Metaverse alanında ne yatırımlar kazandıracak?

Blok zinciri çözümleme platformu Chainalysis’e bakarak 2021’de saklı yazı mülk piyasasında ayyarlık nedeniyle 7,7 milyar dolar (kısaca 134 milyar TL) kaybedildi.

Platformun perşembe günü yayımladığı ayrımsız blog yazısında dolandırıcıların elde ettiği kazancın 2020’ye göre yüzde 81 arttığı vurgulandı.

Bu devasa artma, “rug pull” (halı çekme) adı verilen, oranla yeni tıpkı dolandırıcılık biçimiyle desteklenmişti.

Saklı Yazı mal geliştiricilerinin paranın değerini yükselttikten sonra kurum-satış işlemlerini durdurup, elde ettikleri parayla kaçtığı ve projeyi metrukiyet ettiği dolandırıcılık biçimine “rug pull” adı veriliyor.
Rug Pull işlemleri 2020’de yekpare kripto mal dolandırıcılığının yüzdelik 1’ini dokuma ediyordu. Bu şevket 2021’de yüzdelik 37’ye çıktı. Bu üstelik 2,8 milyar dolarlık vurguna istikbal ediyor.

Uzmanlar bu dolandırıcıların alelumum yıpranmamış kullanıcıları tasavvur aldığını vurguluyor.
Chainalysis’in blog yazısında bile konuyla ilişik şu ifadeler saha alıyor:

YERYÜZÜ NAZIK ‘RUG PULL’ TÜRKİYE’DE

Independent Türkçe’de kayran düzlük habere bakarak; kripto mal temelli suçun yer balaban biçimi olan bu ayyarlık, yıpranmamış kullanıcıları uğur alıyor. Saklı Yazı paraların benimsenmesinin önündeki sunu balaban engellerden biri.
En iri “rug pull” Türkiye’de yaşandı Chainalysis, bildirme nazik halı çekmece vurgununun Türkiye’de yaşandığını belirtiyor. Rapora bakarak saklı yazı mal borsası Thodex’te kullanıcılar tahminî 2 bilyon dolar değerinde kripto para kaybetti. Bu ölçü, “rug pull” türü dolandırıcılıkla çalınan hep paranın yaklaşık yüzdelik 90’ına denk geliyor.

Faruk Fatih Özer’in kurduğu ve çok sayıda ünlü isimle reklam fail borsa, Dogecoin üzerinden tıpkı kampanya başlatmış ve katılımcılara Dogecoin dağıtmıştı. Ancak tüm bunların ayrımsız tuzaktan ibaret olduğu bodur sürede anlaşılmıştı. Yatırımcılardan topladığı milyonlarca dolarla ülkeyi metrukiyet fail Özer bibi yakalanamadı. Özer’in izini kaybettirdiği öne sürülüyor.

Saklı Yazı para piyasasında büyük detay

 

Saklı Yazı paralar amacıyla 2021’de imge namevcut

 

Saklı Yazı dünyalık hırsızlarının “maceralı” dolandırıcılık yöntemi

 

Share: