Bitcoin bire bir ‘ponzi’ tuzağı mı?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

ABD, Kaliforniya merkezli dirlik yöneticisi Research Affiliates’in CEO’su Chris Brightman, saklı yazı para birimlerini “ponzi şeması” namına adlandırdı. Brightman Bitcoin’mağara ve dünyanın en iri sayısal varlığını destekleyen blockchain teknolojisinin yasadışı faaliyetleri körüklediğini kanıt ediyor.

CEO Financial News’teki açıklamasında Bitcoin hakkındaki görüşleri sorulduğunda “Yağız para aklamayı kolaylaştıran ayrımsız Ponzi şemasıdır” ifadelerine yer verdi.

2021 sonu itibariyle 168 bilyon dolarlık varlığı yöneten şirketin CEO’luğuna geçen Brightman Bitcoin’in bir takas ara bulucu, emin tıpkı ayar deposu veya pahalılık koruması olmadığını söyledi. Brightman, Bitcoin’mağara tamamen düşüntülü olduğunu ve başkalarına henüz faziletkâr tıpkısı fiyata satılabildiği üzere dünyalık kazandırabildiğini söyledi.

CEO ayrıca blockchain teknolojileri ile ilişik endişelerini da paylaştı. Brightman konuyu seçkin ne kadar incelerse “blokchain’in esasen hangi olduğuna dayalı o kadar bir iki bilgiye” ulaşabildiğini söyledi:

“Dava, menşur defter teknolojisini uygulanabilecek akilane tıpkısı kodlama tekniği olup olmadığı değil, sorunun bunun hangi kanuni mülkiyeti ifade ettiğidir. Yüzyıllarca süren yasal sözleşmenin tam kısıtlamalarını ortadan dercetmek üzere dağıtılmış defter teknolojisini bire bir şekilde kullanabileceğimiz fikri, liberter aynı hayalden ayrıksı tıpkısı molekül değildir.”

Brightman’ın blockchain hakkındaki yorumları, dünyanın yer şişman sağlık yöneticisi BlackRock’fecir gelen teknolojiyi savunan yöndeki açıklamalarıyla çelişiyor. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, BlackRock’ın Endeks Yatırımları ve iShares küresl başkanı Sağlıklı Ramji 22 Haziran günlü açıklamasında blockchain teknolojilerini, “alışılmadık derecede inovatif” olduğunu ve mal dünyasında dengeleri tahrifat potansiyeli taşıdığını söylemişti.

Ramji, “Pürüzleri ortadan kalkıyor, piyasaların esas işleyişini müşteriler amacıyla haddinden fazla daha verimli ayla getirecek derecede daha mahdut derece aktarımı imkanı sağlıyor” ifadelerine yer verdi.

Bitcoin ve değişik kripto mülk birimlerinde saklı yazı dünyalık kışı yerine adlandırılan denk dalgalanmaları devam ediyor. Şu sıralar 19.310 dolar civarında seyreden Bitcoin Teşrinisani 2021’da ulaştığı zirveden bu yana %70’in üzerinde ayar kaybetti.

AB’den kriptoya çekidüzen

 

Umum Salvador, Bitcoin almaya bitmeme ediyor

 

İkinci yarıda borsa rallisini tetikleyecek 5 prensip

 

Share: