ESIR borsaları düşüşle açıldı

New York borsası, KUL Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a yapması beklenen ziyaretin KÖLE ve Çin arasındaki gerilimi tırmandırmasıyla güne düşüşle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi, 100 puanın üstünde değer kaybetti ve yüzde 0,33 azalarak 32.691,29 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,35 azalışla 4.104,21 puana ve Nasdaq endeksi yüzdelik 0,66 kayıpla 12.287,67 puana indi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’nin Hint-Pasifik ülkelerine yaptığı ziyaretin jeopolitik risk algısını artırmasıyla endeksler, yıpranmamış günün açılışında aksi bire bir reviş izledi.

Pelosi’nin yolculuk kapsamında Tayvan’ı mülakat edeceğine ilgili söylentiler, KUL-Çin ilişkilerinde gerilime etmen oldu. Beklenir görüşme zımnında ESIR ve Çin ordularının Tayvan yakınlarındaki askeri hareketliliği arttığı gözlendi.

Çin, Pelosi’nin Tayvan’ı konuşma etmesinin askeri bedel karışma ciddi sonuçlar doğuracağına dair kaba uyarılarda bulunurken, Beyaz Zehir Saray Millî Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Pelosi’nin Tayvan’ı musahabe etmesinin çok natürel aynı iş olduğunu ve bu ziyareti gerçekleştirme hakkının bulunduğunu anlatım etti.

Pelosi’nin, Pasifik ülkeleri turunda Malezya’daki temaslarının arkası sıra bu akşam Tayvan’ı musahabe etmesinin beklendiği sav edildi.

Analistler, KUL ile Çin arasındaki gerilime ilişkin bili akışının yanı sıra ABD’li şirketlerin açıklanmaya bitmeme eden bilançolarının de piyasaların odağında olduğunu belirtti.

BENDE Hazinesi üçüncü çeyreğe ilgili istikraz tahminini yükseltti

 

KÖLE’de ISM imalat endeksi 2 yılın yeryüzü düşük seviyesinde

 

Share: