Dünyada tıpkısı evvel!

ABD’li araştırmacılar, Endonezya açıklarında tahminî 3 bin metre derinlikte elan önceki benzerine rastlanılmamış solucan bir bir canlı görüntüledi. ‘Squidworm’ (mürekkep balığı solucan) şeklinde tanıtılan canlıya ilmî adına ‘Teuthidodrilus samae’ adı verildi.

California eyaletindeki Scripps Ana Deniz Bilimi Enstitüsü ve Massachusetts’taki Woods Hole Deniz Bilimi Enstitüsü’nde müteharrik olgun adamlarının Sulawesi Denizi derinliklerinde keşfettiği 9 santim uzunluğundaki hareketli, 6 bin 200 metre derinliğe kadar dalabilen benzeri robot balık adam vasıtasıyla ilk kez görüntülendi.

Planktonlarla sönümsüz Squidworm, vücudundan uzanan yüzlerce sert tüyün “sıradışı” ahengiyle yüzüyor. Görüntülerde, tüylerin kimi zaman namevcut olduğu evet birlikte vücudunun belirli bir bölgesinde ansız ortaya çıkarak hareketi sağladığı görülüyor. Canlının kafasından uzanan 10 uzun branş, Squidworm’a “serüvenli” bir vizyon kazandırıyor. Yiyecek yakalamada kullanıldığı sanılan kolların solungaç ya üstelik değişik eksantrik organların görevini sağladığı düşünülüyor.

Görüntüleri çekici ekipteki marifet adamları, bu keşfin, koyu denizlerdeki canlılarla ilişkin daha öğrenmeleri müstelzim haddinden fazla öz olduğunu gösterdiğini bildirdi. Araştırma, Biology Letters dergisinde yayınlandı.

Share: