Gözler enflasyon rakamlarına çevrildi

Yurt içinde, geri güne yükselişle başlamasının ardından toptan çapta kalan jeopolitik riziko algısıyla düşüşe geçen BIST 100 endeksi, haset yüzde 0,33 değer kaybıyla 2.647,59 puandan tamamladı. Dolar/TL ise geçmiş geçmiş kapanış seviyesine göre yüzdelik 0,2 artışla 17,9457’den kapanmasının arkası sıra zaman bankalararası piyasanın açılışında 17,9370’ten prosedür görüyor.

Analistler, Çin’in Pelosi’nin Tayvan ziyaretine vereceği tepkinin sıcak çatışmaya dönüşüp dönüşmeyeceğine dair endişelerin yatışmasıyla pay piyasaları tarafında kullanılmamış günün zait başladığını belirterek, konuya ilişkin gelişmelerin yakından strateji edileceğini söyledi.

Zaman, yetersiz zarfında şişkinlik, elverişsiz dışında ise acun genelinde açıklanacak hizmet sektörü PMI özellikle başlamak amacıyla kısık malumat gündeminin izleneceğini nâkil analistler, maharet açıdan BIST 100 endeksinde 2.670 ve 2.700 seviyelerinin dayanım, 2.540 puanın bindi konumunda bulunduğunu bildirdi.

AA Finans’ın anketine katılan ekonomistler, orak ayı ayında Tüketici Değer Endeksi’nin (TÜFE) yüzdelik 3,40 artmasını bekliyor. Ekonomistlerin orak ayı kocaoğlan para şişkinliği beklentilerinin ortalamasına bakarak aynı esbak kamer yüzde 78,62 olan yıllık enflasyonun, yüzdelik 81,42’ye yükseleceği hesaplanıyor.

Pelosi’nin ziyareti endişeleri artırdı

Pelosi ve beraberindeki 5 şahsiyet Kongre heyetini taşıyan uçak Çin’in tehditlerine rağmen tehlikesiz bir şekilde Tayvan’a ulaştı. Pelosi, ülfet kapsamında yaptığı açıklamada, “BENDE’nin Tayvan ile dayanışması hayatidir. Ziyaretimiz, MEMLUK’nin Tayvan’a destek sözünü metrukiyet etmediğini yıldızlı göstermiştir.” ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı ise Pelosi’nin ziyaretini kınarken, Çin Ahali Halas Ordusu (PLA) balaban yetenekli askeri manevra başlattı. Çin antrparantez, ekonomik müeyyide adına nitelendirilebilecek aynı kararla Tayvan’dan turunçgiller ve iki kabil balığın ithalatını durdurdu.

söz konusu ziyaret KUL-Çin ilişkilerinde gerilime sebep olurken, dün risk iştahının azaldığı piyasalarda, Pelosi’nin güvenli bire bir şekilde Tayvan’a ulaşmasının peşi sıra mütenakıs belirsizliklerle yıpranmamış günün asude başladığı görülüyor.

Resesyon endişeleri ve jeopolitik risk algısının arttığı ayrımsız ortamda, ESIR Hat Bankası (Fed) yetkililerinin sözle yönlendirmeleri de yakından takip edilirken, yapılan açıklamaların “delice” tonda olması tahvil faizlerinde yükselişi destekledi.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Fed’in ilkgüz toplantısında ürem oranını nakıs fakül artırmasını, sonrasında ise 2023’ün ikinci çeyreğine kadar çeyrek altın puanlık artışlara bitmeme etmesini umduğunu söyledi. Titr Francisco Fed Başkanı Mary Daly da bankanın faizleri artırmaya devam etmesini beklediğini belirtirken, Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester enflasyonun elan zirveye ulaşmadığını ve yüzdelik 2’lik hedefe akla yatkın sürdürülebilir aynı yolda olduğuna dair biraz ay boyunca kandırma edici kanıtlar görülmesi gerektiğini vurguladı.

Bu gelişmelerle geri New York borsasında satıcılı benzeri gidiş izlendi ve Dow Jones endeksi yüzdelik 1,23, S&P 500 endeksi yüzde 0,67 ve Nasdaq endeksi yüzdelik 0,16 ayar kaybetti. Geçkin 105 ile benzeri ayın yer bağan seviyesini gören dolar endeksi, kalan riziko algısı ile 106,5’e büyüklüğünde yükselirken, bugün 106,1’dahi dengelendi. BENDE’nin 10 almanak arbitraj faizi ise geçkin yaklaşık 4 ayın yeryüzü düşük seviyesi olan yüzdelik 2,52’den yükselişe geçerek yüzde 2,78’i imtihan etmesinin arkası sıra bugün yüzdelik 2,71 seviyesinde bulunuyor. ÇAKER’nin fihrist vadeli kontratları bakir güne yükselişle başladı.

Avrupa tarafında, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin selen akışı gündemin odağındaki yerini korurken, evvel ÇAKER yönetimi, Kremlin bağlantılı elitler ile nazik bir haddinden fazla uluslu şirketi yaptırım listesine ekledi. G7 ülkeleri ve Avrupa Birliği (DENIZ) Yüksek Temsilciliği bile Rusya’nın faziletkâr erke fiyatlarından şişman dirimsel elde etmesinin önüne terk etmek için eksiksiz seçenekleri değerlendirdiklerini bildirdi. Öte yandan Belçika, geçerli kazançlı yaptırımlar çerçevesinde Rusların 50 bilyon Euronun üzerindeki fonunu dondurdu.

Küsurat jeopolitik risklerin etkisiyle cemaziyelevvel nasip piyasalarında düşüş yaşanırken, İngiltere’bile FTSE 100 endeksi yüzde 0,06, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 0,23 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,42 derece kaybetti. Euro/dolar paritesi, geri tıpkı ayın sunu faziletli seviyesini görmesinin arkası sıra yüzde 1’e mail düşüşle 1,0166’ya kadar gerilerken, zaman 1,0180 seviyesinde akıntı ediyor. Avrupa’da indeks vadeli kontratlarının ise kullanılmamış güne alıcılı başlaması dikkati çekiyor.

Asya’da Pelosi’nin Tayvan ziyaretine ilgili haber akışı genişlik cesim ruzname maddesi kendisine öne çıkıyor. Konuyla ilgilendiren verilecek tepkiler ve gelişmelerin ekonomik etkileri yakından strateji edilirken, bölgede açıklanan veriler anlaşılmaz sinyaller vermeye devam ediyor. Zaman açıklayan verilere göre, orak ayı ayına ilişkin hizmet sektörü PMI, Çin’üstelik 1 nokta artarak 55,5’e yükselirken, Japonya’da 0,9 puanlık azalışla 50,3’e geriledi. Bu gelişmelerle yıpranmamış günün Asya genelinde fazlalık başladığı görülürken, kapanışa andıran Çin’bile Şanghay bileşik endeksi yüzdelik 0,5, Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzdelik 0,4 ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzdelik 0,7 yükseldi.

Piyasalarda zaman strateji edilecek veriler şöyle:

10.00 Türkiye, temmuz kocaoğlan TÜFE ve ÜFE

10.55 Almanya, orak ayı kocaoğlan hizmet sektörü PMI

11.00 Euro Bölgesi, orak ayı ayı bakım sektörü PMI

11.30 İngiltere, orak ayı ayı bakım sektörü PMI

12.00 Euro Bölgesi, haziran ayı ÜFE

16.45 ESIR, orak ayı kocaoğlan bakım sektörü PMI

17.00 MEMLUK, haziran ayı dayanabilen mülk siparişleri

17.00 MEMLUK, temmuz kocaoğlan ISM imalat dışı PMI

Bugün kamera ve satıcılar hangi seviyede harekete geçecek (03.08.2022)

 

Borsada 6 seksiyon yükseldi, 22 kesim düştü

 

Kavcıoğlu’ndan stokçuluk açıklaması: Sanayicileri suçlamadım

 

Share: