İSTANBUL-EKSIKSIZLIK KILIÇDAROĞLU: EN GEÇ 1 YIL İÇİNDE GÜÇLÜKLE SORUNUNU BİTİRECEĞİZ

CHP Cahillik Kolları İl Başkanları Toplantısı’nda mütekellim Cumhuriyet Altını Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu,, “Anadolu’dan gelen evladımız İstanbul’üstelik güçlükle bulamadığı takdirde ayda 9-10 bin lira kira vererek ev tutabilir mi? Anne ata seviniyor oğlum kızım üniversite kazandı diye ama bilahare nerede kalacak diye niteleyerek düşünüyor. Gençlere sözüm var. Bildirme geç 1 sene ortamında dar sorununu bitireceğiz. 20 yıldır bitiremediler, 1 sene içinde bitireceğiz” dedi.

Cumhuriyet Altını Halk Partisi (CHP) Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP İstanbul İl Başkanı Sevgili Kaftancıoğlu, CHP Deneyimsizlik Kolları İl Başkanları Toplantısı’na katıldı. Bakırköy’birlikte bulunan İstanbul Planlama Ajansı’nda (İPA) planlı toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, diyar başkanlarına sorunlarla mücadele etmeleri gerektiği üstüne çağrıda bulundu.

Toplantıda, geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden CHP Amasya Bilgisizlik Kolları Başkanı Emre Fert Bağ’ın de fotoğrafı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun beraberinde vadi aldı.

“TASAVVUR ÇAĞCIL UYGARLIĞI NÜFUZ ETMEK “

Burada açıklamalarda kâin Kemal Kılıçdaroğlu, ” Türkiye’nin nazik sorunlar yaşadığını biliyorsunuz. Rastgele birimizin görevi sorunlarla mücadele etmek. Hem kendimize hem dahi bizden bilahare gelen kuşaklara elan gani bir Türkiye’yi geçmek emreylemek. Bu görev hepimiz amacıyla vazgeçilmez bire bir fariza. Cumhuriyet Altını El Partisi Deneyimsizlik Kollarının böyle tarihî görevi var bunu adına geçireceğiz. Hayallerinizin iktidar marifetiyle çalındığını biliyorum. Size fon kurmayı üstelik fazla görüyorlar. Bizim tıpkısı hedefimiz var. Modern uygarlığı hissetmek” diyerek konuştu.

“1 YIL İÇİNDE MAHDUT SORUNUNU BİTİRECEĞİZ “Kılıçdaroğlu, “Önümüzde sınavlar vardı, öğrenciler yeğleme yaptılar. Kendilerinin ne meslekte henüz başarılı olabildiğini düşündüler. Sınavları kazandılar ve bunlar üniversiteye başlayacaklar ama dar sorunu var. Anadolu’dan gelen evladımızın İstanbul’dahi sıkıntılı bulamadığı takdirde ayda 9-10 bin teklik icar vererek ocak tutabilir mi? İktidarın gençlere yerinde gördüğü böyle tabloyu düşündünüz mü? Asıl baba seviniyor oğlum kızım darülfünun kazandı diye amma bilahare nerede kalacak diye düşünüyor. Gençlere sözüm var. Arz geç 1 yıl ortamında dar sorununu bitireceğiz. 20 yıldır bitiremediler, 1 sene içre bitireceğiz. 1 sene tamamlandığımızda iktidarımızda ısıdam suyu, genel ağ erişimi olan odalarda kalacaksınız. Kimsenin gözü arkada kalmayacak. Üniversiteden mezun oldunuz, sınavlara girecekseniz. Kafanızda yüce bire bir soru. evet piston olursa, sınav soruları çalınırsa, hakkımız alınırsa… Bu düzene de son vereceğiz. Gittiğiniz seçkin yerde bunları ifade etmek zorundasınız. Mektepli Latif ve Intizam Merkezi Türkiye’nin yer emin merkezi olacak. Bu merkezin başında kudretli eşhas olacak. Buradaki sınavlara katiyen eksiklik bulaşmayacak. Torpili bitireceğiz” diyerek konuştu.

“22 OLAN ÖĞRENCİ YURDUNU 83’E ÇIKARDIK”Şehremaneti yurtlarına dair verileri de paylaşan Kılıçdaroğlu, “50 belediyemizde 22 olan öğrenci yurdu 83’e çıktı. 14 bin 745 mektepli bu yurtlarda kalıyor. Hep engellemelere karşın mektepli yurdu sayısını belediyelerimiz 22’den 83’e çıkarıyorsa, nüfuz olduğumuzda ancak sorununu 1 yıl içinde ağız ağıza çözeceğimizi rastgele yerde güvenle anlatabilirsiniz” dedi.

“ÖĞRENCİ BURSU VE KREDİYİ YÜKSELTECEKSİNİZ”

Darülfünun öğrencilerine sunulan burs ve kredilere birlikte değinen Kılıçdaroğlu, “Bursa gerekseme olan öğrencilerimize burs verilmesi lazım. Ama o bursun 20 yıl geçmiş rakamı hatırlatarak, şu kadar liracık veriliyordu, demincek tığ bu büyüklüğünde veriyoruz kabil bir aldatmacaya inanmamanızı istiyorum. 20 sene evvel verdiğiniz paraya neler alınıyordu, deminden verdiğiniz paraya nelere alınıyor. Öğrenciye verilecek kredinin de rakamının yükseltilmesi lazım. İki madde istiyoruz. Ayrımsız, öğrenci bursunu iki, krediyi yükselteceksiniz. Artışları eylül ayından itibaren yapacaksınız. Bunu üstelik gittiğiniz her yerde kâm adına, bu rica Erkek Kemal’in talebi değil, bu talebin vasıtasız gençlerin talebidir, çoluk çocuk hakeza istiyor diyeceksiniz” ifadelerini kullandı.

BİZ DEMOKRASİDEN YANAYIZ

Kılıçdaroğlu, “Dünya demokrasiden yana olanlarla, otoriteli rejimden yana olanlarla ikiye ayrık vaziyette. Biz demokrasiden yana olan grubu oluşturuyoruz. Bu ülkeye demokrasiyi öz hür iradesiyle getiren parti Cumhuriyet Umum Partisi’dir. Demokrasiyi var eden öğür Cumhuriyet Altını Halk Partisidir. Biz bunu güvenle anlatabilirsek eskimemiş, çağcil, medenileşmiş, demokrat ayrımsız Türkiye’yi baştan düz yazı edeceğiz. Çürüyen aynı bina var. Uyuşturucu baronlarıyla dal kolalama gezen siyasetçiler var. Bilcümle bunları ters yüz edeceğiz. Bu Arada yapacağız bunu. O yüzden size misil arkadaşlarım diyorum. Kestirmece 7 buçuk  milyon zihayat ilk defa sandığa gidip rey kullanacak. Türkiye’nin kaderini siz belirleyeceksiniz” dedi.

– KaraköseShare: