Icra Vekili Özer: Derdimiz üretim değil, eğitim bilimi

Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, Ankara Hacı Saraka Veli Üniversitesi Şişman Kongre ve Hars Merkezi’nde, 2022-2023 Eğitim Tedrisat Yılı Hazırlık Toplantısı’na katıldı.

Vekil Özer, burada yaptığı konuşmada, tüm dünyanın COVID-19 salgınına tedariksiz yakalandığını belirterek, “muadele yaparak cemi topluma şurası gösterdik, okullar, muktezi önlemler alındığı ant salgın dönemlerinde olağanüstü koşullarda bildirme tehlikesiz ortamlardır.” dedi.

KOVID-19 sürecinde fedakarlık eden ve stabilizasyon gösteren yöneticilere, eğitimcilere teşekkürname fail Özer, cemi öğretmenlere ve idari personele bu süreçteki fedakarlıkları dolayısıyla başarı belgelerini gönderdiğini söyledi.

Akıbet 20 yılda eğitime evleviyet verildiğini, okullaşma oranlarının artırılması için Milli Terbiye Bakanlığına bütçede iri behre ayrıldığını dile getiren Özer, meslek öncesinde 2000’li yıllarda, beş yaşında okullaşma oranının yüzde 11 olduğunu, zaman bu oranın yüzdelik 93’e çıktığını aktardı.

Özer, imkan sunulduğu antlaşma vatandaşın kendi çocuklarının eğitimi için her çeşit seferberliği yapabildiğini dile getirdi.

Türkiye’nin eğitime katılan mektepli sayısını ve uluslararası göstergelerdeki başarısını artıran eşsiz ülkelerden olduğunu rapor eden Özer, 2000’li yıllarda yetişek sisteminde 500 bin civarında öğretmen olduğunu, şu anda ise 1,2 milyon öğretmenin sistemde görev aldığını söyledi. Özer, terbiye sistemindeki öğretmenlerin yüzde 75’inin serencam 19 yılda atandığını kaydetti.

Türkiye’deki kadınların eğitime karışma edilmesinin bile bu sürecin fazlalık çıktısı olduğunu nâkil Özer, 2000’li yıllarda 500 bin öğretmenin yüzde 40’ı kadınken bugün 1,2 milyon öğretmenin yüzde 60’ının avrat olduğunu belirtti.

Özer, bunun serencam yirmi yılda hele kız çocuklarının okullaşma oranlarında atık büyük adımların istihdama birlikte yansıması olduğunu vurguladı.

Özer, 2000’li yıllarda 40’lar seviyesinde bulunan öğretmen başına düşen öğrenci sayısının bugün 20’lerin altına indiğini anlatarak, “2000’li yıllarda bu kadar beş altı çocuğumuz eğitim bilimi sisteminde düz alırken eğitimin kalitesi bugünkünden çokça henüz kötüydü. Akıbet 20 yılda hem elan fazla gencimiz, çocuğumuz, yetişek sistemine karışma olurken eğitimin kalitesi bile 2000’li yıllara bakarak çokça henüz çok artmıştır.” dedi.

Milli Yetişek Bakanı Özer, 1999’dahi makbul katsayı uygulamasının 2012’üstelik haddinden fazla nazik mücadelelerle kaldırılabildiğini belirterek, “İmam hatiple ilişik müdahalelerin maliyetini bu talih elbette ödeyecek? O insanlar pekâlâ ödeyecekler? Başörtüsü zulmünden etraf mikro dışına revan insanların, kadınlarımızın, kızlarımızın kötü hikayelerinin maliyetini ki ödeyecek? Bugün kadına şiddeti konuşan, us göçünü konuşan insanlar sebep o dolaşma konuşmadılar? Çünkü kültürel iktidarla münasebetli. Umurlarında da değildi.” diye konuştu.

“Hedefimiz ilkokul yaştaki okullaşma oranını yüzde 100’e çıkartmak”

Ekol öncesi eğitimin önemine işaret fail Özer, meslek öncesi eğitimin kognitif sıfır becerileri geliştirdiğini, suç oranlarına, bağımlılıklara eğilimleri da azalttığını söyledi.

Meslek öncesi eğitimde kitleselleşmenin sağlanması, okullaşma oranlarının artırılması halinde çok henüz nitelikli tıpkı nesil düz yazı edilebileceğini tamlayan Özer, “Hedefimiz 2022’nin böylece üç yaştaki yüzde 14 olan okullaşma oranını yüzdelik 50’ye, dört yaştaki yüzde 35 olan okullaşma oranını yüzde 70’e ve beş yaştaki yüzde 78 olan okullaşma oranını birlikte yüzdelik 100’e çıkartmaktır.” dedi.

Mesleksel eğitimin güçlendirilmesine ait dahi aheste icraat yürüttüklerini, gelinen noktanın haddinden fazla bol olduğunu dile getiren Özer, mesleksel eğitimde istihsal kapasitesinin arttığının altını çizdi.

Patika liselerinde savsaklamak üretimi konusuna değinen Nazır Özer, şunları söyledi:

“Bizim derdimiz istihsal değil, bizim derdimiz yetişek; ama mesleki eğitim olduğu amacıyla mesleksel eğitimde yaparak ve üreterek eğitim yaklaşımını eğitimin asıl omurgası yapabilmek. Yoksa benim derdim savuşturmak elde etmek değil. Piyasayla rekabet etmek değil. Benim derdim gastronomi bölümü olan yerlerde paketlemek üstelik üretebilmek. Onun için gastronomi bölümünün olduğu cemi okullarımızda yüze yakın aldatmak üretimiyle ait muktezi atölyeleri kuruyoruz. Dün Sayın Izlem Başkanı’mıza bile talimatı verdik. Kısaca 200 yüz milyona yakın ödeneği eksiksiz illerimize gönderiyor.”

Mesleksel eğitim merkezlerinin istihsal yapılan yerler olmadığını, mesleki yetişek merkezlerinde öğrencilerin haftada tıpkısı dönüş okula gidip derslerini aldığını tamlayan Özer, mesleki teknik Küçük Asya liselerinin ise üretimin kalbi olacağını bildirdi.

“1 milyon genci mesleksel eğitim merkezleriyle buluşturmak istiyoruz”

Tarım alanının gelecek yıllarda çıktı kritik noktaya doğru evrileceğini, tedbir zincirlerinde uluslararası olarak çokça dokunaklı teessürat yaşanmaya başladığını ifade eden Özer, Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile çalışkan adına çıktı tüm ekincilik liselerini kuma yöneteceklerini söyledi.

Özer, “Tıpkısı zamanda o ekincilik liselerinin bulunmuş olduğu kestirmece dört milyon metrekarelik alanda dahi ekincilik lisesinin yetişek süreçleriyle münasebetli seçme çeşit ürünü üretip vatandaşımızın, döner sermaye kapsamında hizmetine sunacağız.” şeklinde konuştu.

Mesleksel Terbiye Kanunu’nda mübayenet yapıldığını hatırlatan Özer, eğitim bilimi sistemine karışma şakirt ve kalfa sayısının 553 bine ulaştığını, 1 Eylül’da 700 bin çırağa ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Özer, bu yılın sonuna kadar dahi 1 milyon genci mesleksel eğitim merkezleriyle buluşturmak istediklerini kaydetti.

Icra Vekili Özer, öğretmenlerin, ekol yöneticilerinin mesleksel gelişimlerine haddinden fazla boyutlu kendisine bindi vermenin önemine işaret etti. Yöneticilerden okullarda öğretmenlerin ihtiyacı olan eğitimlerin planlamasını isteyen Özer, bu kapsamda gereken bütçenin sağlanacağını belirtti.

Özer, 2022 amacıyla hedeflerinin rastgele öğretmenin sunu bir iki 120 saat eğitim bilimi almasının sağlanması olduğunu söyledi.

Bu yıl terbiye ortamlarının niteliğinin artırılmasıyla ilgilendiren desteklerin artarak süreceğini bildiren Özer, 2022-2023 terbiye tedris hazırlıkları için arılık, kırtasiye, siftinlik onarımlar ve okulların donatım eksiklerinin giderilmesi üzere 700 milyon lira gönderdiklerini bildirdi.

Eğitim Bilimi tedrisat yılında aynı başkalık daha yaptıklarını tamlayan Özer, ortaöğretim okullarına direkt bütçe gittiğini, temel eğitimde bu bütçenin gönderilmediğini ifade etti.

Yapılan değişiklikle daha çok ana eğitim kademesindeki ilkokul ve ortaokul bütçelerinin da aracısız okullara gönderileceğini dile getiren Özer, “Bu büyüklüğünde yatırım işleyen bire bir vekillik, tıpkısı hükümet okullarının ihtiyacını gidermekten idaresizlik midir? Hakeza benzeri husus gibi mi? Okulları meslek ev birliklerine, velilerin bağışlarına mı mahkum edeceğiz? Hakeza tıpkı özdek cins mi?” dedi.

Bakanlığın parçalanmamış bürokratlarının bu yaz tüm illerdeki okulları, eğitim öğretime hazırlık süreçlerini takip edeceğini, kendisinin bile konunun takipçisi olacağını anlatım eden Özer, “Yani okullar açıldığı ant, basit onarımları işlenmiş, saflık ihtiyaçları giderilmiş, gelişigüzel kalem saflık malzemesi, kırtasiye malzemesi alınmış, laboratuvarları güncellenmiş, yeni okullara bekleyeceğiz öğrencilerimizi.” diyerek konuştu.

Özer, katışıksızlık elemanlarıyla ilişik sürecin de yakından strateji edildiğini, o konuda bile kullanılmamış açılımların olacağını kaydetti.

Kayıtlarda ödül alındığına yönelik ekol yöneticilerinin töhmet altında bırakıldığını belirten Nazır Özer, gâh okullardaki istisnai durumlar sebebiyle tam eğitim bilimi sisteminde böyle bire bir çizgi olduğuna dayalı alacak yerleşmeye başladığını anlattı.

Özer, şunları kaydetti:

“Pekâlâ yardımcı asıl problemini çözdüysek, bu problemi da sizlerle alay malay muadele yaparak çözeceğiz. Topluma şurası göstereceğiz: ‘Bizim okullarımızın ihtiyacını devletimiz karşılıyor. Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı karşılıyor, rastgele türlü ihtiyacımızı gideriyor.’

Pusat yapmakla dürü beyninde tek pazar yok. Amma isteyen ödül yapabilir, fahri olarak kayıt döneminden sonraları bergüzar yapabilir. Bunu engellemiyoruz amma Türkiye Cumhuriyeti devletinin tekmil vatandaşları çocuklarına değme katma ücret ödemeden istedikleri okullara taşıt yapabilecekler ve biz yetişek sistemimizde daha çok bu kalem kötü örneklerle değil, sunturlu başarı hikayeleriyle anılacağız.”

Programa Ankara Valisi Vasip Delimsirek ile Ankara İl Milli Yetişek Müdürü Harun Fatsa üstelik katıldı.

Akıbet an… Nazır Özer, öğretmen tayin takvimini açıkladı

 

Bakan Özer’den LGS açıklaması

 

Share: