BES fonları merkezi platformlardan alınıp satılabilecek

Buna bakarak yılda 6 posta yapılabilen kaynak dağılımı değişikliği imdi 12 yol gerçekleştirilebilecek. Bire Bir düzenlemede sunulacak fonların çekicilik satımı, İstanbul Değiş Tokuş ve Hıfız Bankası YEMEK (Takasbank) aracılığıyla SPK’nın ve kurumun akıllıca görüşü alınarak belirlenen aplikasyon esasları çerçevesinde BEFAS üzerinden gerçekleştirilecek. BEFAS üzerindeki fonlarda giriş aidatı, dalavere harcama kesintisi ile görüntü bütün masraf kesintisine müteveccih taharri işlemi uygulanmayacak

Bireysel Tekaütlük sistemi (BES) karşı yönetmelikte, emeklilik envestisman fonlarının merkezi ayrımsız platformdan alınıp satılabilmesine yönelik düzenleme yapıldı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ve bahis konusu yönetmeliğe hükümler ekleyen yönetmeliğe bakarak, Sigortacılık ve Özel Tekaütlük Aranjman ve Fal Kurumu eliyle Anamal Piyasası Kurulu’nun (SPK) görüşü alınarak Ferdî Emeklilik Kaynak Alım Satım Platformu’nda (BEFAS) işlem görecek apayrı şirketlerin kurucusu olduğu fonların, hava marifetiyle belirlenecek tekaütlük planlarına karışma edilerek katılımcılara sunulması zorunlu olacak.

Bu kapsamda sunulacak fonların çekicilik satımı, İstanbul Takas ve Saklama Bankası SERPMEK (Takasbank) marifetiyle SPK’nın ve kurumun makul görüşü alınarak belirlenen aplikasyon esasları çerçevesinde BEFAS üzerinden gerçekleştirilecek. Buna bakarak yılda 6 nöbet yapılabilen kaynak dağılımı değişikliği daha çok 12 posta gerçekleştirilebilecek.

Birikimin benzeri kısmının veya tamamının BEFAS’ta muamelat gören fona yahut fonlara yönlendirildiği anlaşma yahut sertifikalarda; BES yönetmeliğinin 22/A maddesinin ikinci fıkrasında vadi kayran methal aidatı, dalavere gider kesintisi ile görüntü toplam gider kesintisine yönelik kontrol işlemi uygulanmayacak.

BES yönetmeliğinin 22/A maddesinin üçüncü fıkrasında düz alan fon toplam masraf kesintisi iadeli işlemine BEFAS üzerinden alınan ayrıksı şirketlere ait fonlar üzerinden yapılan kesintiler dahil edilmeyecek, yemeden içmeden katılımcının sözleşmesinin yahut sertifikasının bulunduğu şirketin fonları dahil edilerek reddetme işlemi yapılacak. Uygulama 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek.

Kasa ve dünyalık birikimlerini ‘BES’leyecek yasa hazırlanıyor

 

BES’te biriken cirim 172 milyar lirayı aştı

 

BES’te flaş farklılık! Yüzde 200 artacak

 

Share: