Erdoğan’dan şişkinlik mesajı: O tarihi işaret etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Önceki Dönüş Uray Başkanları İstişare ve Kıymetlendirme Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan açıklamasında “İnsanlarımızın alım güçleri belki faziletli para şişkinliği sebebiyle bir miktar düştük. Kimseyi aylak, haris, açıkta bırakmadık. İnşallah önümüzdeki gücük ay-mart aylarıyla birlikte enflasyonu da arama altına almış namına yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Sizler DOĞRU Fırka’nin bugünkü temsilcisi olduğu kadim medeniyet davamıza gönüller kazanarak katkı vermiş benzeri kadrosunuz. Uray başkanlığınız döneminde gerçekleştirdiğiniz işaret ve hizmetlerle adlarınızı tarihe yazdırmış ayrımsız kadrosunuz. Sizler eserlerinizde hem bu dünyada kamil âdem sıfatına kavuşmuş, hem birlikte öteki dünyada inşallah meram-ı ilahiye müyesser olmuş insanlarsınız.

İnşallah bu birlikteliğimizi sonuç nefesimize kadar sürdüreceğiz. Ebedi alemde hep gelişigüzel delege efendimizin aleyhüsselatı vesselamın sancağı altında biraraya geleceğimizi rüya ediyorum. Şu anda karşımdaki balaban levha bir anda oluşmadı. Buradaki kardeşlerimle kimiyle kırk almanak, kimiyle çeyrek altın asrı güzeşte uğraş geçmişimiz var. Birçok siyasal başarının, intihap zaferinin sevincini bilcümle birlikte yaşadık. Ülkemize kazandırdığımız nice yatırımın mutluluğunu alay malay yaşadık. Birçok badireleri birlikte aştık. Kurulan tuzakları alay malay bozduk.

Dünyada metanetli beş altı lidere, it canlı bir iki yöneticiye böylesine köklü, serbest, birinci sınıf, vefakâr aynı ekip ile birlikte kere çapmak yıldız olmuştur. YANLIŞSIZ Fırka mümin ve azimli bir kadronun Türkiye yönetimine müştehi olmasıyla ortaya çıkmıştır. Önceki şehirlerimizi değiştirdik, geliştirdik. Arkası Sıra 81 vilayeti ve 85 milyonu aşan vatandaşımıza tarihi dönüşümü yaşattık. Eskiden rahmetli Menderes ve Özal’ın başlattığı reformları çok henüz olağandan hayata kılmak bize yıldız oldu. DOĞRU Fırka’yi kuran üstelik, onu 15 ay zarfında iktidara getiren dahi, istikamet gösteren de milletimizin kendiliğinden ta kendisidir.

Yerli kalkınma başlıyor sloganıyla girdiğimiz 2004 seçimlerinde 12 büyükşehir, toplam 1750 belediye başkanlığını kazanmıştır. Daha sonraki yıllarda birlikte bu başarılarımızı majör ölçüde sürdürmüşüzdür. en son mahalli yönetim seçimlerinde büyükşehirlerin yüzdelik 52, sair illerin yüzde 55’ini kazanarak mahalli idarelerdeki gücümüzü tıpkı yol henüz gösterdik. İstanbul ve Ankara gibi ülkemizin sunu nazik iki şehrinin başkanlık gözetiminde kaybedilmiş olmasından çeki duyduk. Hemen reislik nezdinde diyorum. Zira meclislerini Ankara’nın dahi, İstanbul’un bile tığ kazandık.

Uray dediğimizde görüngü yemeden içmeden başkan değildir, meclistir. Meclisi tıpkısı kenara koyamazsınız. Bu şehirlerdeki seçimleri düşünce oranlarımız gerilediği üzere değil, rakiplerimizin tamamının karşımızda birleşildiği amacıyla kaybedildiği benzeri gerçektir. Kayıplarımızı inşallah ilk fırsatta telafi etmekte kararlıyız. Milletimiz birlikte bu hakikatleri görüyor ve değerlendiriyor. Elhak geçtiğimiz hafta yapılan Çankırı, Dodurga seçimleri Anadolu irfanının tıpkısı göstergesi yerine tarihimizde yerini almıştır. Buradan Dodurgalı kardeşlerime teveccühleri üzere tıpkısı kat elan teşekkür ediyorum.

Beyninde düşün verecek bire bir levha bulunduğu açıktır. Bu seçimde ayrımlı serencam çıksa ortalığı birbirine katacak olanların AK Tümen ve Halk İttifakı kazandığında şüphesiz sus pus olduklarını başlarını eş gömdüğünü herhalde sizler bile görüyorsunuz. Ülkenin kazanımlarından sıkıntı duyan, mevki ve milletin yaşadığı herhangi bir sıkıntıyı sevinçle karşılayan aynı toplantı boş oldu. Türkiye işgale uğrasa düşmanı çiçekle karşılayacak bu güruhu ayrımsız çağ öncesi kibarcasına manda taraftarlığı kendisine anlatım edilen yayılımcı uşaklığı kendisine tanıyoruz.

Türkiye 2023 Haziran’ında yapılacak mail tarihinin arz büyük seçimlerinden birine hazırlanıyor. Vasilik güçleri, terör örgütleri, darbeciler, siyasal ve ekonomik tetikçilerle adeta boğuşarak geldiğimiz yer vakit kaybetmeden bizim değil ülkenin ve milletin geleceğini belirleyecek derecede mühimdir. Siyasal hayatımızın temas günü milli iradenin tesisi için canhıraş bire bir tecrübeyle geçti. Zaman Türkiye’nin demokratik standartları birlikte im ve altyapısıyla gelişmiş ülkelerle destan ölçüşecek seviyededir.

Evveli bu ülkenin ayağa kalkmasını, çarpış ve vesayet araçlarıyla hesaplı siyasi istikrarsızlık, kazançlı hoşgörüsüz kalmışlıkla engelleyen kozlarını sabırlı mücadeleyle birer birer ellerinden aldık. Öz vizyonunu belirleyen, adımlarını kararlıkla atan aynı Türkiye var. Küresel para krizi, global esenlik krizi, Rusya-Ukrayna savaşı üzere mukavim sınamalar Türkiye’nin cemaat olduğu gücü elan değerli ve manidar hale getirmiştir. Ülkemiz dünyanın bildirme kaslı 10 devleti arasındaki herhangi bir yerini almaya gelişigüzel zamankinden elan yakındır.

Elbette sıkıntılarımız, sancılarımız, ödediğimiz bedeller mevcuttur. Son dönemde ortaya sâdır sahn pahalılığını biliyoruz. Ülkemizin imkanlarını, mali illizyonlarda değil, istihdamda tasarruf etmek üzere kullanma tercihinde bulunduk. Minimal ücretler, çakılı gelirlilerin sağlık seviyesine arttırarak yaşadığımız sıkıntıları hafifletmeye çalışıyoruz. Belediye başkanlarının maaşlarında iyileştirmenin üstelik uz olmasını diliyorum.

Dünyanın resesyonun eşiğinde bulunması ülkemizi envestisman, istihdam, istihsal, dış satım ve akan çok yönüyle büyütme esasına müstenit programımızın hangi büyüklüğünde yerinde olduğunu gösteriyor. İnsanlarımızın gurur güçleri ihtimal efdal enflasyon cihetiyle benzeri tutar düştük. Kimseyi aylak, aç, açıkta bırakmadık. İnşallah önümüzdeki Gücük Ay-Mart aylarıyla birlikte enflasyonu birlikte arama altına almış olarak yolumuza bitmeme edeceğiz.

İnsanların politik tercihlerinde tutum makro tıpkısı belirleyicidir ama asla biricik belirleyici değildir. Milletimize 20 yılda Türkiye’yi nereden nereye getirdiğimizi anlatacağız. Demokratik ve konuşu kazanımları eskiyle mukayeseli tıpkısı şekilde ortaya koyarak hafızaları daim deli dolu tutmalıyız. Bu enfrastrüktür ile ülkemizi nereye ulaştırmak istediğimizi anlatacağız. Dünyanın yeniden yapılandığı süreçte Türkiye’yi adalet ettiği konuma ancak biz getirdik, biz getirebiliriz. Karşımızdaki güruhun ülkemizin ve insanımızın geleceğine elbet uymazlık verebileceğini bütün beraber biz anlatacağız. Koalisyon dönemlerinin ülkemize maliyeti ve ödediği zehir bedeller ortadadır.

Bugüne kadar hemen AB kayıtlarında olan PKK çıktı YPG, PYD ve FETÖ, NATO’nun kayıtlarına kazanmak aracılığıyla resmi kayıtlarda yerini almıştır. Biz lazım NATO Genel Sekreteri lüzumlu farklı Reisicumhur ve Başbakana ‘bizim kırmızı çizgimiz bunlar’ dedik. Bu kayıtlara YPG, PYD, FETÖ girecek. Girmediği takdirde kusura bakmayın imzayı atmayız dedik. Bunu kabul etmek zorunda kaldılar.

Türkiye’de istikbal ansız, berenarı konuşmanın bir anlamı yok. Kimseyi aldatamazsınız. Daha Çok NATO’nun şu anda çabucak kayıtlarını açarsınız ve o kayıtlarda bunları haddinden fazla küşade kesin görürsünüz. Adsız Sansız bire bir şey imdi kalmadı. 3 dakikada NATO zirvesinde ekranda Türkiye’deki teröristlerin İsveç’te, Finlandiya, Hollanda, Almanya, İtalya’da bittabi, yani dünyanın değişik ülkelerinde bunların zahir cirit oyunu attığını ekranda bilcümle liderlere gösterdik. Daha Çok adsız gizli aynı madde yok.

2023 seçimlerini Meclis’te Topluluk İttifakı’nın Cumhurbaşkanlığında bizim kazanmamız şarttır. Evlatlarımızın ve onların çocuklarının geleceği için bu imtihanı de başarıyla vermeye mecburuz. Bunların muhasebesini ve murakebesini türlü zeminlerde yaptık, yapıyoruz. 2023 seçimleri anlamaklık, öneme, hassasiyete sahiptir. Öfke, kırgınlık, nefsaniyetle cereyan edilebilecek bire bir seçim değildir.

Haziran ayı pahalılık rakamları açıklandı

 

Muhalefetten enflasyona tepki: TÜİK emeklinin memurun cebinden çalıyor

 

Bakan Nebati’den ‘enflasyonla mücadele’ paylaşımı

 

Share: