‘Bankacılık sisteminiz muhafazakar’

Taşınmazlar sektöründe yaşanan sıkıntıların göz balonunun oluşmasına yol açtığı İspanya ve Yunanistan’de kepenk kapatan ekip, gözünü Türk pazarına dikti.
THE LİRA’nın haberine göre 1971 yılında ÇAKER’bile kurulan, 35 ülkede cümbüş gösteren, zaman 3000’i çok ofisi , 38.000’den çok broker ve taşınmazlar danışmanı ile hizmet veren ERA’nın Avrupa pazarına kattığı akıbet devlet Türkiye oldu.
Son üç almanak süreçte krizin vurduğu İspanya’bile 75, Yunanistan’de ise 15 ofisini kapatarak operasyonlarına akıbet veren takım, kaybettiği us Türkiye’birlikte aramaya değişmeyen verdi.
Mütekabiliyet kanunundaki tadilat ile yabancıların gayrimenkul edinmelerinin başıboş bırakıldığı Türk gayrimenkul sektöründe vesile gördüklerini kaydeden Grubun Avrupa Başkanı François Gagon, Türkiye’deki yurt sektöründeki tablonun özge ülkelerden ayrıştığı görüşünde..
”TÜRKİYE’DEKİ SAFIHA ÇOKÇA FARKLI”
Hızlı tahaccüm kaydeden ve serencam dönemde konut kredisi nema oranlarının rekor seviyelere gerilemesiyle yeniden gündeme gelen Türk gayrimenkul piyasasındaki balon riskine ilgilendiren endişelerin abes olduğunu kaydeden ERA Avrupa Başkanı François Gagon, İspanya,Hollanda ve MEMLUK üzere bölük sektöründe iri sıkıntıların yaşandığı ülkelerde bankaların güven verirken haddinden fazla erkinci politikalar izlemesinin sorunun temeli olduğunu kaydederek, Türkiye’deki tablonun berenarı farklı olduğunu belirtti.
Yurt piyasasında sorunların yaşandığı ülkelerde bankaların çılgınlar kabil emniyet verdiğini kaydeden Gagon, çoğu ülkede yüzde 100’e kadar güven verilmesinin talebi ve dolayısıyla karşılık artışını tetiklediğini belirterek bunun sonucunda balon oluştuğunu söyledi.

Spekülasyona dayalı bire bir pazarda gayrimenkullerin fiyatlarının nagehan yüzdelik 50-65 artabildiğini dile getiren Gagon, emlak pazarında mehabetli olanın asıl yatırımcıların çalım yapması olduğunu vurguladı.
Ecnebi yatırımcıların alelhusus İngilizlerin spekülasyona dayalı kendisine satın alma yaptığını bildiren Gagon, ”Onların amacı bunu giderek kiralayıp parasını takip etmek evet üstelik devam etmek değildi. Sonsuz yerine alıyorlardı ve evlerin fiyatları arttı. Fiyatlar çokça arttığından algı kimesne üstelik bulunmadığı üzere pazarı bu şekilde öz kendilerine mahvetmiş oldular” diye konuştu.
”BANKACILIK SİSTEMİNİZ MUHAFAZAR”
Türkiye’dahi sistemin çokça değişik olduğunun bilgisini veren Gagon, bankaların cesaret verme uygulamalarını haddinden fazla akıllıcasına ve muhafazakar bulduğunu, bu durumun fiyatın taharri edilmesini sağladığını belirtti. Ayrımsız zamanda sunma eksikliğinin de olduğunu bildiren Gagon, ”Nüfus, kâm, bankaların itimat ita oranı artıyor amma genişlik dengede kaldığı ve bankalar akilane politikaları uyguladığı için karşılık dengesi devam ediyor” diye niteleyerek konuştu.
Türkiye’dahi balon riski görmediğini bildiren Gagon, ”Türkiye’deki bankaların muhafazakar politikalarıyla palavra olacağını düşünmüyorum. Sizin bankalarınız yüzdelik 100 cesaret vermiyor. İnsanların işi var mı, ödeyebilirler mi bunların hepsi arama ediliyor” dedi.
Türkiye’üstelik çokça iri potansiyel gördüklerini dile getiren Gagon, nüfusun yüzde 40’ının 25 yaşında altında olmasının şişman aynı yarar olduğunu söyledi. Dünyanın farklı ülkelerinde piramit bilakis dönerken, Türkiye’de çokça farklı tıpkı tabela olduğunun altını çizen Gagon, Türkiye’deki senaryonun haddinden fazla kudretli olacağını düşündüklerini belirtti.
”KÜLTÜRÜNÜZ SPEKÜLASYONA İZİN VERMİYOR”
Türkiye’deki hane fiyatlarının bu şekilde sürdürülüp sürdürülememesinin gelecekte Türkiye’nin nema oranına, özlük artışına, ürem oranlarına, maaşlara ve gelir kabil faktörlere sınırlanmış olduğunu bildiren Gagon, ”Sürdürülebilir ve sürdürülemeyen benzeri denk aralığı var. Fiyatların temas yıl yüzde 50 oranında artması tabiiki sürüdürülemeyecek bir husus. Fakat 1-2 yıl sürdürülebilir, 10 sene sürdürülemez. Türkiye’üstelik böyle olacağına inanmıyorum. Bankaların güven ita politikası başka ülkelerden haddinden fazla elan muvazeneli, muhafazakar. Hollanda’de ise fiyatların yılda yüzdelik 25 oranında artması kortej konusuydu. Bankalar hane sektörü amacıyla yüzdelik 100 oranında finansman sağlamaya başladı, bu üstelik balon yarattı. Türkiye’nin politikaları itibariyle palavra etkisi olduğunu, böyle ayrımsız sorunla karşı karşıya kalacağına inanmıyorum” diyerek konuştu.
Ayrıca Türkiye’birlikte taşınmazlar kültürünün çok ayrımlı olduğuna değinen Gagon, ”Türkiye’bile para-servet sahibi kalkmak önemli birşey. Bu çok spekülasyona müsaade vermeyen tıpkısı iş anlamına geliyor. Gayrimenkulu yaşamak evet da isticar etmek için almıyorsanız vakit kaybetmeden 6 ay ya birlikte 1 sene elimde tutayım, ondan sonradan fiyatı artınca satayım diyorsanız o piyasada montaj var demektir. Montaj olan pazarlarda fiyatlar sürüdürülemez şekilde artar ve ondan bilahare patlama yaşarsınız. Türkiye’üstelik böyle olduğunu düşünmüyorum çünkü Türkiye’deki firez, alayım çocuklarıma, aileme kalsın, emekliliğimde kullanayım evet bile kiralayıp parasını çıkarayım üzerine müesses. O yüzden etraflı vadede öyle bire bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum” dedi.
TÜRKİYE ÜZERİNDEN ORTADOĞU’YA AÇILACAK
ERA Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Fert Ekşioğlu ise alelhusus akıbet 10 yıllık dönemde gösterdiği atılımla, dünyanın sunma dinç ekonomileri ve yer gözde ülkeleri beyninde kalıcı benzeri vadi edindiğini kamu dünyaya kanıtlayan Türkiye’birlikte yurt sektöründe çok eke bir dinamizm yaşandığına dikkat çekti.
İstanbul ofisininin Ortadoğu ve Avrupa beyninde köprü görevi göreceğini kaydeden Ekşioğlu, Türkiye’niz Ortadoğu’ya açılmada hat olacağını söyledi.
Türk pazarında çok şişman potansiyel gördüklerini dile getiren Ekşioğlu, geçmiş yıl 30 bayii, 5 sene süresince 200 bayiiye ulaşmayı hedeflediklerini kaydederek ”10 sene zarfında ihtimal 500 ofise ulaşacağız. Seçme semtte olabilecek konseptler ve bunun konusunda çalışıyoruz” dedi.

Share: