Çoluk Çocuk, “GNS” ile İstanbul’u gezmenin sefasını sürüyor

Cahillik ve Spor Bakanlığının “Zinde Ne Sever?” (GNS) projesi kapsamında İstanbul’a mevrut çoluk çocuk, KYK yurtlarında ücretsiz konaklarken, başta Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri görünmek için onlarca müzeyi ücretsiz gezmenin keyfini sürüyor.

Anadolu Ajansı muhabirleri, proje kapsamında hem İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini müşahede fırsatı bulan hem üstelik ücretsiz konaklayan gezgin gençlerle konuştu.

Geçen sene Müze Iri kayran ve bu dönemde GNS’nin imkanlarından faydalanan Hacettepe Üniversitesi Siyasa Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğrencisi Elif Övgü Darbaz, KYK yurtlarında ücretsiz konaklama yapabilecekleri haberini aldıklarında ilk namına Eskişehir’e gittiğini söyledi.

Eskişehir’deki müzeleri ücretsiz gezdiğini anlatan Darbaz, “Müzeler, tarihi yapılar, içerisinde bulundurdukları eserler esasta benim rabıt alanıma aracısız giriyor. GNS’nin bu imkanından müstefit olmak de bizler üzere çok bereketli.” dedi.

Önceden İstanbul Üniversitesi Vukuf Tarihi Bölümü’nde bir yıl yetişek aldığını anlatan Darbaz, “Tığ Osmanlı’dan bu yana bir nice kültürü içre barındıran bire bir milletiz. Bu sebeple farklı kültürleri temyiz etmek, geçmişimize tanıklık etmek, onların nasıl yaşadıklarına dair düşünüm sahibi başlamak için bu müzeleri gezmek, ayrımsız nevi geçmişe şahitlik etmek bence çokça mehabetli ve eşsiz. Okumuş gelişimimiz amacıyla bile gezerek öğrenmenin çokça faydalı olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple mebzul ki GNS var.” ifadelerini kullandı.

Müze Deneyli sahibi olduktan sonradan kendisinde gezme tutkusu oluştuğunu anlatan Darbaz, “Müze Kurnaz gençleri gezmeye heveslendirme ediyor. Müze Kartımı aldığımda ilk Kazı Bilimi Müzesi’ni gezdim. Demin Yerebatan Sarnıcı restore edildi, orayı gezmek istiyorum. Osmanlı’dan kalan tamlık sarayları gezdim; Topkapı, Dolmabahçe, Beylerbeyi, ziyarete açıkken Şans Sarayı. Bütün köşkleri, müzeleri gezdim. Genişlik çokça ilgimi çekici meydan İslam Bilgelik Tarihi Müzesi oldu.” dedi.

“Gençlerin gezebileceği binlerce müze var”

İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Bölümü öğrencisi Kamuran Alataşlı bile İstanbul’un gündüz kokan tıpkısı şehir olduğunu, mega kenti gezmekten keyif aldığını söyledi.

Gençlerin tarihini iyi bilmesi ve tarihten dersler çıkarması gerektiğini belirten Alataşlı, bu kapsamda GNS’nin müfit olduğuna belen etti.

Alataşlı, GNS’nin çoluk çocuk için tam benzeri uygulama olduğunu belirterek, “Geçmişe ihtimal varlıklı yavru gezebilirdi, yoksul gezemezdi ama günümüzde icap yok yoksul icap zengin olsun gençlerin GNS ile gezebileceği binlerce müze var. 300 müze ücretsiz şu anda. Taze, ‘Oraya gittiğimde nerede konaklayacağım?’ diyerek düşünebilir. Devletimiz bunu da düşündü. Gittiğiniz yerlerde KYK yurtlarında kalabilirsiniz. Bu birlikte biz çoluk çocuk üzere koskocaman tıpkı atıfet. Düşünüyorum üstelik acep dünyanın neresinde böyle tıpkı aplikasyon var? Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Mehmet Kasapoğlu’na teşekkürname söylemek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Önceki yıllarda birçok gencin yaşadıkları şehirlerdeki tarihi yerleri dahi müşahede fırsatı bulamadığına vurgu özne Alataşlı, gezme planı olan gençlere, “Bu fırsatı değerlendirin.” çağrısı yaptı.

İstanbul’dahi bir nice müze gezdiğini ve bildirme aşkın Topkapı Sarayı’ndaki eserlerden etkilendiğini anlatan Alataşlı,” Hayatımda ilk defa Topkapı’ya girdim. Orada Peygamber Efendimizin kocaman eşyalarını gördüm, haddinden fazla etkilendim. Devletimizin buna eş çıkması haddinden fazla hoşuma gitti. İnanıyorum kim bu çeşit projeler çıktı gelişecek, devletimiz buna müteveccih henüz iyice şeyler da yapacak.” dedi.

Bursa ve Ankara’daki tarihi yerleri bile gezmeyi amaçladığını kaydeden Alataşlı, 1 Ekim’birlikte bitecek GNS’nin süresinin uzatılmasını beklediklerini söyledi.

“Devletimizin böyle tıpkı uygulama yapması çokça adamakıllı oldu”

KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Mektepli Yurdu, Seyahatsever Projesi kapsamında 3 bin 263 ayırtma alırken, 15 Temmuz’dan itibaren 1888 öğrenciye İstanbul’dahi konaklama imkanı sundu.

Yurtta nazil İstanbul Üniversitesi Ülfet Fakültesi öğrencisi Alem Çevik, Seyahatsever Projesi’ni duyduğunda birden başvurduğunu ve Kırklareli’nden geldiğini söyledi.

Projenin öğrencilere evire çevire bire bir imkan sağladığını belirten Enerjik, GNS uygulamasından de faydalanarak müzeleri başvurmak istediğini kaydetti.

Çevik, “Öğrenciler üzere gayet kalburüstü tıpkısı proje. Çoğu mektepli müzeleri müracaat etmek istiyor amma bu devirde alelhusus öğrenciler haddinden fazla aşkın harcama yapamıyor. Devletimizin hakeza ayrımsız uygulama yapması çokça adamakıllı oldu.” diye konuştu.

Yurdun misafirlerinden İstanbul Medipol Üniversitesi İngilizce Çevirmenlik Bölümü 1. derslik öğrencisi Edanur Özdemir bile Seyahatsever Projesi’yle Elazığ’dan geldiğini ve 3 aktarılma boyunca kenti gezeceğini rapor etti.

Arkadaşıyla bire bir rota çizdiklerini nâkil Özdemir, “Gençlik Bakanlığının verdiği ücretsiz Müze Anaç’la müzeleri gezip deneyimlemeyi düşünüyoruz. Topkapı’yı gitmek istiyorum. Yerebatan Sarnıcı’nı çalmak istiyorum.” dedi.

Herhangi Bir iki projeyi üstelik haddinden fazla müfit bulduğunu söyleyen Özdemir, “Rastgele şehirde olabilmesi de haddinden fazla adamakıllı tıpkı imkan. Tatil fırsatı bile sunuyor gençlere. O yüzden çok beğendim. Herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Öğrenciler üzere çok bol ayrımsız uygulama, bütün bitmeme etmesini isterim”

KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Öğrenci Yurdu’nda nazil Kastamonu Üniversitesi Dershane Öğretmenliği Bölümü öğrencisi 21 yaşındaki Merve Taşkın üstelik Seyahatsever Projesi’nin ücretsiz konaklama imkanından faydalanarak Ankara’dan İstanbul’a gezmek üzere geldiğini söyledi.

Projeyi çok beğendiğini rapor fail Ekstrem, “Kalacak düzlük için tıpkı bütçe ayırmış olmuyoruz. Çabucak sefer parası ve şahsi harcamalarımız için bütçe ayırıyoruz. Öğrenciler üzere haddinden fazla mebzul bir uygulama, bütün bitmeme etmesini isterim.” diye konuştu.

Müze antre ücretlerinin efdal olduğunu amma öğrencilere sunulan Müze Deneyli’la ücretsiz seyran imkanı bulduklarını anlatan Katmerli, şunları söyledi:

“Müze deneyli uygulamasıyla Topkapı Sarayı’nı, Yerebatan Sarnıcı’nı gezmeyi düşünüyoruz. Bunun dışında Ortaköy’e, Galata Kulesi’ne, Beyoğlu’na gideceğiz. 3 haset üstelik kullanarak İstanbul’u gezmeyi düşünüyoruz. Ankara’de birlikte bu uygulama sayesinde birçok müzeyi gezdim. Burada bile gezeceğim. Galata Kulesi’nde dahi Müze Kurnaz uygulaması uygulanan.”

Gazi Üniversitesi Marifet Bilgisi Öğretmenliği Bölümü’nde okuyan Hatice Münezzeh ise Seyahatsever Projesi kapsamında İstanbul’u gezmeye geldiğini ve KYK Cevizlibağ Atatürk Kız Mektepli Yurdu’nda konakladığını dile getirdi.

Projenin öğrencilere seyran imkanı sağladığını tamlayan Salt, Topkapı Sarayı’nı, Yerebatan Sarnıcı’nı, Galata Kulesi’ni müracaat etmek ve bazı müzeleri değerlendirmek istediğini, Müze Deneyli uygulamasının bunun için iyicene bir olanak sağladığını belirtti.

“Bu süreç bilcümle bire bir seneye yayılabilirse çok pir olur”

İstanbul Üniversitesi Türki Öğretmenliği bölümünden kullanılmamış mezun olan Hatice Ebrar Mamati, projede gençlerin gezmeyi ve aktivitelere katılmayı sevmesinin dikkate alındığını söyledi.

Mamati, gençlere Türkiye’yi gezebilmeleri üzere KYK yurtlarında ücretsiz kalma imkanı sunulduğunu anımsatarak, “Çekilişlerle betik okuma fırsatımız oldu, değişik kitaplara ücretsiz algı imkanı verdiler. Ücretsiz dinleti ve temaşa düzenleniyor.” dedi.

Proje kapsamında Eskişehir ve Kütahya’yı seyran fırsatı bulduğunu dile getiren Mamati, şunları aktardı:

“Oralarda, kardeşimle KYK yurtlarında kaldım. Türlü müzeleri gezdim. Gezilebilecek gelişigüzel yeri gezmeye çalıştım. Eskişehir haddinden fazla sunturlu. Odunpazarı’ndaki müzeleri seyran fırsatım oldu. Eskişehir’birlikte iki, Kütahya’birlikte bire bir gece kaldım. Bu okazyon benim amacıyla yeterliydi.”

Mamati, proje kapsamında tıpkı hafta sonra arkadaşlarıyla Denizli’yi birlikte gezmeyi planladığını belirterek, “Bu projenin gelişigüzel yaz gerçekleşmesini istiyorum. Seçkin yaz, en azından 3 kamer ücretsiz Türkiye’deki illerde yaşamak istiyorum. 5 dönüş kalmak iyicene okazyon, inşallah gün sayısı uzarsa şehirlerde henüz de fazla kalma imkanımız peki. Bu süreç hep ayrımsız seneye yayılabilirse bizim amacıyla çok evire çevire olur.” diye konuştu.

Marmara Üniversitesi mezunu Sinan Bakioğlu de gençlerin ders hizmet etmek büyüklüğünde sosyalleşmeye birlikte ihtiyacı olduğuna dikkati çekerek, “Bakanlığın bu projesi bize bunu ücretsiz sağlıyor. Müze gezmeyi çokça severim, müzelere antre ücretsiz olduğu için Marco Çevgen ve Evliya Çelebi gibi geziyorum.” dedi.

Arz son arkadaşıyla Galata Mevlevihanesi’ni gezdiğini tamlayan Bakioğlu, “Beylerbeyi Sarayı önündeyiz, burayı üstelik gezerim muhtemelen. Gideceğiniz bölgeye yakın KYK’lardan birine önceleri ayırtma yaptırıyorsunuz. Oradaki yurtlarda ücretsiz konaklayabiliyorsunuz. Arkadaşlarımla İzmir taraflarına gitmeye niyetimiz var.” diye niteleyerek konuştu.

Bakioğlu, Zihayat Ne Sever? ve dijital Müze Bilgili uygulamasının devam etmesini istediğini belirterek, “Imdi ‘genç’ dediğimiz gözyaşı grubu 23-24 değil. Yaş skalası ihtimal 32-33’e büyüklüğünde uzatılabilir. Müze gitmek parayla ölçülebilecek ayrımsız derece değil. Süresiz ve ücretsiz olması elan ferah.” ifadelerini kullandı.Share: