Bu bünye, Avrupa ve Türkiye’nin yeryüzü büyüğü olacak

İzmir Dikili’dahi faaliyete geçirilecek jeotermal ısıtmalı seranın asıl atma töreni, 28. Gün Türkiye Balaban Budun Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Saika ve Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Birim Kirişci’nin katılımıyla düzenlendi. Bünye, Avrupa ve Türkiye’nin sunma balaban jeotermal ısıtmalı tarıma dayalı ihtisas merdiven tevhit sanayi bölgesi olacak.

İzmir’in Dikili ilçesinde faaliyete geçirilecek jeotermal ısıtmalı seranın asıl atma töreni, 28. Zaman TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Ünite Kirişci’nin katılımıyla düzenlendi. Toplam 3 milyon 29 bin metrekarelik alanda hareketlilik gösterecek yapılış, Avrupa ve Türkiye’nin yer balaban jeotermal ısıtmalı tarıma dair ihtisas limon bahçesi tevhit uran bölgesi olacak. Tamamlandığında hep yatırım tutarı 5 bilyon liraya ulaşacak proje, tamamen faaliyete geçtiğinde ülke ekonomisine almanak 1,6 bilyon teklik katkı sağlayacak. Bu alanda temas biri minimal 25 dekar olan jeotermal enerji ısıtmalı 50 faziletkâr teknolojik ser, üretilen ürünlerin işleneceği-paketleneceği-depolanacağı 35 endüstri tesisi, Seracılık Eğitim Merkezi ve AR-GE merkezi kurulacak. Hezel konu su alandan yılda 80 bin ton iz elde edilecek. Bölgede yüzdelik 90’ı karı görünmek üzere 3 bin 500 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Proje; İzmir Valiliği, İzmir Ticaret Odası, Veli Bölgesi Endüstri Odası, İzmir Tecim Borsası, Veli İhracatçı Birlikleri, Dikili Belediyesi ve Bergama Tecim Odası hareket birliğiyle hayata geçirilecek.

“Jeotermal konusunda elimizi rahatlatan bir nitelik var”

Törende konuşan Ekincilik ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, “Temas şeyden geçmiş bura bir OSB amma tavhane OSB. Antrparantez burada benzeri jeotermal kaynağın kullanılması ve enerji gibi büyük benzeri girdinin henüz makul şartlarda temini ve üretimde hareketli yerine değerlendirilmesi, aynı araya vürut, bir araya gelerek yanında hareket ika kültürünü da sergiliyor olacak olmasını kebir buluyorum. Dünyanın üzerinde hassasiyetle durduğu üç başlık; ekincilik-gıda, enerji ve su. Tığ mevki kendisine su üstüne zengin bire bir ülke değiliz. Karadeniz bölgesini çıkarsak ülkenin et kafalı mütezayit kısmında ‘Akarsu fakiriyiz’ diyebiliriz. Mugayir zenginlikleri üstüne dışa bağımlılığımız söz konusu ama jeotermal üzerine elimizi rahatlatan tıpkı nitelik var” diye konuştu.

“Bu ülkenin üreticisi eli öpülesi üreticidir”

“Bu ülkede bütün tarımı konuşuyordu amma ülkenin ekincilik kanunu yoktu” diyen Bakan Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Atatürk’ün birlikte hayali olan 65 almanak korkunç sona erdi ve Türkiye TARSİM adı altında tarım sigortacılığı ile tanıştı. ‘Bu mutluluk cemaziyelevvel kendiliğinden yetiyordu, zaman yetmiyor’ kabilinden sözlerin harcama edildiğini biliyoruz. Vakit Kaybetmeden DÜRÜST Parti hükümeti döneminde koca 20 yılda 1 milyon arttı. Doyuran, bu ülkenin üreticisi. Cemaziyelevvel soframızda olanlarla bugün olanlar spektrum bakımından haddinden fazla farklı. Tarımsal ihracatımız 30 milyarlara gidiyor. 3 milyar dolar, sadece İzmir’in ihracatı var. Bu yabana atılacak bire bir öz değil. Küsurat can, sofradaki çeşitliliğimiz, turistlerimiz ve ihracatımızla sınırlı dışındaki devlet vatandaşlarını kattığımızda bu ülkenin üreticisi eli öpülesi üreticidir. Alın ve düşünce teri dökmektedir.”

Şehir tarımı

Cumhuriyetin 100. yılına ilişik da konuşan Icra Vekili Kirişci, şöyle bitmeme etti: “100 yıllık cumhuriyetimizin kullanılmamış ayrımsız yüzyılı başlayacak. 2023 ile başlayan çağ; millî olmaktan, bölgesel olmaktan öteye eski, küresel ayrımsız oyuncu olma önünde, bunu dahi icraatlarıyla gösteren Türkiye’nin yüzyılı olacak. Bizim bu konuda bildirme önemsediğimiz hususlardan biri de kent tarımıdır. Şehir tarımını yaygınlaştırmak istiyoruz. Kenti tarımını İzmir’bile zaman görmemiz bizlerin aynı eksantrik bahtiyarlık vesilesi oldu.” 20 yılda İzmir’e 27 milyar liralık tarımsal destek sağlandığını hatırlatan Kirişci, tarımda keyfiliği, gelişigüzelliği, “Ben istedim oldu” şeklindeki çalışmaların biteceğini, ekincilik sektörüne hizmet sunanlar eliyle üreticilere bindi olacağını söyleyerek “Bu bakım sunanlar, neyi nerede hangi ahit ne şekilde eklemesi üzerine üreticilere yardımcı olacak. Yıpranmamış dönemde bu desteğimizi göstereceğiz” dedi.

Kirişci’den müjdeler

Kirişci antrparantez üreticilere müjdeler dahi vererek şunları söyledi: “Esbak itibariyle üreticilerimizin elektriklerle ilişkin borçlarını ödemeleri üstüne mal ihtiyacını keşfetmek üzere 10 milyon TL’ye kadar liyakatsiz faizli krediden yararlanmaları imkanını getirdik. Dünya bankası kredilerinden OSB’lerimizin yararlanması hususuna ilgili bakanlığımıza intikal eden kâm olumlu neticelendirildi. 30 milyon dolarlık itimat talebi ile ilgilendiren Acun Bankası kredisi üzerinden bu değerlendirme gerçekleştirilecek.”

Ekincilik 4.0

28. Dönüş TBMM Başkanı Binali Yıldırım dahi “Bura berbat, marjinal ayrımsız araziydi. 3’te 1’i bile turizm dinlenme tesisleri yerine ayarlanmıştı. Bu tahsis kaldırıldı ve bu kayran tarım duygu OSB adına tescillendi ve anne atılacak noktaya geldi. bir güzel projeyi henüz duyurmak isterim. İzmir, yemeden içmeden ticarette, sanayide, eğitimde, turizmde değil tarımda bile cesim ve önemini artıran tıpkı şehrimiz. Ekincilik 4.0, yıpranmamış aynı kavram adına önümüze çıkıyor. Bugün ana attığımız bu pres da bu özellikte bire bir faaliyet. Buranın hayata geçmesi ile beraber tarımsal ihracatımız artacak. Ekincilik teknolojileri, tarımda mülhak değerin artırılması yönünden muhteşem yenilikleri gerçekleştirmiş olacağız” ifadelerine saha verdi.

“Tarımı jeotermal ile buluşturuyoruz”

İzmir Valisi Zor Essah Köşger ise şöyle konuştu: “İzmir hem sanayide hem ticarette hem turizmde hem da tarımda iddialı. Bilcümle unsurları iddialı olan Türkiye’bile bambaşka şehrimiz yok. İzmir, göz dolduran ayrımsız şehrimiz. Tarımda öncülüğü da yeni değil. İzmir, Türk tarımında seçme anlamda avangart şehirlerden olmuştur. Tarımı uygulayım bilimi ile buluşturmada İzmir, Türkiye’ye eş teşekkül etmiştir. Demincek bambaşka aynı seviyeye geçiyoruz. Tarımı jeotermal ile buluşturuyoruz. Bundan etraf haddinden fazla mutluyum. Tesisin herkese okşayıcı olmasını diliyorum.”

“Bölgenin önceki yeşil OSB’si”

İzmir Ticaret Odası Umumi Heyet Sayman Üyesi Büyük Osman Öğmen, “Akarsu ürünleri, ziynet bitkileri, hayvancılık, semere-göveri, tütün, orman ürünleri ve baharat, zeytin-zeytinyağı, aromatik nebatat ilkin kalkışmak üzere birçok üründe ülkemize iri oranda yardım sağlayan kentimizde, tarıma dair sanayinin gelişmesini bulmak ve bu yönde tetikleyici ayrımsız süreç başlatmak üzere 4 sene geçmiş harekete geçtik. Bu proje ile modern ve özişler sistemine sahip teknolojik seralarda almanak 80 bin ton kaliteli yaş sebze ve meyve üreterek sınırlı içi ve ev dışı piyasalara sunarak ateş parçası benzeri ilişki oluşturmayı hedefliyoruz. amma velakin, bölgenin erke ihtiyacının bünyesindeki jeotermal, sıra ve rüzgar kadar saf enerji tesislerinden karşılanarak, kendi kendine yeten benzeri tarıma dayalı duygu OSB olmayı amaçlıyoruz. AR-GE hizmetleri, laboratuvar hizmetleri, üniversite-ekincilik-endüstri birlikteliği, gür ve yenilikçi ekincilik uygulamaları ve Tarım 4.0 hedefleriyle uyumlu istihsal ortamı oluşturarak ve Yeşil Mutabakat’a makul altyapı ve üretim proseslerini oluşturarak bölgenin önceki yeşil OSB’si olma yolunda ilerliyoruz. Bilcümle bunları yaparken vakit kaybetmeden zat tarıma dair ruh OSB alanımızdaki seraları ve işletmeleri değil, andıran çevremizdeki tamlık limonluk firmalarını bile kucaklayarak bu çalışmaları gerçekleştirmeyi istiyoruz” sözlerine vadi verdi.

Temel atma törenine; İzmir Valisi Zor Düz Köşger, DÜRÜST Parti İzmir İl Başkanı Asillik Ali Sonsuz, MHP İzmir İl Başkanı Veysel Atmaca, AK Fırka ve CHP İzmir milletvekilleri, kaymakamlık şehremaneti başkanları, İzmir’deki sivil topluluk kuruluşu ve bölüm başkanları katıldı. Konuşmaların peşi sıra tören düzeni tarafından anne atmayı simgeleyen butonlara basıldı. – İZMİR

Share: