Jorge Jesus: “Gruplara kalmayı garantilemek istiyoruz”

Fenerbahçe Beceri Direktörü Jorge Jesus, Austria Wien’i eleyerek, UEFA Avrupa Ligi’nde gruplara beklemek istediklerini söyledi.

UEFA Avrupa Ligi Play-Off rövanş maçında sahasında Avusturya ekibi Austria Wien ile karşılaşacak Fenerbahçe’da Maharet Direktör Jorge Jesus basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Austria Wien müsabakasında cevelan atlayarak grup aşamasına yüzmek istediklerini söyleyen Jesus, “Gruplara var olmak istiyoruz. İlk maçtan 2-0 kadar avantajlı aynı skorla ayrıldık amma güvence değil. Erte gruplara kalmayı garantilemek istiyoruz. Fenerbahçe amacıyla haddinden fazla muhteşem ayrımsız maç, sıralamada haddinden fazla aşağılarda. Gruplara kalırsak 4. torbadan katılacağız. Tedricen 3 ve 2. torbadan katılması gerekiyor. Sıralama üzere Avrupa maçları haddinden fazla oylumlu” şeklinde konuştu.

“Futbolda ideal bütün diye niteleyerek aynı madde yoktur”

Oyun içinde bir tane aynı sisteme vabeste kalmadığını vurgulayan deneyimli çalıştırıcı, “Benim futbola bakışıma bakarak futbolda bir tane bire bir nöbet yoktur. Futbol taktiksel anlamda çokça gelişiyor. Basket, el topu bu sporlarda de takımlar maçta daim hep değişikliğine gidiyor. Futbolda üstelik bunu anlayamayan öğretmen ve aktör sayı farkı seviyenin üzerine çıkamaz. Burada yapmaya çalıştığımız bu sistemleri uygulamak. Seviyemiz iyiye gidiyor. İdeal hep diye bir şey yoktur. Hocanın özelliklerine göre tehyiç etmek istediği vehleten faza cümle vardır” diyerek konuştu.

” Portekiz’bile 11 Türk ile sahaya çıkabilirdim”

Türkiye ligindeki yabancı sınırı ile ait düşüncelerini aktaran Jesus, şu ifadelere yer verdi:

“Bu Türkiye Ligi’nde olan benim alışmam gereken aynı mesele. Menus olduğum bire bir ebat değil. Portekiz’bile olsam 11 Türk ile sahaya çıkabilirdim. Avrupa’bile bu konuda henüz rahatız. Bir karar vermemiz gerekecek. Bu müddet süresince elimizdeki oyunculardan genişlik gür şekilde faydalanmaya bitmeme edeceğiz. Berisha, Lemos ve diğerleri takımına temas anlamda ulama sağladı. Oyuncuların toparlanması üzere elimizde bekletme süresi olmasını sağladılar.”

“Pedro önümüzdeki maç hazır olacak”

Joao Pedro ile ilgili yöneltilen soruya ise Jorge Jesus, “Pedro buraya geldikten 2 dönüş bilahare sakatlandı. Adale sakatlığı yaşadı. Sakil denebilecek sakatlıktı. 1 ay oynayamadı. Klinik yerine geçti diyebiliriz amma Adana Demirspor maçında riske etme istemedik. Önümüzdeki maçta bilcümle anlamıyla amade olmasa bile klinik adına amade olacak” diyerek cevap verdi.

“Futbolcular yetenekle doğar, antrenmanla gelişir”

Seçme yarışma öncesi rakibi analiz ederek takımı hazırladığına değinen deneyimli çalıştırıcı, “30 küsür yıldır çalıştırıcılık yapıyorum. Tecrübelerimi kullanarak gelişmeye çalışıyorum. Futbol gelişiyor. Oluşturuculuk çokça balaban. Değme maharet yönetmen bunu anlaması gerekiyor. Futbolcular yetenekle doğar, antrenmanla gelişir. Çalıştırıcılık birlikte okulda öğrenilen ayrımsız madde değil. Her antrenörün kendi metodu var. Ben birlikte maç öncesi oluşturucu olmaya çalışıyorum. Rakipleri anlayıp takımı hazırlamaya çalışıyorum. Türkiye’da bireysel kaliteli topçu var. Ben üstelik takımı arz dolgunca şekilde hazırlamaya çalışıyorum” dedi.

“Samuel ve Atilla’ya teklif namevcut”

Atilla Szalai ve Bright Osayi-Samuel’e nakil teklifi olmadığını açıklanan Jesus,”2 aydır buradayım. Tek oyuncunun gitmesini istemeyiz. Kim Min-jea’nin gidişi üzerine yapabileceğimiz tıpkı husus yoktu. Kulüp, kontratındaki yokuş maddesini kullandı. Ben isterim kim hiçbir oyuncu ayrılmasın. Her oyuncu bizim üzere çokça kızıl. Transfer kapanmadan galiba kararlar almamız gerekecek. Benim bildiğim bu oyunculara tıpkısı öneri yok” ifadelerini kullandı.

“Her karşılaşma 5-6 aktör değiştirmemize karşın kaliteyi kaybetmedik”

Jorge Jesus, sıkışık karşılaşma takviminde kadroda yaptıkları değişikliklere karşın ürün almaya bitmeme ettiklerini vurgulayarak, şu ifadelere saha verdi:

“Nazik takımsanız Şampiyonlar Ligi’nde olmanız gerekir. Ligde bile şampiyonluğa oynamanız gerekiyor. Balaban takımların Avrupa’ya alışması gerekiyor. Bizim amacıyla geçerli, Trabzonspor ve Avrupa’daki başka Türk takımlarının 3 günde 1 karşılaşma yapmaya alışması gerekiyor. Bunu çevirmek amacıyla tıpkı formül oluyor. Gelişigüzel oyuncudan faydalanması gerekiyor. Yarın bu genişlik ayrımlı mümteni. Herhangi Bir maç 5-6 aktör değiştiriyoruz. Buna karşın kaliteyi kaybetmedik bu boyut bizim üzere kıvançlı edici.”

“Valencia çokça hususi bire bir oyuncu”

Enner Valencia’nın performansına birlikte değinen Jesus, “Çalıştığımız forvetler alelumum arz çok gol atan oyuncular oldular. Darwin Nunez, Cardoso Valencia’yı dahi gelmeden geçmiş tanıyordum. Özel ayrımsız oyuncu. Haddinden Fazla çabuk ve çağcıl futbolda ileri uç oyuncusu acul değilse hırçın anlamda etkiliyor. Ekvador’dan döndüğünde izin hakkı olmasına rağmen er dönüp çalışmalara katıldı. Formuna ulama sağladı. Bu sebeple performansıyla civar plana çıkıyor” değerlendirmesini yaptı. Jorge Jesus, Enner Valencia’nın etken performansının forvet tahkim düşüncesini etkilemeyeceklerini ve forvete berkitme ika düşüncelerinin bitmeme ettiğini tabir etti. – İSTANBULShare: