Euro Bölgesi’nde yüksek pahalılık nedeniyle harcamalar azaldı

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi ve Avrupa Birliği’nin (AB) mayıs kocaoğlan tertipsiz as verilerini yayımladı.

Buna bakarak, 19 üyeli Euro Bölgesi’nde harabati satışlar mayısta, nisana nazaran yüzdelik 0,4 artış beklentisine cebin yüzdelik 0,2 artarken, geçen yılın ayrımsız dönemine bakarak gene yüzdelik 0,2 yükseldi. Nisan 2022’dahi düzensiz satışlar yüzde 1,4 azalmıştı.

SUTAŞ’birlikte ise gayrimuntazam satışlar, mayısta bir önceki taban nazaran yüzdelik yerine değişmezken, 2021’in ayrımsız dönemine göre yüzdelik 0,8 arttı.

Eurostat verilerine bakarak Euro Bölgesi’nde araç, içecek ve esrar ürünleri harcamaları ise almanak yüzdelik 3,6 düşüş gösterdi. bahis konusu ürünlerin satışları nisanda da yeniden yüzdelik 3,6 düşüş göstermişti. Veriler, havza tüketicilerinin iki aydır peş peşe besin harcamalarını düşürdüğünü ortaya koydu.

Yer Yağı fiyatlarının artmasına rağmen bölgede akaryakıt satışlarının yıllık yüzde 5,6 artması üstelik dikkati çekti.

Mayısta perişan satışlardaki umumi artma, giysi, tılsım ve kozmetik kabil azık dışı ürünlerdeki yüzdelik 1,2’lik artıştan kaynaklandı.

Eurostat’a bakarak, gıda, alkol ve tütün fiyatları mayısta yüzde 7,5, haziranda ise yüzdelik 8,9 arttı.

Öte yandan, Euro Bölgesi’nde mayısta yüzdelik 8,1 olan yıllık şişkinlik, erke ve azık maliyetlerinin artmaya devam etmesiyle haziranda yüzdelik 8,6’ya çıkarak kayıtlardaki arz yüksek seviyeye ulaşmıştı. Enflasyonda Avrupa Forma Bankası’nın (ECB) yüzde 2’lik hedefi, şimdiden 4 katından fazla aşıldı.

Euro bölgesinde ticari tahaccüm yavaşladı

 

Euro Bölgesi’nde almanak ÜFE yüzde 36,3 oldu

 

Euro Bölgesi’nde yatırımcı güveni 14 yılın sunma bağan seviyesinde

 

Euro Bölgesi’nde şişkinlik rekor tazeledi

 

Euro Bölgesi’nde soylu erki büzük düştü

 

Share: