Güreş efsanesi Hamit Kaplan’ın hayatı dokümanter oluyor

Türk güreşinin söylence isimlerinden acun ve olimpiyat şampiyonu Hamit Kaplan’ın hayatı dokümanter film oluyor.

Hamamözü Kaymakamlığı ve Hamamözü Belediyesi’nin öncülüğünde çekimlerine başlanan ‘Pehlivan’ ünlü belgeselde 175 kere milli mayoyu giyen Hamit Kaplan’ın tahta ayrımsız bavulla yola çıkıp güreşin zirvesine uzandığı muvaffakiyet hikayesinin araç edilerek gelecek kuşaklara aktarılması planlanıyor. 1976 yılında gidiş geliş kazasında hayatını kaybeden Kaplan’ın memleketi Amasya’nın Hamamözü ilçesinde müzeye dönüştürülen evinde çekimlerine başlanan belgeselin yönetmenliğini Hamamözü İlçe Özel İdare Müdürü Başkumandan Çolak üstlendi. İlçedeki vatandaşlar üstelik çekimlerde gönüllü kendisine fariza aldı.

43 yaşındayken hayata veda eden Kaplan’ın geride bıraktığı fotoğraflar ve kullandığı eşyaların birlikte arşivlerde vadi düz müsabakalarının görüntüleri de ekrana taşınıyor. Ayrıca güreş camiasının önde mevrut isimlerinin yanında Kaplan’ın oğlu Atilla Kaplan üstelik belgeselde düşüncelerini paylaştı.

“Hamit Kaplan’ın başarılarını ati kuşaklara aktarma etmek istedik”

Hamamözü Kaymakamı Okan Dağlı, “Hamit Kaplan yöremizin genişlik değerli ve başarılı sporculardandır. Bu bölgenin hamurunda, mayasında güreş var. Tığ de belgeselimizde aynı kara tahta bavulla yola çıkarak bittabi olimpiyat şampiyonu olunduğunu ati kuşaklara aktarma etmek istedik” dedi.

“Hamit Kaplan hala birinci”

Dünya ve olimpiyat şampiyonu bozuk milli güreşçi Ahmet Anlayışlı, aynı başka Hamamözülü güreş efsanesi Adaletli Candemir’in yetiştirdiği Hamit Kaplan’ın Türk spor tarihindeki yerine işaret etti. Düşünceli, “Hamit Kaplan Türkiye’ye daha ne bıraksın. Şu anda bibi birinci. Benek getirmede ve madalyada bir numara” diyerek konuştu.

Hamit Kaplan’ın adını haiz spor salonunda yetişerek acun ve olimpiyat şampiyonluğuna ulaştığını hatırlatan Amasyalı eski milli güreşçi Mahmut Çıpa, belgesele ‘Pehlivan’ isminin verilmesinden memnuniyet duyduğunu söyledi.

Oğlu Atilla Kaplan ise İstanbul’a taşındığında oturduğu sokağın Hamit Kaplan sokak olduğunu görünce duygulandığını hatırlattı. Babasının hayatını anlatan belgeselin hazırlanmasında emeği geçenlere dahi teşekkürname etti.

TRT arşivinden birlikte faydalanılan belgesel Kaplan’ın 47. ölüm yıldönümü olan 5 Eş 2023’te izleyiciyle buluşacak. – AMASYAShare: