Giresun’da, Kılıçkaya baraj gölüne 500 bin nüsha sazan yavrusu bırakıldı

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesinde Kılıçkaya baraj gölüne 500 bin adet sazan yavrusu bırakıldığı bildirildi.

Giresun Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan mukayyet açıklamada, bakanlığın akarsu ürünleri kaynaklarının sürdürülebilir kullanılması ve kaynakların gelecek nesillere aktarılması için hayata geçirilen “Akarsu Kaynaklarının Balıklandırılması” projesinin Giresun’da dahi uygulandığı belirtildi.

Açıklamada, proje dahilinde yürütülen çalışmayla, göletlerde balık popülasyonlarının desteklenmesi ve sportif gayeli balık avcılığının geliştirilmesi kanalıyla rustik turizme dahi ulama sağlanmasının hedeflendiği vurgulandı.

Proje kapsamında, Şebinkarahisar ilçesindeki Kılıçkaya baraj gölüne 500 bin nüsha sazan yavrusu bırakıldığı tabir edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Giresun ili 2022 yılı balıklandırma programı çerçevesinde Amasya İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğüne ilişkin Yedikır Su Ürünleri Istihsal ve Araştırma İstasyonu yoluyla üretilerek, tahsis edilen çocuk balıklar, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğümüzde memur akarsu ürünleri mühendisleri eliyle Kılıçkaya baraj gölüne bırakılmıştır. Doğal bir garip olan sazan balıkları, iç bölgelerimizde sık sık tüketilmesi ve adaptasyonda başarılı olması cihetiyle yeğleme edilmektedir.”

Share: