HES’de ciddi karar

Tunceli’da halkın şikayeti ile açılan davada Ankara 8’inci İdare Mahkemesi, Munzur Vadisi’nde yapılması planlanan Bozkaya HES projesinin iptaline değişmeyen verdi. Değişmeyen kentteki kasaba ve sivil cemiyet kuruluşlarınca sevinçle karşılandı.
Munzur Vadisi üstünde yapılması planlanan Bozkaya Hidro Elektrik Santrali’nin, bölgenin ekolojik dengesini bozacağını ve ÇED kararı alınmadan projenin hazırlandığı gerekçesiyle alın sâdır ve projenin iptali amacıyla 22 kişinin avukatları aracılığı ile açtığı sorun sonuçlandı.
Daha geçmiş yürütmenin durdurulması kararını veren Ankara 8’inci İdare Mahkemesi davanın böylece projenin iptaline karar verdi.
Avukat Bağımsız Ulaş Kaplan, mahkemenin verdiği bu kararla halkın barajlara karşı balaban tıpkısı zafer kazandığını söyledi.
Kaplan, başvuruları ve açtıkları davalar üstüne Munzur Vadisi’ndeki 3 ayrı baraj projesinin iptali amacıyla mahkeme yürütmenin durdurulması kararı verildiğini hatırlattı.
“Bir olacak değişmeyen”
Kaplan, şöyle dedi:”Bozkaya HES üzere açtığımız davada mahkeme davayı esastan görüşerek haddinden fazla kebir olan ve sair barajlar için model olacak değişmeyen verdi. 13 Mabeyin 2013 günü Ankara 8’inci İdare Mahkemesi, Bozkaya Barajı ve HES projesinin hazırlanmasında ÇED onayı alınmadığı ve baraj projesinin hukuka muhalif olduğunu belirleme ederek lehimize karar vererek Bozkaya HES projesini heyetiyle fek etmiştir.”
Avukat Kaplan, Munzur ve Pülümür Vadisi’nde birçok baraj projesinin ÇED onayı alınmadan hazırlandığını ve baraj yapılmasına değişmeyen verildiğini savunurken şöyle konuştu: “Bu baraj projelerinin bile fek edilmesini bekliyoruz. Bozkaya HES üzere alınan değişmeyen kesinlikle menent benzeri değişmeyen olacaktır. Dersim’in şerif mekanlarının bulunduğu ve Türkiye’nin bildirme güzel vadilerinden olan birçok endamik bitki örtüsü mevcut Munzur ve Pülümür vadilerine baraj yapımlarının durdurulması Dersimliler amacıyla çok yetişkin tıpkısı karardır. Bizler vadilerimizin tabii haliyle kalması amacıyla ülfet mücadelemizi sonuna kadar sürdürmeye banko kararlıyız.”
Tunceli’deki baraj projelerinin genellikle 1993 yılından önceki hazırlandığı amacıyla o zaman baraj ve HES projeleri üzere ÇED onayı alınmasına gerek duyulmadığını belirten Avukat Bağımsız Ulaş Kaplan, “Murafaa bunun hukuka akıllıca olmadığını günümüz kanunlarının geçerliği olduğunu araz” diye konuştu.
 

Share: