Çokça sayıda talih durdurmuştu! Aşıya ara sınav çıktı

Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca tarafından geliştirilen Kovid-19 aşısının çağ pıhtılaşmasına neden olduğu şüphesi ile 20’den çok ülkede tedbir gayeli kullanımı askıya alınmıştı. Avrupa İlaç Ajansı (EMA) yoluyla yapılan açıklamada aşının “güvenli ve etken” olduğu duyuruldu.

AstraZeneca aşısının faydalarının risklerden daha bati bastığını aktaran EMA, aşılamadan sonra meydana mevrut “az sayıdaki pıhtılaşma bozukluğu vakası” ile aşılama arasındaki gizil tıpkısı bağlantının dahi göz ardı edilmeyeceğini ifade etti. EMA, hükümetlere iz bilgilerini güncelleyerek, beklenen etkiler konusunda “farkındalık oluşturmaları” tavsiyesinde bulundu.

NADİR BİR PIHTILAŞMA BOZUKLUĞU ARAŞTIRILIYOR

EMA Başkanı Emer Cooke yaptığı açıklamada, aşının “umumi tıpkısı zaman pıhtılaşması riski taşımadığını ancak gine da nadir aynı pıhtılaşma bozukluğunun araştırıldığını” belirtti. Cooke, “Bu umulur eşsiz koşullara dikkat bağışlamak, esenlik uzmanlarına ve aşılanmış kişilere bilgelik keşfetmek, olasılı canip etkileri tespit etmeye ve hafifletmeye havari olacaktır” dedi.

Cooke, “Ayrıca bu eşsiz vakalar karşı daha çok bilgelik olmak üzere eklenmiş araştırmalar başlatıyoruz ve hedefli, gözlemsel araştırmalar yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

DSÖ, AŞININ KULLANILMASINI TAVSİYE ETMİŞTİ

Acun Afiyet Örgütü (DSÖ), EMA’nın duyurusu öncesinde ülkelere aşıyı kullanmaya devam etme çağrısında bulunmuştu. DSÖ’nün Avrupa Direktörü Hans Kluge, “Şu temel büyüklüğünde olan vakaların aşıdan mı yoksa ayrıksı rastlantısal faktörlerden mi kaynaklandığını bilmiyoruz. Ancak bu noktada, AstraZeneca aşısının faydaları risklerinden çok daha vahim basıyor ve hayat yönetmek üzere kullanımı bitmeme etmelidir” demişti.

“ASTRAZENECA AŞISI GÜVENLİ”

İngiltere’nin İlaç ve Esenlik Ürünleri Aranjman Kurumu (MHRA) marifetiyle yapılan açıklamada, “kapsamlı ve dikkatli” bir incelemeden sonraları AstraZeneca’nın geliştirdiği Covid-19 aşısının zaman pıhtılaşmasına neden olduğuna dayalı tek tez bulunmadığı belirtildi.

MHRA Genel Müdürü Dr. June Raine ise yaptığı açıklamada, aşının canip etkileri üzerinde inceleme yapıldığını ifade ederek, aşının emin olduğunu ve insanların ilkah üzere çağırıldıklarında randevularına gitmeleri gerektiğini belirtti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ise yaptığı açıklamada, aşının yaygınlaşmasını abanmak amacıyla “hiçbir bozukluk olmadığını” tabir etmişti.

9 BÜYÜKLÜK YENİDEN AŞILAMAYA BAŞLIYOR

Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA), kanda pıhtılaşmaya öğün açtığı şüphesi ile bazı ülkelerinde kullanımı askıya alınan AstraZeneca aşısının “emin ve etkili” olduğunu açıklamasının ardından Fransa, İtalya, Almanya, Hollanda, İspanya, Güney Kıbrıs Anadolu Yönetimi (GKRY), Bulgaristan, Letonya ve Litvanya AstraZeneca aşısını yeniden kullanmaya bitmeme edeceğini açıkladı.

İngiltere İlaç Düzenleme Kurulu’ndan AstraZeneca açıklaması

 

AstraZeneca aşısını illet durdurdular

 

Share: