Güneş Tacı geçirenler elan aşkın mı ödeyecek?

Dünyadaki cemi düzeni tıpkı yılı aşkındır muhavvil korona virüs, zorlu haddinden fazla değişikliği de yanı sıra getirdi. Salgın hastalıkları kapsamına almayan özel sağlık sigortaları de güneş tacı virüs ile nazik ayrımsız değişikliğe uğradı.

Tabiatıyla kim herkesin aklında deminden bir nice istifham işareti mevcut: Kovid-19 geçirmiş kalkmak hususi afiyet sigortasından müstefit olmak isteyenler için sürecin farklılaşması anlamına gelir mi? Kovid’in mihman etkileri kullanılmamış sigorta yaptırmak isteyenleri elbette etkiler? Virüs bulaşmamış eşhas Kovid-19 tedavisini poliçe kapsamına karışma ettirebilir mi?

Özel bir sigorta şirketinde Ikili Sigorta Brokerliği eden Işler Umum Müdür Yardımcısı Ercan Eryaşar’a göre bir zaman Kovid-19 tedavisi geçirmiş ve tedavi masraflarını özel sigorta şirketinden almış şahıslar üzere prim artışı olması beklenebilir.

Hürriyet’ten Murat Kobal’ın haberine göre; Tüketici Sorunları Derneği Sigorta Komisyon Başkanı ve Sigorta Brokeri Taner Çağatay ise güneş tacı virüs nâkil kişide sürekli ayrımsız maraz belirleme edildiği takdirde, şirketin keyif sigortası vermeyi reddedebileceğini yahut katma surprim dilek edebileceğini belirtti. İşte uzmanların konuyla ilgilendiren görüşleri…

KORONA VİRÜS SİGORTA ÖDEMESİ KAPSAMINDA MI?

Taner Çağatay: Korona virüs tedavisi poliçelerde ebat dışı ve sigorta şirketleri vasıtasıyla ‘armağan ödemesi’ olarak yapılıyor. Ilkin sadece taharri ve teşhisi kapsarken aldıkları kuma karar ile tedaviyi de şümul aldılar.

Fakat hala sağlık sigortalarının hususi ve umumi şartlarında salgın hastalıklar hele da Kovid-19 buut dışı namına yer alıyor. Hal böyle olunca bile gelecek dönemlerde değişkenlikler cins.

Ercan Eryaşar: Korona virüs vakaları çıkıp pandemi car edildiğinde, yekpare dünyada olduğu kabilinden ülkemizdeki keyif sigortası poliçelerinde bile Kovid-19 boyut altında değildi. Fakat ülkemiz sigorta şirketleri önceki etapta Kovid-19 tedavisi kaynaklı tazminatları ödeyeceğini duyurmuş ve devamında de hem kâin sigorta poliçelerine hem üstelik bu poliçelerin yenilemelerine bizatihi olarak dahil etmiştir.

KOVİD GEÇİREN BİRİ ELAN FAZLA MI ÖDEME YAPACAK?

Ercan Eryaşar: Mevcutta poliçesi olup Kovid-19 geçirmiş ve otama masraflarını poliçesi kapsamında sigorta şirketinden almış ise; sigorta şirketlerine göre ayrımlılık göstermekle gelişigüzel, prim artışı bahis konusu olabilecektir.

Kovid-19’dan mutlak ve genel uygulama namına sağlık sigortasında yeni dönüş prim hesaplaması, ödenen ödence, yaş ve iyileştiren enflasyon dikkate alınarak yapılmaktadır. Covid-19 geçiren biri ilk kez esenlik sigortası satın ahzetmek istediğinde ise, prim hesaplamasına ekstra aynı etkisi bulunmamaktadır. Bu durumda sigorta şirketleri, sigortalı adayını ilk defa sigortaladıkları seçme aday için kullandığı prosedürleri yürütecek ve prim hesabını buna bakarak yapacaklardır.

YENİ POLİÇEYİ ‘KOVİD’İN KALICI ETKİLERİ NASIL ETKİLER?

Taner Çağatay: Eğer korona virüs nâkil birisi sağlık sigortası yaptırmak isterse sigorta şirketi başvurma formunda tafsilatlı istifham sorar. Şayet temelli aynı sayrılık tayin edilirse esenlik sigortası vermeyi reddeder veya ilişik surprim istek edebilir. Eğer bu süreçte mevcut afiyet sigortası var ise hastalık sürse üstelik ve temelli illet oluşsa dahi onu kapsar. Onun içindir kim metin iken ve haddinden fazla geç olmadan keyif sigortası yaptırmak ve sermaye boyu yenileme garantisini iyesi olmak haddinden fazla majör.

KORONA VİRÜS POLİÇE KAPSAMINA DAHİL EDİLEBİLİR Mİ?

Ercan Eryaşar: Dünya Keyif Örgütü yahut Sağlık Bakanlığı tarafından ilan edilmiş küresel, bölgesel yahut devlet içindeki salgın hastalıklara ilişkin keyif giderleri, hastalıkla ait ilinek ve şikayetlerin sigorta kapsamına dahil olunduktan 1 kamer sonradan ortaya kullanılmış olması amacıyla poliçe teminatları, limitleri ve ödeme yüzdeleri dahilinde tazammun alınır.

KORONA VİRÜS DAR DIŞI SEYAHAT SİGORTALARINI KAPSIYOR MU?

Taner Çağatay: Pandemi ile gelişigüzel arz yüce konulardan birisi dahi yurtdışında seyahatlerinde yapılan sigortalardır. Yolculuk şekillerinin değişmesi ile alay malay sigorta poliçeleri de tahavvül gösterdi. Sinirli dışına yolculuk edecek olanlar yaptıracakları sigortanın koronavirüsü kapsamasına özen etmelidir. Ev dışında koronavirüs tedavisi oldukça masraflı olabileceğinden primleri haddinden fazla bağan olan gezi sigortasını yaptırmak imdi çokça elan mehabetli.

KOVİD ÖLÜMÜNDE KANUNCU VASİLER TEMİNATI ALABİLİR Mİ?

Ercan Eryaşar: Sigorta şirketleri hayat sigortası kapsamında, Kovid-19 sebebi ile ölümlerde tazminat ödemesi yapıyor. Nedeniyle Kovid-19 sebebiyle ölüm gerçekleştiğinde dahi poliçe şartları gayrı ahiret yolculuğu sebeplerinde olduğu kabil yürütülüyor ve kanuni vasiler ya de poliçede alelhusus belirtilen kişiler tazminatlarını alabiliyorlar.

İkinci düze aşısı olan kaç emanet korona oldu?

 

Müstevli sigorta sektörü amacıyla fırsat oldu

 

Share: