Balıkçılar 1 Eylül’e hazırlanıyor: Ağlar ve tekneler tamir ediliyor

Balıkçılar 1 Eylül’e hazırlanıyor: Ağlar ve tekneler onarım ediliyor

İzmirli balıkçılar av sezonunun başlamasını dört gözle bekliyor

İZMİR – İzmir’in Foça ilçesindeki balıkçılar, 1 Eylül’de başlayacak balık av sezonu öncesi ağlarını ve teknelerini tamir ederken, ekmeğini denizden kazanan balıkçılar “vira bismillah” söylemek amacıyla dört gözle bekliyor.

1 Eylül’üstelik başlayacak balık av sezonuna az bir süre kalırken, balıkçılar denize genişlemek üzere sabırsızlanıyor. Foça ilçesindeki balıkçıların ise şimdilerde tedarik telaşı arttı. “Vira besmele” almak için sabırsızlanan balıkçılar, ağlarını ve teknelerini tamir ederek, sezona amade kuzuluk getiriyor. Balıkçılar, ağların kopmuş ve dingildek yerlerini enjeksiyon oyası gibi örüp, inceden inceye sağlamlaştırıyor.

“Elli yıldır balık zehir onarım ediyorum”

Yaklaşık 50 yıldır balıkçılık eden Şanlı Ortakaşıkçı (80), sezon öncesi vukuf verdi. Ortakaşıkçı, “1972 yılında aldığım kayık ile balıkçılığa başladım, geçimimi balıkçılık ile sağlıyorum; bire bir ant bile işte hakeza yırtılan ağları onarım ediyorum. Balıkçılığın zor tarafları bunlar. İyi havalarda balığa çıkıyoruz, incitici havalarda ağlarımızı tamirat ediyoruz” dedi.

“15 yaşından beri apışlık onarıyorum”

Gelişigüzel nev balığa göre ağ olduğunu ve hepsinin ayrı tamir usulü olduğunu tamlayan 62 yıllık balıkçı Eş Daloğlu da, “15 yaşından beri bu amal ile uğraşıyorum, değme soy balığa göre balık ağı var, yıllardır yaptığım çığır. Deniz teber görmemiş ormandır, dediğimiz zamanlar de ellerimiz ile ağları örüyorduk, birkaç kere denizden ağ toplardık” şeklinde konuştu.

Ağlara dolaşan çeşitli deniz atıklarını günlerce temizlediğini, ondan sonraları onarım edildiğini, buna “meta buyurmak” denildiğini ifade eden İslam Girgin, “Katı güneşin altında temas tarafı pıtrak yoğun ağları temizliyorum” ifadelerine düzlük verdi.

Genellikle denizlerdeki yunus balıklarının balıkçı ağlarına beis verdiğini belirten Necati Bozyel de, “Denizlerdeki farklı büyük balıklar ve istakozlar haris tükenmek için ağlarımızı yırtıyor, yırtılan ağları evet yenisini yapıyoruz evet üstelik onarılmayacak şekilde yıprandıysa eskimemiş apışlık yapıyoruz” diye niteleyerek bilgi verdi.

Share: