Türkiye’birlikte enflasyonun faturası deminden birlikte yumurtacılara kesiliyor

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan ilkgüz ayında fırsatçıları eleştirdiğini hatırlatan Bloomberg, Rakiplik Kurumu’nun perakendeciler ve üreticiler üzerinde soruşturmaları ve denetimleri hızlandırdığını aktardı.

Hüccet Yüksekkaş imzalı haberde faziletli pahalılık dolayısıyla Reisicumhur Erdoğan’ın oportünizm iddiasıyla perakendeci ve üreticileri tasavvur aldığı hatırlatılırken listede sıradaki sektörün yumurta sektörü olduğu belirtildi.

Husye üreticileri soruşturuluyor

Rekabet Kurumu, geçtiğimiz kamer testis üretimi alanında cümbüş gösteren muhtelif girişim ve birlikler hakkında, rekabeti baskıcı muhtelif eylemlerde bulunup bulunmadıklarını belirleme üzere iki ayrı anket açmıştı.

Rekabet Kurumu’nun genel ağ sitesinde vadi alan duyuruya bakarak; kurul, Er Bezi Üreticileri Minval Birliği (YUMBİR) ve YUMBİR’e uzuv 13 bağlantı ile toplanmış 12 adım hakkında anket açtı. Çekicilik antrparantez esasen haya üretimi alanında faaliyet gösteren 17 girişim hakkında dahi bir gerekçe ile tıpkı sormaca açtığını duyurdu.

Besin fiyatları artıyor

Bloomberg’te yer düzlük haberde haziran kocaoğlan mütemmim enflasyonunun yüzde 80’e dayandığı belirtilirken besin ve alkolsüz içeceklerin fiyatlarının bir sene öncesine bakarak az daha iki katına çıktığı belirtildi.

Yumurta fiyatlarının sabık yıla göre ateş bire bir şekilde yükseldiği dökme haberde üreticiler üzerindeki baskının artmasıyla haziranda bu ürünün fiyatlarında benzeri eski taban göre yüzdelik 4’ten aşkın düşüş olduğu belirtildi.

Üreticiler tepkili

Konu ile ilişik değerlendirmelerde bulunan Er Bezi Üreticileri Dalan Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, “Elan önce bakanlıklardan müfettişlerle haddinden fazla sayıda görüşmemiz oldu ve bu yetkililer bedel artışlarımızın hammadde fiyatlarındaki değişime bağlı olduğunu doğruladı” dedi.

Afyon, “Üreticiler, maliyetlerin hemen arttığı tıpkısı ekonomide fiyatların bağan tutulması üzerine yetkililerin aday yönlendirmeleri nedeniyle stres altındalar, ancak falsolu tıpkı molekül yaptığımıza inanmıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Haberde akıbet kendisine Rakiplik Kurumu Başkanı Birol Kule’nin geçen hafta bire bir röportajda kullandığı “Mecmu değer artışları maliyetler, murat ve acun emtia piyasalarındaki dalgalanmalarla açıklanamaz” ifadeleri hatırlatılarak müstahsil fiyatlarının arttığına vurgu yapıldı.

Rekabet Kurumu husye sektörüne soruşturma başlattı

 

Haya fiyatlarını marketler yükseltti

 

Yumurta, KDV indirimine rağmen yüzdelik 17,5 zamlandı

 

Share: