Garaz Yalçıntaş, BMC’nin direksiyonuna geçti

Türkiye’dahi otomobil ahzetmek her an zorlaşıyor. Kur artışı, yüksek faizler ve kazanç oranları zımnında otomobil fiyatları derhâl artıyor. 2021 Ev ayından bu yana otomobil fiyatları yüzdelik 16’nın üzerinde arttı. 4 sene geriye gidildiğinde fiyatların yüzdelik 200’ün üzerinde yükseldiği görülüyor. Önümüzdeki aylarda dahi fiyatlardaki artışın sürmesi bekleniyor. Çağ yetkilileri, ‘Makine almak daha çok haddinden fazla daha fazla kişi amacıyla manzara oldu’ diyor.

Otomotiv veri ve 2.el açar fiyatlandırma şirketi Cardata’nın CEO’su Hüsamettin Yalçın, Türkiye’de otomobil fiyatlarında son dört yılda yaşanan değişimi DÜNYA üzere çözümleme etti. Cardata’nın Türkiye’da 2021 yılında arz çok satılan 5 modeli üzerinden yaptığı faaliyet, 2017’den bu yana makine fiyatlarının hangi oranda yükseldiğini gözler önüne seriyor.

Hüsamettin Sert, yükselen kur, pahalılık, erdemli ürem, sakıt kurum gücü ve faziletkâr vergiler nedeniyle sıfır kilometre dil satın almanın berenarı zorlaştığına ilgi çekerek, “2021 yılında en haddinden fazla satan liyakatsiz anahtar modellerine baktığımızda; önceki 5 modelin Haziran 2021 dönemindeki ortalama fiyatı 237 bin TL iken 4 sene önceki tıpkı araçların averaj fiyatı 78 bin TL’ydi” şeklinde konuştu.

Haziranda yüzde 5 bindirim kapıda

Hüsamettin Sert’ın verdiği bilgilere göre, araba fiyatları muvaffakiyetsiz kurgu pazarında sonuç aynı ayda ortalama yüzdelik 4 arttı. Haziran ayında birlikte tahminî yüzde 5 remiks bekleniyor. Sert’ın özen çektiği konulardan biri da düzem artışından hava düşük rüşvet dilimine giren vesile sayısının derakap azalıyor olması. Sabık yıl 8 bir yüzde 45-50 ÖTV dilimine girerken, bu yıl bu aynı 2’ye kadar geriledi. Bölüm yetkililerine göre çokça yakında bu ÖTV dilimine girecek açacak kalmayabilir.

Markalar düşük ÖTV üzere manuele yüklendi

Son dönemde birçok araba markası tüketici üzere henüz ulaşılabilir fiyat arz etmek adına yüzde 50 ÖTV dilimine giren şalter arzını artırmaya yöneldi. Algı dilimi değiştiği amacıyla gâh modellerde el kitabı ve hudayinabit vites arasındaki değer farkı 90 bin TL’ye yaklaştı. Hem ithalde hem yerel araçlarda elan beş altı kuvvetli ve manuel vesait yeğleme edilmeye başlandı. Volkswagen Binek Umumi Müdürü Gino Bottaro 8. Evlat Golf’ün lansmanında “Biraz riziko aldık ve efdal adette el kitabı vites getirdik. Efdal fiyatlar ve vergi sistemi dolayısıyla SUV’dan hatchback’e kayış var” vurgusunu yapmıştı.

Citroën Türkiye Umumi Müdürü Vukuf Gökkuşağı dahi Yıpranmamış Citroën C4’ün lansmanında; “Heves isterdi kim çok daha fazla versiyonu yüzde 50 ÖTV bandında konumlandıralım. Yer azından, geçmiş sarrafiye otomatik vitesimiz yüzde 50 bandında olsun. Ama günün koşulları, mütezayit seviye sebebiyle maatteessüf şu anda C4’te hemen el kitabı vitesimizi yüzde 50 ÖTV bandında tutabiliyoruz. Bizim C3’ümüzde üstelik manuel satışlarımız alçak anlamda artıyor. Önümüzdeki aylarda bu manuel vites eş adetleri çokça daha fazla artacak. Ona göre planlamalarımızı yapıyoruz” açıklamasını yaptı.

Türkiye’bile araba fiyatları düşer mi?

Bir Nice tüketicinin iptila ettiği sorulardan biri dahi makine fiyatları düşer mi? Kürsü temsilcilerine bakarak Türkiye’de otomobil fiyatlarının düşmesi çokça benzer görünmüyor. Fakat fiyatların elan aşkın yukarıya çıkmaması birlikte belli koşullara sınırlanmış. Hüsamettin Sert, bu koşulları şöyle sıralıyor:

-Döviz kurunun düşmesi -Faizlerin gerilemesi -Vergilerin akıllıca seviyeye inmesi -Enflasyonun %4’ün altında olması -kişi başına sakıt gelirin artması

Kaput araçların payı artıyor

2021 Ev-Mayıs döneminde pazarın yüzdelik 85,8’kayınbirader idrak oranları bağan olan A, B ve C segmentlerindeki vesait oluşturdu. A ve B segmenti bu pazardan yüzdelik 44,5, C segmenti ise 55,5 pay aldı. Esbak yıllarla kıyaslandığında bildirme düşük rüşvet dilimine giren A ve B segment araçların payının arttığı görülüyor. C segmenti otomobiller 2019’bile kestirmece yüzdelik 63 paya sahipken, 2019’dahi ise yüzdelik 60.1’e gerilemişti.

Satışlar mayısta üstelik sürat kesti

ODD’nin geçmiş dönüş açıkladığı mayıs kocaoğlan bağırsak münasebet rakamlarına bakarak; makine ve hafif ticari açar pazarı güzeşte kamer de çabukluk kesmeye devam etti. Mart ayında 96 bin, nisanda 65 bin olan satışlar mayıs ayında 55 bin adedin altında kaldı. Satışların azalmasında; seviye artışı ve yonga krizi kaynaklı tedarik sorununun yanı sıra 18 günlük kamu kapanmanın bile iri etkisi oldu. Temel etkisi ile 2021 yılı mayıs kocaoğlan araba ve belli belirsiz ticari komütatör pazarı 2020 yılı mayıs ayına göre yüzde 69,8 artarak 54 bin 734 skor oldu. 2021 yılı mayıs ayında makine satışları ayrımsız önceki yılın aynı ayına göre yüzde 72,1 artarak 43 bin 138 skor olurken, hafif ticari vasıta pazarı yüzde 61,9 artarak 1 bin 596 nüsha oldu. Otomobil ve belli belirsiz ticari şalter pazarı, 10 almanak mayıs kocaoğlan ortalama satışlara bakarak yüzdelik 20,7 azaldı. 2021 yılı Ocak-Mayıs döneminde ayrımsız eski yılın aynı dönemine göre yüzdelik 72 artarak 314 bin 882 skor namına gerçekleşen pazarın yıl sonunda 750 bine ulaşması bekleniyor.

Mehabetli Bilaloğlu: Fiyatları markalar değil, seviye ve getiri belirliyor

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Mürtefi Bilaloğlu, otomobilde son yıllarda yaşanan bedel artışlarının üreticilerden ve distribütörlerden kaynaklanmadığını vurgulayarak, şu bilgileri verdi: “Otomotiv döviz sıska ile aracısız bağlantılı tıpkı seksiyon. Yerli üretim üstelik yapsanız girdi maliyetlerine yansıdığı için kurdaki artış direkt fiyatlara yansıyor. Maalesef kırat ve faizler bu seviyede oldukça makine fiyatlarının düşmesi cins değil. Gayrı yandan ÖTV oranları dahi otomobile ulaşımı anbean zorlaştırıyor. 2016 yılında ülkemizde satışı yapılan otomobillerin tahminî yüzdelik 49’u yüzde 45‘lik en bağan algı diliminden faydalanabiliyordu. Bugün itibariyle ülkemizde satışı yapılan otomobillerin yalnızca beş altı emsal yüzdelik 45-50’lik alacak diliminden yararlanabiliyor. ÖTV sisteminin yapısı tahminî 30-35 yıldır değişmedi amma çağ haddinden fazla değişti. Icap araçların motorları gerekse motor teknolojileri değişti. Daha Çok Türkiye’nin çabucak daha çağcıl tıpkı algı sistemine geçmesi gerekiyor.”

Alper Kanca: Meğer kim hayalimiz 2 milyon adetlik pazardı

Kanca Dövme Çelik Umumi Heyet Başkanı Alper Kanca, Türkiye’bile otomobile ulaşmanın anbean zorlaştığını, potansiyelin altında seyreden satışların taraf sanayiye üstelik kontra yansıdığını dile getirdi. Bire Bir zamanda Taşıt Araçları Hazırlık Sanayicileri Derneği (TAYSAD) çarkıt başkanı olan Kanca, “halbuki hayalimiz imdi insanın miftah alması ve pazarın 1,5 antrparantez 2 milyon olmasaydı. Yerel istihsal araçların sayısının artması tığ tedarikçilerin üstelik toptan aktör olma yolundaki gücünü artırır. Buradan aldığımız güçle, ihracatta, bambaşka ülkelerde üretimde da o büyüklüğünde faal oluruz. imdi yabancı firma Türkiye’ye yatırıma gelir. Onlarla beraber büyürüz, teknolojik gelişmeleri yakalarız” diye niteleyerek konuştu.

Garplı tarumar devlerine Çin’den alışılmamış itham

 

Rusya Model Bankası: Soylu Erki toparlanma tamam

 

Share: