Boçlar ödendi, vakit arabada

MasterIndex araştırması, Türk Halkı’nın eline geçen aşkın parayı nasıl değerlendireceğini araştırdı. Çıkan sonuçlara göre, tüketiciler ellerine güzeşte fazladan 40 bin TL’yi öncelikle ev / kat ahzetmek (yüzde 19), elan sonradan araba almak (yüzde 15) ve altına envestisman fora etmek (yüzdelik 9) için kullanmayı yeğleme ediyor.
Sonuçlar sabık senenin tercihleriyle karşılaştırıldığında borçlarımı öderim diyenler azalırken, otomobil kabul etmek isteyenlerin arttığı ilgi çekiyor.

MasterCard marifetiyle güven / telekart kullanım, artırım ve harcama eğilimlerini yargılamak amacıyla, Türkiye’nin kentsel nüfusunu desise eden 11 toprak merkezinde yaptırılan MasterIndex araştırmasına göre, Türk halkının eline caba 40 bin TL geçse öncelikle familya / kat kabul etmek (yüzdelik 19) amacıyla harcamayı düşünüyor. Ocak ahiz tercihinden bilahare ise makine ahiz (yüzdelik 15) ve altına envestisman (yüzdelik 9) ikinci ve üçüncü tercihleri paylaşıyor.

Henüz sonraları sırasıyla takanak vermek ve terbiye üzere boca etmek (yüzde 8’leşker) ve tasarruf beğenmek (yüzde 6) geliyor. Fazladan 40 bin TL’yi diğer yorum yöntemleri arasında ise yeni hareket ihdas, hareket geliştirme, sağlık üzere harcama, seyahat / cümbüş / tatilde harcama, aksata etme, iş / ara kazanç alma, beyaz zehir kayıt ve elektronik yük satın alma yer alıyor.

Kadınların Tercihi Ocak, Araba ve Altından, Erkeklerin Sülale ve Otomobilden Yana
Bedava 40 bin TL’yi istimara yöntemleri kadın / ayvaz ayırımına göre incelendiğinde her iki grupta da eş / daire almanın birinci, araba almanın birlikte ikinci tercih olduğu görülüyor. Kadınların üçüncü ve dördüncü tercihlerinin üstelik paralarını ağırlıklı adına altına yatırmak ve terbiye için söylemek (yüzdelik 11 ve yüzde 10) olduğu görülürken, erkekler arasında kızıl alma, namus borcu ifa, artırım yapma ve bakir aksiyon inşa etmek isteyenlerin yüzdelik 8’dahi kaldığı görülüyor. Ayrıca erkeklerin eskimemiş hisse senedi kurma/işini ihya konusundaki isteği kadınların çok uğrunda (eş yüzdelik 15, karı yüzdelik 10). Kadınlar ise keyif harcamalarına erkeklerden çıktı önem veriyor.

Gençler Terbiye, Otomobil, Seyahat diyor, Yaşlılar Sülale, Esenlik, Zer
Yanıtlar yaş kırılımına bakarak değerlendirildiğinde, 15 – 24 yaş grubunun evvel üç önceliğinin terbiye harcaması, makine ve seyahat / eğlence / dinlence, 55 gözyaşı üstü grubun önceliğinin ise eş / daire kabul etmek, afiyet ve altına yatırım olduğu görülüyor.
Sülale ve Araba Hep Flaş
MasterIndex’in son ilkokul almanak verileri incelendiğinde, Türk halkının ellerine sabık üstelik 40 bin TL ile aile kabul etme isteğinin temas ant birinci, otomobil ahiz isteğinin birlikte değme zaman önce üç tam kayran aldığı, yıllar içerisinde bu iki tercihte sapma olmadığı görülüyor.

Karadenizliler İş Geliştirme ve İş Kurmaya Harcıyor, Egeliler Ocak Değil Makine İstiyor
MasterIndex araştırması bölgesel kırılımlara göre incelendiğinde Veli Bölgesi’nde etkili halkın ellerine sabık bedava 40 bin TL’yi öncelikle otomobil ahzetmek, ikinci olarak dahi borçlarını bayılmak, üçüncü olarak sülale ahzetmek için harcayacağı görülüyor. Karadeniz Bölgesi’nde yaşayanlar ise işlerini ihya ve kullanılmamış gelişim kurmaya ayrıksı bölgelerden henüz istekli.

 

 

 

Share: