Erdoğan: 5 milyar dolarlık hedefimizi güdük müddet içre yakalayacağız

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakub ile eş matbuat toplantısı düzenledi.

Reisicumhur Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar:

“İlişkileri mühim ortaklıktan kapsamlı stratejik katılma seviyesine yükseltme kararı aldık”

Bugün yaptığımız görüşmelerde ekonomi, yatırımlar ve tecim özellikle başlamak için defans sanayii, uygulayım bilimi, esenlik ve bildirişim kadar mütenevvi alanlardaki ilişkilerimizi kapsamlı şekilde ele aldık. Rastgele geçen çağ daha de derinleşen hisse senedi birliğimizi ileriye taşıma kararlılığımızı bu vesileyle benzeri sefer daha tasdik ettik. Sayın Başbakanın teklifi üstüne ülkelerimiz arasındaki ilişkileri mühim ortaklıktan şümullü mühim paydaşlık seviyesine ilerleme kararı aldık. Bu de münasebetlerimizin ulaştığı ayrık seviyenin yıpranmamış bire bir nişanesi olmuştur.

“Malezya ile tecim hacmimiz 3,5 bilyon dolar seviyesini aşmıştır”

Malezya benzeri zamanda ASEAN bölgesindeki en şişman ticari paydaşımız konumundadır. Salgına rağmen ticaret hacmimiz geçen sene kısaca yüzdelik 50 artışla 3,5 bilyon dolar seviyesini aşmıştır. Bu yılın ilk 6 ayındaki rakamlar de tartılı artışın devam ettiğini gösteriyor. Bulunan ivme 2024 yılı üzere belirlediğimiz 5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefini kısa süre içerisinde yakalayacağımıza meni ediyor.

“Birçok konuda dayanışmamızı açık artırma hususunda mutabık kaldık”

Erkin Ticaret Anlaşmamızın hizmetler, yatırımlar ve elektronik ticareti kapsayacak şekilde genişletilmesinin ekonomik ve ticari bağlarımızı henüz birlikte güçlendireceğine inanıyorum. Bu güncellemeyle hedeflerimize elan acul adımlarla feyiz, para ve bakım ticaretini henüz kararlı kuzuluk getirme imkanına kavuşacağız.

Bakir teşrikimesai modellerine ve envestisman projelerine ilgilendiren düşün teatisinde bulunduk. Gıda güvenliği, erke, yer ve iklim değişikliği kadar günümüzün meydan okumaları karşısında dayanışmamızı açık artırma hususunda mutabık kaldık.

“Gelişigüzel telkih geliştirme çalışmaları yürütmeyi planlıyoruz”

Yerel ve milli aşımız TURKOVAC’ın Malezya’da kullanıma sunulması karışma aşı teknolojisi transferi, tecrübe paylaşımı ve alay malay aşılama ihya kadar konularda yan yana icraat yürütmeyi planlıyoruz.

Savunma sanayii, eğitim ve iletişim alanlarında yeni anlaşmalar imza etmek suretiyle ilişkilerimizin ahdi zeminini takviye ettik.

“Malezya’nın desteğini bütün yanımızda hissettiğimizi hele açıklamak istiyorum”

Görüşmelerimizde güncel toptan konular üstünde de durduk. Bu kapsamda İslam dünyasını yakından ait Rohingya ve İslam düşmanlığı kadar meseleleri ele aldık. Konfedere Milel İslam İşbirliği Teşkilatı ve D8 üzere platformlarda dayanışmamızı artırarak hele temdit kararlılığımızı vurguladık. Türkiye adına Yeniden Asya girişimimizle kazan-kulaklı anlayışımızla Asya’daki tam kardeşlerimizle hisse senedi birliğimizi yükseltmek için çalışıyoruz. Sektörel diyalog ortağı olduğumuz ASEAN ile iş birliğimizi diyalog ortaklığı statüsüne çıkarmayı hedefliyoruz. Bu vesileyle Asya Pasifik bölgesine müteveccih girişimlerimizde Malezya’nın desteğini hep yanımızda hissettiğimizi özellikle göstermek istiyorum. Bu desteğin artarak bitmeme edeceğine eminim.

Cumhur Reisi Erdoğan, Malezya Başbakanı Yakub’u ağırladı

 

Erdoğan’dan enflasyon mesajı: O tarihi bel etti

 

Share: