Bitcoin yılbaşından geçmiş 100 bin doları görecek mi?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Sosyal medya modelinin eksiklikleri her sabık bölüm az buçuk henüz belirginleşiyor. Yekdiğeri ardına gelen skandallar sosyal iletişim araçları platformlarının hissedar karlarını ve reklam çıkarlarını, tüketicilerin güvenliğinin önüne koyduğunu göstermeye bitmeme ediyor. Bu ebat bankacılık sektöründe yaşandığı takdirde, ortaklık sahipleri mahbes cezasına çarptırılır, evet birlikte genişlik azından düzenleyicilerden ciddi bir ukubet alırdı. Bu nedenle merkeziyetsizleştirilmiş sosyal iletişim araçları modeli, rabıta odağı haline geldi.

Fakat içtimai medyada merkeziyetsizleştirilmiş bir modelin benimsenebilmesi için, merkezi sosyal iletişim araçları devleriyle rakiplik edebilecek benzeri hüküm kazanması gerekiyor. Forbes’un haberine bakarak merkeziyetsizleştirilmiş finansın (DeFi) hızlı yükselişinin gölgesinde, merkeziyetsizleştirilmiş içtimai medyayla (mutasavvıf) ait gâh tartışmalar bile gündemde düzlük edinmeye başladı. 8 Kasım’da kripto para borsası FTX CEO’akarsu Sam Bankman-Fried, merkeziyetsizleştirilmiş toplumsal medyanın henüz keşfedilmemiş potansiyelleri olduğunu söyledi.

Bu potansiyelin ise DeFi ile benzeri araya geldiğinde, devasa bir toptan kamera tabanına ulaşabileceğini ifade etti. finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre bu açıklamadan birkaç ahit sonradan toplumsal iletişim araçları platformu Reddit’in Kurucusu ve aşama sermayesi fonu Muhip Muhip Six Başkanı Alexis Ohanian Solana Foundation ile işbirliği açıklaması yaptı. İki iştirak işbirliğinin sonucunda Solana blockchain’i üstünde merkeziyetsizleştirilmiş bir toplumsal iletişim araçları projesi amacıyla 100 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Web 3.0 için elan er olsa birlikte, bazen projeler içtimai medyanın dönüşümüne, merkeziyetsizleştirilmiş inovasyonlara ve sayısal varlıklara bindi veriyor.

Subsocial, Substrate çerçevesi kullanılarak geliştirildi. Bire Bir zamanda Polkadot ve Kusama blockchain’leriyle bile ahenkli çalışabiliyor. Tümce kullanıcılara müsaade almaksızın öz toplumsal ağlarını tevlit imkanı tanıyor. Bu şekilde kullanıcılar içerik satın alabiliyor, paylaşım yapabiliyor, NFT oluşturabiliyor ve ödeme yapabiliyor/alabiliyor. Merkezi platformlarla karşılaştırıldığında, bu cümle sansür mekanizmasından etkilenmiyor. Bu nedenle hesap sahibi dışında tek kimesne ayrımsız hesabı kapatamıyor. Polkadot ekosisteminin bu sistemle ağır ezgi olması birlikte Subsocial’ı blockchain üzerinde inşa edilmiş tıpkısı içtimai iletişim araçları platformu adına öne çıkarıyor.

Dizge kullanıma amade olduğunda, düzlem bire bir network üzerinde çalışan özge uygulamalarla birlikte entegre olacak. Böylece rakip platformlara nazaran daha fazla ‘mülk edinim’ fırsatı yaratacak.

Subsocial CEO’akarsu Alex Siman, içtimai medya üzerinden yeni ekonomik paradigmaların doğacağını düşünüyor. Siman, “buna sosyal para adını veriyoruz, sosyal ağlar merkeziyetsizleştirilmiş finansla ayrımsız araya geliyor” dedi. Devamında, “blockchain üzerinde meydan alan sosyal ağ platformu tamamen saydam, bu dahi etkileşim zarfında olduğunuz herkesin hesaplarını görebiliyor olmanız anlamına geliyor” ifadesini kullandı.

Siman kullanıcıların hesaplarda şeffaflıktan rahatsız olmayacağını düşündüğünü söyledi ve bugün kullandığımız toplumsal platformlar geçmiş ortaya çıktığında kullanıcıların evlerini evet bile çocuklarının fotoğraflarını paylaşma üzerine çekimser davrandığını hatırlattı. Siman, “bence insanlar sofi’nin faydalarını gördüğünde, matlup değişecek” dedi.

Melania NFT platformunu kurdu

 

Tesla’dan müşterilerine dava!

 

Kripto ve ABD borsalarında Fed depremi

 

Share: