İşte iradeyi zayıflatan iki eleştiri şaibe

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Pennsylvania üniversitesi Psikoloji Profesörü Angela Duckworth, ‘buyruk’ üzerinden geleceğe bakışla eskimemiş bire bir ağız dalaşı başlattı. “İrade tanım gereği şu anda yarmak istediğimizden haddinden fazla ati amacıyla bize müfit olanı yapabilme yetisidir. İnsan yapısı gereği arzularının esiri olsa da ati üzere fedakârlık açmak zorunda” diyen Prof. Duckworth’un sözleri, BBC News’üstelik marifet oldu. Haberde, profesörün “Şu anki arzularımız ile gelecekteki arasında tercih yapmak süre mevrut tıpkı çabadır” ifadesi saha aldı. Çağımızda gençlerin videoteyp oyunlarda ve sosyal medyada haddinden fazla devir harcadığını belirten Duckworth’a göre gençlerin popülarite arzusu bu durumda korkulu basmakta.

Duckworth’a göre bunun çözümü amacıyla insanın öz eksiklerini tanıması gerekir. “Erat öncelikle çalışma hayatında planlama yaparak başlamalı. Planlama yapıldıktan sonraları davranışları da o şekilde yönlendirmeliyiz.”

Duckworth antrparantez az dalgı ve kahvaltının sakat yapılması üzere durumların irademizi zayıflattığını ve hareket performansını düşürdüğünü öne sürdü.  

Share: