İsveç ve Finlandiya’ya teröristlerin iadesiyle ilgili yazı gönderildi

Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ, Malumat Küresel televizyonundaki hareketli yayında soruları yanıtladı, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya beyninde imzalanan müselles muhtıranın hatırlatılması üzerine Bozdağ, İsveç ve Finlandiya’nın yıldırı örgütlerine verdiği desteğin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vasıtasıyla gündeme getirildiğini söyledi.

Düzenlilik kaygıları nedeniyle NATO’ya üye doğmak isteyen İsveç ve Finlandiya’nın, terör örgütlerine bindi verdiğini anlatım eden Bozdağ, Türkiye’nin bu ülkelerden FETÖ, PKK, DHKP-C başta kalkışmak üzere yıldırı örgütü mensuplarıyla ilgilendiren reddetme talebinde bulunduğunu fakat bu taleplerin hiçbirine müspet yanıt verilmediğini aktardı.
İade taleplerinin uluslararası ve ülkeler arası anlaşmalara makul olduğunu belirten Bozdağ, NATO Zirvesi’nde imzalanan müselles muhtıra çerçevesinde doğruluk, istihbarat ve güvenlikten oluşan izlem komitesinin oluşturulduğunu kaydetti.

Üçgen muhtırada FETÖ, PYD ve YPG’ye destek verilmemesinin pusat altına alındığına belen fail Bozdağ, şöyle devam etti:

“Henüz ilk ilettiğimiz taleplerden reddedilenler var, onları yeniden hazırlayarak taleplerimizi reddedilenler üzerinden gene yenileme, daha bize cevap vermedikleri talepler var onlarla ilgili da cevaplarını beklediğimizi ve talebimizi hatırlatan bir talepnameyi atıf kararı aldık. Nezaret adına hazırlıklarımızı yaptık. Buraya gelmeden ilk de bakanlık yerine bu taleplerimizi İsveç ve Finlandiya’ya gönderen yazılar Dışişleri Bakanlığımıza ve oradan bile ilişkin ülkelere saymak için yola imdi. Bugün gönderdik.”

Taleplerin yenilendiğini, bu taleplerin ilişkin ülkelere gideceğini tabir eden Bozdağ, taleplerin ülkeler arası anlaşmalara bakarak gönderildiğini vurguladı.

Bekir Bozdağ, daha esbak ret kararlarının anlaşmalara yeraltı verildiğini, ülkeler arası anlaşmaya akıllıca davranılmasının istenildiğini dile getirdi.

“Bu dosyalardan reddetme yapılmazsa apayrı hiçbir dosyadan reddetme yapılamaz”

Serencam verilen sözün gereğinin namına getirilmesi amacıyla yazının gönderildiğini anlatan Bozdağ, “Zaman Doğruluk Bakanlığından artık. Bizden Dışişleri Bakanlığımıza, oradan da İsveç ve Finlandiya’ya gidecek. Elektronik ortamda onlara iletilmiş gibi.” dedi.

Bozdağ, sürecin takip edildiğini, iadeli dosyalarının anlaşmalara akıllıca olduğunu söyledi.

“Bu dosyalardan reddetme yapılmazsa başka hiçbir dosyadan reddetme yapılamaz.” diyen Bozdağ, ara sıra ülkelerin terör örgütlerini destekleyen tutumlar sergilediğini kaydetti.

Üçgen muhtıra kapsamında oluşturulan mekanizmanın çalışmaya başlayıp başlamadığının sorulması üstüne Bozdağ, “Sayın Cumhurbaşkanımızın orada açıkladığı andan itibaren Türkiye’üstelik bu mekanizma, güvenlik, duyum ve türe kurumları üzerinden oluşmuş durumda. Demincek bu süreci tığ izleyeceğiz, izleme edeceğiz.” yanıtını verdi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay süreci başladı

 

NATO Liderler Zirvesi’nin serencam bildirgesi: İsveç ve Finlandiya birliğe çağırma edildi

 

Share: