Boris Johnson’ın koltuğu amacıyla namzet sayısı 11’e yükseldi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Muhafazakar Fırka liderliğinden istifasının peşi sıra başlayan liderlik yarışında, bozuk Maliye Bakanı Rishi Sunak, sakat Sağlık Bakanı Sajid Javid ve Iblağ Bakanı Grant Shapps namzet olacaklarını açıkladı.

Johnson sonrası fırka liderliği amacıyla adaylığını zar edenler arasında, eski Keyif Bakanlarından Jeremy Hunt ve Sajid Javid, İngiltere ve Galler Başsavcısı Suella Braverman ve mebus Tom Tugendhat vadi aldı.

Eriştirme Bakanı Grant Shapps, Maliye Bakanı Nadhim Zahawi, Bozuk Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ve Tecim Bakanı Penny Mordaunt bile adaylıklarını açıkladı.

Son namına Dışişleri Bakanı Liz Truss da adaylığını açıkladı. Say ve içtimai asayiş nazır yardımcısı Therese Coffey, bakir Muhafazakar Fırka lideri olması amacıyla Truss’ı destekleyeceğini söyledi.

Sakat bakanlardan Kemi Badenoch ve Boris Johnson’ın güzeşte hafta açıkladığı bakir kabineye giren dışişlerinden sorumlu nazır Rehman Chishti da, Muhafazakar Öğür liderliği için yarışacak. Adaylar pahalılık ve hayat pahalılığı ile mücadeleyi kampanyalarının merkezine almış durumda.

Javid, Hunt, Zahawi ve Shapps rüşvet indiriminin hal olduğu görüşünü dile getirdi. Fakat çekilme fail Maliye Bakanı Sunak kazanç indirimlerinin beklemesi gerektiği düşüncesinde. Sunak bir zamanda bahislerde da adı öne çıkan ölümlü.

Truss dahi son dönemde vergilere getirilen artışın “zamansız olduğunu” ve halkın üzerindeki yükü azaltmak amacıyla vergilerin azaltılması gerektiğini söyledi.

Muhafazakar Öğür’üstelik liderlik seçimi 1922 Komisyonu adındaki asamble tarafından tevhit ediliyor. Encümen Pazartesi gün ortası saatlerinde berenarı çizelgesi ile yarışın kilit tarihlerini açıklayacak. Partinin ve ülkenin kullanılmamış liderinin Eylül ayı süresince belirlenmesi bekleniyor.

Muhafazakarlar yeni lideri bittabi seçiyor?

Muhafazakar Parti’nin lideri görevi bıraktığında, bu spontane namına önderlik yarışını başlatıyor. Bugün uygulanan olan kurallara bakarak, namzet olacak gönül yer birkaç 8 milletvekilinin desteğini almalı.

Bütün adaylar açıklandığında, eğer ikiden aşkın da aday varsa, Muhafazakar Tümen milletvekilleri iki namzet kalana büyüklüğünde oylama yapacak:

İlk turda adaylar, yarışta kalabilmek için oyların yüzde 5’ini kabul etmek zorundalar. Bu üstelik mevcut dağılımda 18 milletvekilinin oyuna karşılık geliyor.

İkinci turda adaylar yüzde 10 görüş kabul etmek zorundalar. Bu birlikte 36 bakan almak. Devam eden turlarda ise bildirme bir iki oyu düz namzet eleniyor. en üst iki saylav kala, sadece milletvekilleri değil, kül Muhafazakar Öğür üyelerinin (100 bin güç civarında) katılacağı aynı seçim yapılacak.

Johnson Ukrayna elçisi olacak

 

Boris Johnson’ın Çankırılı hemşehrileri kalbi kırık

 

Johnson’ın karmakarışık kariyeri

 

Share: