Konya’da tıpkı doktorun öldürülmesi sonrası TTB’den iş bırakımı kararı

Konya Şehir Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nde fariza eden Uzm. Dr. Ekrem Karakaya, benzeri rahatsız yakını tarafından silahlı ofans sonucunda hayatını kaybetti. Türk Tabipleri Birliği (TTB), meslektaşlarının görevi başında öldürülmesiyle ait yaptıkları matbuat açıklamasında, 7-8 Temmuz tarihlerinde Türkiye genelinde iş bırakacaklarını duyurdu.

“SORUMLULARDAN HESAP SORACAĞIZ”

Türk Tabipleri Birliği 2. Başkanı Uca İhsan Ökten, “Üzgünüz, öfkeliyiz, sorumlulardan adisyon soracağız. Zaman Konya Şehir Hastanesinde fariza yaptığı esnada müdahale ettiği hastanın yakını yoluyla uğradığı silahlı atılım sonucunda katledilen Dr. Ekrem Karakaya’yı kaybetmenin üzüntüsü ve tıpkısı zamanda öfkesi içerisindeyiz. Türk Tabipleri Birliği namına bu sürat sarmalının genişlemesi karşısında defalarca iktidarı uyardık, sağlıkta şiddetin münferit olmadığını bunun içtimai ve siyasal tıpkı dava olduğunu yine esasen açıkladık. Keyif kurumlarında meydana gelen silahlı saldırıların artışı dolayısıyla bu konuda önlemlerin alınmasını ve 6136 dar yasada farklılık yapılmasına ilişik kanun teklifini önerdik; ancak bütün uyarılarımız görmezden gelindi. Bilinçli ayrımsız yaklaşımla, şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından kopartılarak sorun bireylere indirgendi. Zaman bu yaklaşımın yıkmacı sonucuyla baştan karşılaştık” dedi.

HEKİMLER 7-8 TEMMUZ’DA BÜYÜKLÜK GENELİNDE İŞ BIRAKIYOR

Ökten, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkede mütezayit gayret iklimi bizlerin elden düzentileme koşullarını bozmakla kalmamış, maatteessüf can güvenliğimizi bile ağır oranda tehdit bedel kuzuluk gelmiştir. Gelişigüzel anlamıyla tıkanan keyif sisteminin kül sorumluluğu hekimlerin ve sağlık çalışanlarının omuzlarına yıkılmakta, bu buut bizlerin kasıt olmasına neden olmakta, keyif alanında yürütülen politikalar bizlere şiddet, ölüm, çaresizlik, bezginlik olarak dümbelek dönmektedir. Dr. Ekram Karakaya’nın katledildiği zaman baştan ve henüz zihayat benzeri şekilde söylüyoruz. Sürat karşısında hekimlerin, esenlik çalışanlarının kılına kötülük gelmesine tahammülümüz kalmamıştır. Ivinti öngörülebilir ve önlenebilir bir sorundur ve bu sav çözüme niyetli bütünlüklü politikalarla aşılabilecektir. Bizler bu konuda yaşam hakkımızı, mıhlı ve güvenli faaliyet koşulları üzere gücümüzü temas yerde gelişigüzel koşulda hep gelişigüzel göstermeye amade olduğumuzu tıpkı defa elan hatırlatıyoruz. Bu çerçevede öncelikle 7-8 Orak Ayı tarihlerinde büyüklük genelinde hisse senedi bırakıyoruz. Cümle esenlik, mücahede, iz örgütleriyle ve üstelik afiyet emekçileriyle esenlik kurumlarımızın ve sağlık müdürlüklerinin uğrunda olacağımızı ve tepkilerimizi haykıracağımızı anlatım ediyoruz. Dr. Karakaya’nın ailesine ve cümle sevenlerine taziyelerimizi iletiyoruz. Akıbet yolculuğunda meslektaşımızın birlikte olacağımızı belirterek şiddet karşısındaki taleplerimize kulak tıkayanlardan, söylemleri ve politikalarıyla şiddeti isteklendirme edenlerden mücadelemizi yükselterek adisyon soracağımızı bire bir posta daha anlatım ediyoruz.”

Konya’da silahlı saldırıya uğrayan hekim hayatını kaybetti

 

Share: