Dünya’yı kurtaracak süper bakteri

Vukuf insanları, doğada çözümü yüzyıllar süren ve kirliliğe el açan plastikleri çözebilecek benzeri enzim geliştirdi. BBC Türkçe’nin haberine göre doğada çözülmeleri yüzlerce sene süren plastik şişelerde mergup PET’lerin, PETase ünlü enzim sebebiyle biraz dönem zarfında çözülebililiyor. Japonya’birlikte tıpkısı çöplükte keşfedilen enzim, doğada de PET yiyen benzeri bakteri eliyle salgılanıyor. Ideonella sakaiensis adlı bakteri, plastik yiyerek ürettiği enerjiyle hayatta kalıyor. Araştırmacılar bu türü Japonya’daki liman kenti Sakai’da bir plastik et kafalı dönüşüm tesisinde 2016’de bulmuştu. Araştırmada kayran düzlük Portsmouth Üniversitesi’nden Prof. John McGeehan, plastiğin sadece 50 yıldır doğada nazik miktarlarda var olduğuna dikkat çekerken bu sürenin bir bakterinin tekâmül geçirmesi amacıyla bodur bire bir süre olduğunu söyledi. PET’lerin karışma olduğu plastik grubu olan polyesterler doğada üstelik oluşuyor.

BAKTERİ EVRİMLEŞTİ
Prof. McGeehan bu polyesterlerin nebat yapraklarını koruduğunu, bakterilerin birlikte milyonlarca yıldır bunları kemirmek üzere evrimleştiğini, fakat bu polyesterlerden PET yemeye geçmelerinin hayret aynı hızda yaşandığını belirtti. Fen insanları PETase enziminin elbet çalıştığını çözdükten sonraları hoşur eklemelerle bu enzimi daha bereketli ayla getirdi.

PEF’LERİ BIRLIKTE ÇÖZÜYOR
Araştırmacılar enzimi PET’e alternatif kendisine geliştirilen bitki tabanlı PEF plastiğinde denediğinde benzeri sürprizle karşılaştı: PETase, PEF’leri henüz liyakatli çözüyordu. Prof. McGeehan, ansız tahavvül tesislerinde polyesterlerin temas mankafa dönüşümde kalitelerinin düştüğünü ve kullanılamaz hale geldiğini ancak PETase’nin plastiği temel çatı taşlarına ayrıştırarak daha bol et kafalı inkılap sağlayacağını söyledi. Enzimin endüstriyel üretimi içinse PET’i elan aceleci çözebilen aynı ayla getirilmesi gerekiyor. Bu bile aynı birçok yıl almak

Share: