Evcil marketler devleri zorluyor

   Serencam dönemde özellikle konsolidasyonlar yoluyla pazarın üstünde büyüme hızı yakalayan evcil marketler, ulusal market konumuna geçip salon sayısı anlamında pazarda geçmiş sıralara yerleşirken, bu trend millî zincirleri ekonomik tahaccüm konusunda zorluyor.Sektörde genişlik az 3 coğrafi bölgede hayatiyet gösteren marketzincirleri “ulusal” kendisine adlandırılırken, 3 bölgenin altında şubeleşenler ise “yerli market” namına nitelendiriliyor.    
 Thomson Reuters’un haberine göre hep 300’ün üzerinde yerli marketin uzuv olduğu Türkiye Perakendeciler Federasyonu verilerine göre; 2012’da domestik zincirlerde metrekare artışı yüzde 20’ye yaklaşırken, uluslararası firmalarda ise metrekare bazında büyüme yüzde 9’da kaldı. 
    Uyum Gıda’dahi hisse alımı sonrası toplam salon sayısını 226’ya çıkaran Şanlı Market, Tesco-Kipa ve Tansaş kabilinden zincirleri geride bırakırken; iskonto marketler hariç tutulduğunda mağaza sayısı itibarıyla sektörün evvel 3 oyuncusundan biri konumuna yükselmiş oldu.
    Marketlerde satılan ve hızlı tüketim ürünleri adına adlandırılan FMCG pazarının büyüklüğü sonuç aynı yıllık dönemde 70 milyar lirayı geçerken; iskonto marketler dış tutulduğunda pazarda Migros 602, Carrefoursa 243, Yetişkin Market 226, Tansaş 220, Tesco-Kipa 185 salon ile geçmiş sıralarda saha alıyor. 
    Farklı yandan, mağazalaşma ve ahzüita payı anlamında yerel marketlerin küsurat baskısıyla karşılaşan millî zincirler, ekonomik büyüme üzerine dahi sorunlar yaşıyorlar. Sabık yılı Migros 163 milyon lira konsolide beis, Carrefoursa üstelik 37 milyon teklik zararla tamamlarken; Tesco Kipa ise 29 Gücük Ay ile sona ermiş mali dönemde 8.7 milyon lira kemiksiz kâr açıklamıştı. Tesco Kipa, bu yıl Ağustos sonu bakımından ise 85 milyon lira beis yazdı.        
        SAMSUNLU 4 YERLI ZİNCİR BİRLEŞİP KARADENİZ’İN YERYÜZÜ BÜYÜĞÜ OLDU   
    Millî zincirlerle rekabette öne mürur amaçlı olarak hayata geçirilen konsolidasyonlara sonuç benzer Samsunlu 4 domestik market zincirinin “Sammar” adıyla bir tane işaret altında birleşmesi olurken; bahis konusu konsolidasyonla tenzilat marketler hariç tutulduğunda mağaza sayısı itibarıyla sadece Samsun’un değil, tamlık Karadeniz Bölgesi’nin da Carrefoursa ile birlikte arz büyük zinciri haline geldi. Samsunlu evcil marketler Akyüz, Çelikler, Samsun Mark ve Tüvana Market “Sammar” markası altında birleşme kararı sonrası 30 şubeli bir zincire dönüşürken; oluşuma 2013 böylelikle Değişim Market da katılarak, konsolidasyona karışma olan market sayısı 5’eçıkacak. Sammar’ın kurucularından Akyüz Market’mağara Umumi Heyet Başkanı Kortej Akyüz, birleşmeyle özellikle millî zincirlere alın maliyet ve tedbir anlamında avantajı kazanmayı amaçladıklarını belirtti. Tedarikçiler karşısında ulusal zincirler büyüklüğünde fason güçlerinin bulunmaması ve özellikle şişman şehirlerde açılacak bakir mağazalar için eli nimetli lokasyon bulmakta yaşanan zorluklar evcil zincirler arasındaki konsolidasyonların en büyük nedeni olurken; büyüklük ekonomisinden dahi nüfuz etmek isteyen yereller bu yolla elan acul ve bol büyümeyi yeğleme ediyor. Bu doğrultuda takkadak Son Teşrin ayında gerçekleşen konsolidasyonlar beyninde İstanbul merkezli Çaba Market’in Ardaş’ı, Denizli merkezli Pekdemir’mağara Aydın’daki El Market’i,İstanbul merkezli Rammar’ın bile Nurdağ mağazalarını satın alması yerel marketler arasındaki hızlanan konsolidasyonlara örnek oluşturdu.     
    CİRO BAZINDA FMCG PAZARI %14; YERLI ZİNCİRLER %18 BÜYÜDÜ
   Veriler üstelik, acul ayrımsız konsolidasyonlaşma sürecine giren domestik zincirlerin toplanmış pazarın üstünde büyüdüğünü bile ortaya koyuyor. Araştırma şirketi Nielsen’in tarumar endeksi çerçevesinde hazırladığı rapora göre, acul istihlak pazarı Ev-Teşrinievvel 2012 döneminde ciro bazında yüzde 14 büyürken, Nielsen’mağara dernekevi zinciler kapsamında takip ettiği grup ise yüzde 18’lik iş hacmi büyümesi gerçekleştirdi. Nielsen’mağara tarumar endeksi çerçevesinde hazırladığı rapora göre, aceleci istihlak ürünleri kombinasyon pazarının büyüklüğü Teşrinievvel 2012 ile biten sonuç aynı sene toplamında 71 milyar TL seviyesinde bulunuyor.   
    Sektörde umumi akseptans gören hesaplamalara bakarak, pazarda ulusal ve yerli marketler kısaca nısıf yarıya behre sahibi. Mefret Market Yönetim Kurulu Başkanı Onur Songör, hele efdal tahaccüm potansiyeli kâin bölgelerde pazardan elan aceleci pay kabul etmek amacıyla konsolidasyonların önümüzdeki dönemde henüz üstelik artacağını belirterek; “Biz dahi Marmara Bölgesi’ndeki dağınık pazarından daha çok hisse oturmak ve bölgedeki mağazalaşma çalışmalarımızı hızlandırmak için Uyum Market’te hisse alımına gittik. Marmara Bölgesi perakendeden aldığı yüzdelik 42 pay ile iştiha kabartıyor. Ölçülü Anadolu’de güçlüyüz, ancak Uyum ile gelişigüzel Marmara Bölgesi pastasından alçak pay almayı hedefliyoruz” dedi. Oylumlu Market, daha geçmiş de Çekmece, Afra, Vipaş, Ofis-Evim ve Karadağ kabilinden satın almalarla inorganik nema yoluna gitmişti. Songör, satın almalarla gelişigüzel büyüklük ekonomisinden yararlanarak maliyet avantajı elde ettiklerini, hele tedbir konusunda rakiplik gücü kazandıklarını belirterek, “Şu anda indirim marketler aut tutulduğunda mağaza sayısı itibarıyla sektörün geçmiş 5 zinciri arasına girmiş bulunuyoruz. Hedefimiz 5 sene süresince parçalanmamış Türkiye’ye yayılarak 450 mağazaya yayılmak” diye niteleyerek konuştu.

Share: