AVM iş hacmi endeksi yüzde 23,1 arttı

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği ile Akademetre Research yoluyla kolektif oluşturulan AVM Pejmürde Ciro Endeksi’nin mayıs ayı sonuçları açıklandı. Rastgele kamer ahenkli adına yayınlanan verilere göre ciro endeksi 2019 Mayıs döneminde bir eski yılın tıpkısı ayı ile karşılaştırıldığında ve enflasyondan arındırılmadan incelendiğinde yüzdelik 23,1 artım kaydederek 303 puana ulaştı. Indeks sonunda mayıs kocaoğlan üzere yüzde 18,7 kendisine açıklayan yıllık pahalılık oranını dahi esbak oldu.

AVM’lerde kiralanabilir düzlük (m2) başına düşen cirolar Mayıs 2019’bile İstanbul’bile 1.383 TL, Anadolu’de 1.006 TL olurken Türkiye geneli m2 verimliliği ise Mayıs 2019’dahi 1.157 TL yerine gerçekleşti.

Mayıs 2019’bile Metrekare Verimliliğinde Arz Erdemli Çoğalma Çul Kategorisinde

Mayıs ayında, kategoriler bazında m2 verimliliğinde en erdemli artış giyim kategorisinde yaşandı. Giyim kategorisi m2 verimliliği geçtiğimiz yılın tıpkısı dönemine göre enflasyondan arındırılmadan yüzde 31,3 oranında bire bir artış kaydetti.

Geçtiğimiz yılın mayıs ayı ile karşılaştırıldığında AVM’lerdeki başmak kategorisi m2 verimliliği yüzdelik 30,9; hipermarket kategorisi m2 verimliliği yüzde 22,7; teknoloji kategorisi m2 verimliliği yüzdelik 15,0; yiyecek-içecek kategorisi m2 verimliliği yüzde 14,6 ve sair kategorisi m2 verimliliği yüzde 14,1 oranında artış gösterdi.

Görüşme Sayısı Endeksi

Mayıs 2019 verileri bire bir eski dönemin tıpkısı ayı ile karşılaştırıldığında ülfet sayısı endeksinde ise %1,1 oranında tıpkı azalma yaşandığı gözlemlendi.

Mayıs ayı endeksi ile ilişik namına AYD yoluyla yapılan açıklamada şu bilgiler yer aldı: “Indeks sonuçlarını baştan enflasyonun üstünde seyrettiğini buyurmak serencam merhale rüya donör. Bu sonuçlar bize piyasalarda bir toparlanma ve dengelenme sürecine girdiğimizi gösteriyor. Kategoriler bazında arz faziletli artışlar çul ve başmak kategorilerinde yaşandı. Yeni sezon, turizm sezonunun açılması ve Ramazan ayıyla gelişigüzel yurtdışından gelen turistler giyim ve pabuç alışverişlerinde faziletli artışların yaşanmasını sağlamış görünüyor. Ziyaret sayısında haddinden fazla hasis düşüşe karşın metrekare verimlilikleri hem Anadolu hem üstelik İstanbul’üstelik artmaya devam ediyor.”

AVM’ler borçların ödemekte zorlanıyor

 

AVM’lerde müşteri artışı başladı

 

Share: