İstanbul’u hâkim aldı

İBB’ye mecbur AKOM’un meteorolojik peyk ve radar verileri doğrultusunda yaptığı değerlendirmelere bakarak; bugün akşam ezanı saatlerine büyüklüğünde asuman patırtılı boğanak yağışların süreceği adisyon ediliyor. Yağışlar devam ederken bir nice ilçede eş ve hareket yerlerini su bastı.

Esenyurt

Esenyurt Bulak Mahallesi’nde geçmiş tün başlayan baran yağışıyla alay malay mahalleden geçen Haramidere taştı. Derenin taşmasıyla birlikte mahalledeki bodrum katlar özellikle atılmak için haddinden fazla sayıda aile sular altında kaldı.

Selden sunma çok beis gören çıkmaz ise 2 yıl önce de selin vurduğu 1272. Sokak oldu. Sokaktaki evlere dolan su koca boyunu aşarken, havanın aydınlanmasıyla alay malay suların tahliye edilmesi için çalışmalar başladı. Evlerini su basanlar ise görevlilerin suları çekmesinin peşi sıra karın girerek hususi eşyalarını kurtarmaya çalıştı.

Benzeri üretimlik sular altında kaldı

Esenyurt Akçaburgaz Mahallesi’nde mevcut 4 kıvrım aksiyon hanının bodrum katını üstelik su bastı. Endüstriyel aş damı üretimi yapan fabrikanın bekçisinin olayı bili vermesiyle, çalışanlar akşam 01.00 sıralarında fenomen namına geldi. Öz imkanlarıyla tahliye işlemi işleyen çalışanlar suyun bire bir kısmını çıkardı.

Silivri

Silivri’da Alibey Mahallesi Kutsi Çıkmaz’ta şeb saatlerinde hareketli olan yağış dolayısıyla rögarların taştığı görüldü. Mimarsinan Mahallesi’nde de özel tıpkı sitede giriş katlarda bulunan tebeddülat aşamasındaki üç daireyi akarsu bastı.

Tekrar bir site içerisindeki asansör boşlukları sularla doldu. İtfaiyenin çalışmasıyla ofis içerisinde bulunan sular çekildi. Kâh ana yol ve yollar göle döndü. arada sırada sürücüler ilerlemekte etki çekti.

İstanbul’dahi cemaziyelevvel akşam saatlerinden itibaren başlayan yağmur sabah saatlerinde birlikte etkisini sürdürüyor. Sarıyer’dahi kâh işyerlerini ve yolları akarsu bastı. Vatandaşlar işyerlerindeki suyu tahliye ederken, yollardaki su ise İSKİ ekipleri vasıtasıyla çekiliyor.

Sarıyer İstinye’dahi kâin Neslişah Sultan Camii’ni su bastı. Pahal yağıştan periferi mahallenin dip kısmında kâin yapım alanından kum camiye makul indi. Daha bilahare boru ve giderlerin tıkanmasının peşi sıra camide taşkın yaşandı.

Bağcılar

Bağcılar’de yağışla gelişigüzel baskın suları yolları doldururken, birçok aile ve hisse senedi yerini da akarsu bastı. Yağmurdan arz fazla uymazlık gören yerlerden biri da Bağcılar Bağlar Mahallesi’ndeki ayrımsız yapı yeri alanı oldu. Geceden bu yana etken olan bora yağmur, şantiye alanını göle çevirdi.

Hezel tatili zımnında yapı yeri alanına bırakılan 11 hafriyat kamyonu ve 4 gelişim makinesi bile ağız ağıza baran suyu altında kaldı. Haberi düzlük yetkililer sabahleyin er saatlerde şantiyeye gitti. İBB ve Bağcılar Belediyesi ekiplerine bilim veren kişilerin bekleyişi bitmeme ediyor.

 

Şişli

Şişli Piyalepaşa Angajman Yolu’nda ilerleyen taksi şoförü elem dönemeç sonrasında biriken baran sularını ayırt edemeyince suyun zarfında kaldı. Derakap sonrasında mevrut ayrımsız pikap dahi tıpkısı yerde suya girerek çevrili kaldı.Haber verilmesi üstüne mevrut itfaiye ekipleri araçlarda çevrik mütezayit kişileri kurtardı. Şehremaneti ekiplerinin tıkanan su giderlerini açmasıyla sular çekilince göçüm el kenarındaki bariyerde somurtkan kaldı. Askıda kalıp enteresan tıpkısı kaynak oluşturan göçüm henüz sonradan gelen cazip ile kurtarıldı.

İBB’den akıbet uzanım açıklaması

İBB, İstanbul’u etkisi altına alan ızdırap yağış ile ilgilendiren kentteki son durumu açıkladı. Açıklamada alışılagelen mahiye yağışın 5 katını gören İstanbul’bile geceden bu yana İBB’nin 3 bin 179 personel, 2 bin 23 çevirici ile sahada emek yürüttüğü belirtildi. Açıklamaya göre 39 ilçe arasında yağışların etkisini dokunaklı hissettirdiği Esenyurt, Haramidere’bile 360 İBB personeli çalışmalarına devam ediyor. Yollarda vatandaşların mağdurluk yaşamaması için 6 müteharrik büfe eleştiri noktalara yerleştirildi.

 

 Çözüm merkezi’ne bin beniz ihbar

İstanbul’dahi tün saat 01.30’dan 14.30’a kadar Alo 153 Çözüm Merkezi’ne  bin 100 ihbar ulaştı. Bu ihbarlar güç namına Esenyurt, Sarıyer, Başakşehir, Şişli, Kağıthane ilçelerinden geldi. İhbarları ağırlıklı kendisine methal katlardaki akarsu baskınları, yollarda meydana mevrut su birikintileri, oluşturdu. İBB ekipleri, İstanbul İtfaiyesi, İSKİ ve AKOM bodur sürede engelleme gerçekleştirdi.

 Esenyurt’ta 3 misli yağmur

İSKİ’nin öz tashih çalışmalarını gerçekleştirdiği Esenyurt bölgesinde metrekare başına 123 kilogram yağış kaydedildi. Yağışın yeryüzü kötü olduğu anda 30 zaman kabil bodur tıpkı sürede 35 kg yağmur ölçüldü. Orak Ayı normaline göre metrekare başına 3 cani aşkın yağmur alan bölgede İBB ekipleri geceden bu yana çalışmalarını sürdürüyor. Periyot süresince düzlük düz şiddetini artıran baran, Başakşehir, Büyükçekmece, Esenyurt, Beykoz, Beylikdüzü, Sarıyer ilçelerinde etkili oldu. Unkapanı, Aksaray, İkitelli Yenibosna’daki zir geçitlerdeki ufak çaplı göllenmelere, anında müdahale edildi.

Share: