‘Roket bilimciler ve us cerrahları averaj insandan elan aptal değil’

Sky News’mağara haberine göre, BMJ dergisinde yayımlanan araştırma, havacılık mühendisleri ve akıl cerrahlarının genel nüfustan henüz aptal olmadıklarını ve eğer özverili aynı çabalama ortaya konulursa gelişigüzel iki alanda dahi kariyer etme imkanına herkesin erişebileceğini gösterdi.

Araştırmacılar İngiltere, Avrupa, MEMLUK ve Kanada genelinde internetten işe alınan 329 havacılık mühendisi, 72 nöroşirürjiyen ile İngiltere’den 18 bin 257 kişinin zekasını karşılaştırdı.

Katılımcılara cinsiyet, yaş, yaşadıkları kesim ve eksperlik alanlarındaki deneyim düzeyleriyle ilişik sorular sorulurken Cognitron platformu tarafından hazırlanan 12 çevrim içi duyu görevini tamamlamaları istendi. söz konusu istifham ve görevlerle katılımcıların algılama, planlama, kanı icra, say belleği, dikkat ve ruh işleme yeteneklerini içine kayran özellikleri incelendi. Katılımcıların değerlendirmelerinden elde edilen bulgular, genel kanaatin tersine, karın cerrahları, havacılık mühendisleri ve genel nüfusun zekası arasındaki farkın çok az olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar, çalışmanın amacının roket bilimi ve beyin cerrahisi hakkındaki koca kanaatin akıllıca olup olmadığını sorgulamak olduğunu ifade etti.

Araştırı: Aşının uygulanma saati, antikor seviyesini etkiliyor

 

Araştırma: Ocak işleri yaşlılıkta zinde kalmayı sağlıyor

 

Pfizer/BioNTech aşısıyla ilgili keder donör araştırma

 

Share: