Çip krizi otomotiv sektörüne bati ızdırap anahtar!

Milyonlarca şalter sahibi ve firmayı ilgili kararın gerisinde, iki sene önce mevrut yüklü miktardaki mal cezaları oldu. Teşrinievvel 2018’bile açılan İstanbul Hava Meydanı’na palyatif haiz 500’e yakın TÜRSAB üyesi firmanın her birine 10 bin liradan 300 bin lirayı aşan para cezaları geldi. Mezkûr cezaların kesildiği dönüş 1 Mart-31 Ara 2019 namına kayıtlara geçti.

AMME DENETÇİLİĞİ

Yönetmeliğe göre, bölünmüş yollarda minibüsler üzere cevvaliyet sınırı saate 90 kilometre. Havalimanına eğreti getirip-götüren şoförler bile bunu isteyerek hızlarını ona bakarak ayarladı. Meğer anılan yolda, İBB Muvasala Eş Güdüm Müdürlüğü cevvaliyet sınırını saate 70 kilometre kendisine belirlemişti. Durumdan haberi olmayan şoförler, bölüm içinde birkaç kere ukubet kesildiğini, aylar sonra şirkete mevrut tebligatlarla öğrendi. Kimi firmaya 10 bin kimine 50 bin, kimine 200 bin, kimine 300 bin lirayı aşan cezalara reaksiyon gösterilse da son değişmedi. Kesilen cezalar, sonuç çıkan ‘vergi barışı’ kapsamında yapılandırıldı. Süreç devam ederken 500’e mümasil firma adına Kamu Denetçiliği Kurumu’na (Ombudsmanlık) başvuruldu. Referans sonrası Alım, ilgili taraflardan de defans aldı. Alım, milyonlarca açacak sürücüsü ve firmayı veren kararını ise güzeşte günlerde verdi.

30 AKTARILMA İÇİNDE ULAŞTIR

Çalım kararında kısaca “Şikâyete laf idari dünyalık cezaları 8-9 kamer bilahare yapılmış. Bu süreler, günümüz şartlarına bakarak çok teferruatlı. Dolayısı ile bu uzanım, ülfet güvenliği ve öngörülebilirlik ilkesine akıllıca değil” denildi. Kurum kararında, kesilen Gidiş Geliş para cezalarının 30 periyot içinde ilgiliye tebliğ edilmesi üzere yönetmeliğe hükümranlık eklenmesi rica edildi.

‘PARALARIN İADESİNİ İSTEYECEĞİZ

TÜRSAB üyesi nakliyat firmaları namına Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurduklarını belirten Av. Mısır Yasemini Bal “Bu değişmeyen, milyonlarca kişi ve firmayı ilgilendiriyor. Bu kararla alay malay, müvekkiller yerine kesilen cezalara ilgili ödenen paraların iadesini temenni edeceğiz. Icabında idare mahkemesine üstelik başvurmayı planlıyoruz. Şayet, kesilen cezalara ilgilendiren tebligatlar vaktiyle ulaşmış olsaydı, bire bir çağ içre tıpkısı plakaya larp çok ceza kesilmesi durumu da olmayacaktı” diye niteleyerek konuştu.

İstanbul’de trafik denetimi! Ceza yağdı

 

İstanbul’bile okullar açıldı! Trafik yüzdelik 62 seviyesinde…

 

İşte 2021’in bindirimli gidiş geliş cezaları

 

Share: