Gâh uzmanlar neden çocukların aşılanması gerektiğini düşünüyor?

Dünya çapında kollar genelde Kovid-19 salgınında arz az zarar görenler oldu. Fakat 18 yaşından küçükler 330 milyonluk ÇAKER nüfusunun tahminî beşte birini oluşturuyor ve şimdiye kadar milyonlarcası enfekte oldu.

Amerikan Pediatri Akademisi Başkanı Lee Savio Beers, “Sürü bağışıklığına beribenzer yankılanmak istiyorsak, nüfusumuzun yüzdelik 80’inin telkih olması gerekecek ve bunu çocukları aşılamadan yapamayız” diyor.

Moderna’nın iki dozluk aşısı şu anda yetişkinlerin kullanımında. Şeriklik, haziran ayından bilahare başlamayı hedeflediği yeni telkih denemelerine ise altı aydan 12 yaşına büyüklüğünde 6 bin 750 katılımcıyı karışma edecek.

Pfizer’ın aşısı bile halihazırda 16 gözyaşı üstü amacıyla icazet aldı. Ancak onlar bile Johnson & Johnson kadar çocuklar üzere çalışması benzemek istiyor.

Henüz gerçekten ve daha iri füru

Çocukları aşılamanın faydaları, kıymetli görülen gösterişli pediatrik Kovid-19’u ve esrarlı postinfeksiyöz durumu “çocuklarda multisistem enflamatuar sendromu” (MISK-C) alıkoymak açısından direkt. Fakat yayılmayı sınırlama açısından bilvasıta.

Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi’nde kıdemli benzeri öğretim üyesi olan Amesh Adalja, “Dokuz yaşındaki tıpkı çocuğa cebin 90 yaşındaki ayrımsız kişiyi aşılarken ayrımlı aynı riziko-fayda hesaplaması yapılmalıdır” diyor.

Ne canip etkiler tolere edilebilir belirlenmeli

“Hangi taraf etkiler tolere edilebilir ve şu anki aşılar pediatrik aşılar adına kullanılacak yer bereketli aşılar mı?” sorularının yanıtlanması gerektiğini tamlayan Adalja, geliştirilmekte olan aşıların şu anda cevaz verilenlerden henüz beş altı yahut henüz beş altı yavaş yan etkilere hastalık olabileceğini bile sözlerine ekledi.

Adalja aynı zamanda, hastalığı yayma biçiminde yetişkinlere çıktı mümasil ortaöğretim çağındaki çocuklarda aşıların daha ivedi tıpkısı tekellüf oynadığını da dile getirdi.

Son resmi verilere bakarak, BENDE’da 18 yaşın altındaki 294 hayat Kovid-19’dan öldü.

Henüz birkaç olasılık imkansız anlamına gelmez
Araştırmalarda birlikte elan aşağı çocukların, alelhusus 10 yaşın altındakilerin enfekte olma olasılığının ve böylecene virüsü ifşa ihtimalinin henüz bağan olduğunu gösteriyor.

Fakat seçme iki durumda dahi “elan bir iki beklenen” “imkansız” anlamına gelmez.

Zucker Tababet Fakültesi ve Cohen Çocuk Tababet Merkezi’nden pediatri profesörü Henry Bernstein, “Milyonlarca çocuğa virüs bulaştı ve hangi büyüklüğünde haddinden fazla bala enfekte olursa, o kadar fazla çocuk gizil namına istenmeyen durum yaşayacaktır” diyor.

Bernstein, çocukları aşılamayı tercih ederken, aşıların gani çalışılmasının mecburi olduğunu, “çünkü çocuklar basit yetişkinler değildir ve fizyolojik açılardan balaban ayrımlılık gösterir” sözleriyle belirtiyor.

‘Bilinçsiz antibiyotik kullanımı korona virüsü ağırlaştırabilir’

 

DSÖ’den Astrazeneca aşısı açıklaması

 

Share: