dahi bunun yanında ekim ayında önceki Bitcoin ETF’si New York Borsası’nda iş görmeye başladı. Bu kurumsal yatırımcının artan ilgisi ve çevre geneline güveni tazelemesi açısından tarihi bire bir girişim adına nitelendirildi.

TAPROOT GÜNCELLEMESİ
Kasım ayında ise 4 yılın arkası sıra Bitcoin’e ilk kez esas benzeri güncelleme geldi. Taproot güncellemesi ile sunulan Schnorr imzaları, Bitcoin işlemlerini henüz artağan ve muamma arkaç getirdi. Esas önemlisi Bitcoin bu güncellemeyle aptal kontratlara elan ağır ezgi ayla geldi.

KALIBRAJ ÇALIŞMALARI
Kripto paralar daha çok uzun süredir hayatımızda olsa dahi dünya genelinde devletler regülasyon çalışmalarına bu yıl çabukluk verdi. Alelhusus Amerika Müttehit Devletleri Taşınır Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) eliyle yapılan meşruhat etraf genelinde sıkça etkin oldu. Serencam adına MEMLUK’üstelik kasım ayında Başkan Joe Biden’ın imzasıyla hayata geçen yasayla saklı yazı servet kazançlarının algı beyannamesinde bildirilmesi zorunlu kuzuluk geldi. Algı bayılmak kulağa haddinden fazla doğru gelmese birlikte bu Bitcoin’in kanuni tıpkısı zemine oturması yönünde aynı etap kendisine akseptans edildi.

Türkiye’bile üstelik saklı yazı mülk tebliği üzerinde çalışılmaya başlandı. 2022 başında saklı yazı dünyalik yasasının kamuoyunun görüşüne sunulması bekleniyor.

Günün koca müşareket haberleri 30/12/2021

 

İş dünyası 2022’den neler bekliyor

 

Mevduata TMSF garantisi arka limiti 200 bin liraya çıkarıldı

 

Share: