Bakan Aristokrat, meze tedbirlerini açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Kıyamet ve Ivedili Boyut Yönetimi Başkanlığında Kurban Bayramında uygulanacak gidiş geliş tedbirlerine yönelik 81 memleket gidiş geliş ünite amirleri ile video konferans toplantısı gerçekleştirdi. Icra Vekili Aristokrat, denetim sayılarının arttıkça duygusal kaybının azaldığına vurgu yaptı. Bakan Aristokrat, tek kimsenin denetimden bulut etmemesi gerektiğini belirterek, “Denetimin artması ile birey kayıplarının azalması ve kazaların azalması üzerine karşıt benzeri orantının olduğunu bildirmek istiyorum. Denetimi arttırdıkça duygusal kayıpları azalmaktadır. Bu yüzden milletimize benzeri nöbet farklı şey anlatmak istiyorum; sizin erinçli, selametli ayrımsız şekilde bayrama gidip dönmenizi istek ediyoruz. Siz bayramınızı erinçli tıpkı şekilde yakınlarınızla, sevdiklerinizle dinlenerek, sılayı merhamet yaparak geçirdiğinizde arkadaşlarımız yollardalar, sizin tedbiriniz, sizin güvenliğiniz, sizin huzurunuz, sizin selametiniz amacıyla. Yollarda size kılavuzluk eden rastgele arkadaşımızın saraka tatilinden feragat ettiği, sizin için yollarda olduğunu tıpkısı yol daha hatırlamanızı istirham ediyorum. Bu yüzden bu Kurban Bayramı’nda trafikte ciddi benzeri denetim planlıyoruz. 7 Temmuz’dahi başlatacağımız gidiş geliş denetimleri 18 Temmuz’a kadar almak üzere 11 dolaşma boyunca kıvrak bitmeme edecek” diyerek konuştu.

‘BAYRAMDA 210 BİN 352 PERSONEL GÖREV ALACAK’

Nazır Aristokrat, nazır yardımcısı, ilbay, güven umumi müdürü üzere ense düzem yetkililerin üstelik denetleme çalışmalarını izlem edeceğini belirterek “Bu denetimler hemen cezai denetimler değil, tıpkısı zamanda rehberliğe ve defa göstericiliğe müteveccih denetimler olacaktır. Emniyet ve jandarmanın külfet bölgesine bayram boyunca toplam 114 bin 960 ekip veya tim, 210 bin 352 personel görev alacaktır. Küçümseme tatili boyunca güven ve jandarma trafik personeline trafiğin tanzimi ve denetimi dışında fariza verilmeyecektir. Buna ekleme olarak umumi bakım güvenlik gidiş geliş denetleme ekiplerine bu bayrama özellikle tahkim yapılacaktır. Trafik ekiplerimizin özellikle kazaların ağır olduğu güzergahlarda görünür olmaları sağlanacaktır. Alelhusus kazaların yavaş olduğunu belirlediğimiz önceki 20 güzergahtaki tedbirlerin eğin seviyeye çıkarılması, denetimlerin karşı karşıya yapılarak alelhusus sürücülerin araç dışına çağırma edilmesi, bu sayede ilgi dağınıklığının önüne geçilmesi, uykusuz ve apışık sürücünün dinlenmeye yönlendirilmesi, umulur tehlikelerin önlenmesi gibi önlemlerle inşallah bu bayram de trafik denetimlerimize yüce tıpkı farkındalık ortaya konulacaktır” ifadeleri kullandı.

Soylu, bu söz birlikte açar içerisinde itimat kemeri kullanmanın öneminin vurgulanması üzere ‘Bayramınız Kemerli Olsun’ sloganıyla farkındalık oluşturacaklarını belirtti.

Nazır Aristokrat, toplantının ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Aristokrat, İstanbul Valiliği’nin, İstanbul Büyükşehir Uray Başkanlığı, kamu gurur ve kuruluşlarına gönderdiği yazıda uray başkanlarının dahil kayırıcı düzem celal zevatının ensiz dışı temsilcilerle konuşma yapmak amacıyla Dışişleri’nden müsaade alınacağı kararına ilgilendiren İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu’nun, “Bu hamlelerin takkadak merkezi idarenin sosyete nezdindeki çürümüşlüğünü yorumlamak dışında anlamı yoktur” sözlerini değerlendirdi. Aristokrat, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti tıpkı çerge devleti değildir. 2200 yıllık ayrımsız kerem geleneğimiz var. Ve biz 2200 yıllık ihtişam geleneğini bitmeme ettiriyoruz. Tabii kim aut temaslarımızın çoğunda bizler kamu görevlileri namına Dışişleri Bakanlığımıza, dış temaslarımız üstüne hem vukuf isnat etmek, hem onların ayrımsız takım görüşlerini bile almak celal müktesebatı açısından, süreklilik açısından ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin aut politikasının aynı bütüncülük içeren anlayışı açısından akıllıcasına olan bir yöntemdir. Bu hangi ilktir ne da sondur. Cumhurbaşkanlığımız tüm amme, çekicilik ve kuruluşlarına yönelik bu konudaki hassasiyeti tıpkısı el henüz ortaya koymuştur” dedi.

‘BU BİR ŞIMARIKLIKTIR’

Soylu, Cumhurbaşkanlığı genelgesini okuyarak, “Bütün bakanlıklara gitti. Biz birlikte dağıtım yapmamız gereken yerlere gönderdik. Buralar nereler? Valiler, domestik yönetimler ilgilendiren bu konudaki amme hava kuruluşlarımız. Evet Allah’ınızı severseniz. Yani tığ otağ devleti değiliz de bulunduğu yeri ‘otağ kurumu’ adına nitelendirenler var. Bu tıpkı şımarıklıktır. Devletin bu bütüncüllüğü, devletin ortaya koymuş olduğu bu hassasiyeti çürümüşlük namına kullanmak dahi cehalettir” ifadelerini kullandı.

Soylu: FETÖ’den 332 bin 884 can gözaltına alındı

 

Soylu: Yıldırıcı başı amacıyla çapmak isteyene izin namevcut

 

Share: