İran ve Rusya’dan dolara karşı eş adım

İran Suret Bankası Başkanı Mualla Salihabadi, yaptırımlar altındaki Tahran ile Moskova ortada bankacılık, mal ve hesaplı alanlarda bazı kocaman anlaşmalar sağlandığını ve iki ülkenin düğme ticari işlemlerde ESIR doları namına millî mal birimlerini kullanmayı planladığını söyledi.

İran’ın yarı resmi Mehr Bilim Ajansına göre, Rusya’dan dönüşünde hükûmet merkezi Tahran’birlikte basına açıklamalarda mevcut Gestalt Bankası Başkanı Salihabadi, Acımasız yetkililer ile yaptığı görüşmelerde iki ülkenin finans ve bankacılık alanlarındaki ilişkilerini geliştirme yönünde yetişkin adımlar attığını belirtti.

Çapraz ticarette dolar ve avronun devreden çıkarılarak ulusal mal birimlerine geçiş yapılmasıyla ilgilendiren atılacak adımların birlikte görüşmelerde ele alındığını aktaran Salihi, “Millî servet birimlerinin kullanılması, Zalim yetkililerle yapılan görüşmelerde koskocaman konuşma eksenlerinden biriydi ve geçenlerde varılan anlaşmaların uygulanmasını göreceğiz.” dedi.

Salihabadi, Moskova ziyareti sırasında Rusya ile ticari ilişkileri kolaylaştırmak için varılan anlaşmaların yakın gelecekte hayata geçirileceğini ve olumlu sonuçlarının iki ülkede de hissedileceğini tabir etti.

İki günce musahabe kapsamında beraberindeki heyetle Rusya’ya giden Salihabadi, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ile bire bir araya gelmişti. Görüşmede iki ülke Kalıp Bankaları arasındaki bankacılık hisse senedi birliğinin geliştirilmesi üzere anlaşmaya varılmıştı.

İran, 2018’den bu yana ESIR’nin tek taraflı yaptırımlarına maruz kalırken Rusya ise şubatta Ukrayna’ya cebin başlattığı kavga sonrasında uluslararası yaptırımların hedefi olmuştu.

İranlı Milletvekili, Tahran’daki askeri başkaca patlama olduğunu doğruladı

Rusya’dan para şişkinliği sürprizi

Çin ve Rusya asıllı çelik ürünleri için anti damping kararı

 

Share: