Güneş Tacı aşısında yan tesir fazlalık işaret

1 yılı aşkın süredir hayatımızda olan Kovid-19 ile ilişik aşılar geliştirildiği günden bu yana canip etkilerle ilişik tartışmalar sürüyor.

Boşluk ayından bu yana uygulanmaya başlanan aşılar ile ilgilendiren, alerjik aksülamel, kas ağrısı, kelle dönmesi gibi birçok alerjik tepki ifade edilirken İlaç ve Sağlık Ürünleri Aranjman Kurumu (MHRA), İngiltere’birlikte Kovid-19 aşısı uygulanan rastgele 10 kişiden birinde 48 saat içre hafif taraf etkiler görülebildiğini belirtmiş, bu yan etkilerden çoğunun güdük tıpkısı müddet içerisinde kendinden geçtiğini belirtti.

Astrazeneca ile alay malay Kovid-19 aşısı geliştirme çalışmalarında bulunan Oxford telkih grubundan canip etkilerle ilişkin pozitif bir izah geldi.

‘BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÇALIŞIYOR’

Daily Andıran’ın haberine bakarak Oxford, “Yan Tesir dediğimiz semptomların ortaya çıkması, bağışıklık sisteminin olması gerektiği kadar çalıştığını gösteriyor” ifadelerini kullanırken Kovid-19 aşısı vücuda girdiği andan itibaren bağışıklık sistemini al alarma geçirdiği belirtildi. Telkih sayesinde vücutta antikor seviyesi yükselirken virüsü kısaltmak amacıyla antikorların kısık benzeri ceht harcadıkları, virüs tayin edildikten sonra T hücreleriyle dallı güllü aynı bağışıklık oluşturduğunun altı çizildi.

‘SİTOKİN SEVİYESİ ARTIYOR’

Haberde, aşının vücuda girmesiyle birlikte sitokin seviyesinin arttığına ilgi çekilirken Warwick Üniversitesi’nden Prof. Dr. Andrew Easton, “Aşıyla gelişigüzel vücudunuzdaki sitokin seviyesi artıyor. Muafiyet sistemi, bu seviyenin artmasını hücrelerin virüsle savaşması üzere uyaran olacak kullanıyor. Bu muafiyet sisteminin aşıya alın verdiği eke aynı karşılık” şeklinde konuştu.

Yıpranmamış aşılama ve ilaçların geçmiş kayırıcı denemeleri bu merkezde yapılacak

 

3 mutluluk telkih pasaportu anlaşması yaptı

 

Aşıyı bulan kişioğlu konuştu: Virüs bizimle kalacak

 

Share: