Bakan Kirişci’den motorin, matbu ve ağızotu müjdesi

İzmir Dikili’dahi ekincilik sektörü temsilcileri ile tıpkısı araya mevrut Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, zirai üretimde süt ve matbu, hayvancılıkta yem amacıyla üreticilere ayni olarak destek sunulacağını, üreticilerin hazırlanan deneyli ile bu destekten faydalanabileceğini söyledi.

28. Dönme Türkiye Nazik Budun Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Sebep ve Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, İzmir’in Dikili ilçesinde tarım sektörü temsilcileri ile tıpkı araya geldi. Mühim üründen kastın hububat, yağlı tohumlar, şeker ve bakliyat olduğunu vurgulayan Bakan Kirişci, “İşe stratejik ürünlerden başlayacağız. Ben çiftçiyim ve dikici çocuğuyum. Mazot ve gübrenin ikisini da kaynakları bizde olmadığı üzere ithal ediyoruz. Bu iki ana girdiyi, ciddi ürünler için terviç çerçevesine alacağız. Ayni adına bu destekleri hangi devir kullanacaksa, karta yüklenen para üzerinden üreticinin bunları satın alabilmelerine imkan sağlayacağız. Üreticimiz hangi üreteceğini söylesin, ihtiyacı olan süt ve gübreyi yekpare zamanında kendilerine ayni yerine sunacağız. Hayvancılıkta de yemleme üstüne ayni yerine üreticilerimize bindi sunacağız. Üreticilerimizin finansmanla ilişik yaşadığı güçlüğü aşmış olacağız” dedi.

“Ekilmemiş düzlük kalmayacak”

Kontratlı üretimin en gani uygulamasının şeker hastalığı pancarı üretiminde olduğunu belirten Bakan Kirişci, “Bunu de biz ehliyetli görmediğimiz amacıyla yıpranmamış konvansiyon mevzuatı hazırlıyoruz. Bu mevzuat, sigortayı mecburi kuzuluk getirecek, üreticiyi ve ürünü alacak olan sanayiciyi yahut tüccarı garanti altına matlup” bilgisini verdi. Bakan Kirişci antrparantez, “Bizim nadasa bıraktığımız alanlar var. Ekilmeyen alanlarımız var. Bu ekilmeyen alanlar üzere servet sahibine ‘Sen sahibisin amma tığ burada sahiplik ile yararlanma hakkını ayırıyoruz. Benzeri yıldan fazla o alanı boş bırakıyorsan o alanda istihsal yapandan kira bedeli gerçekleşme ettirilecek’ diyeceğiz. Böylecene gereksiz düz kalmayacak, ekilmemiş düzlük kalmayacak. Iyelik sahibi ile isticar etmek isteyenlerin aralarındaki ilişkiyi düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’nin yüzyılı”

Nezaret tarafından gerçekleştirilen yıpranmamış projeler üzerine hikmet veren Bakan Kirişci, “Gelecek sene, cumhuriyetimizin kuruluşunun 100 sene dönümü. 2023, bizim için nazik aynı öneme erbap. Yeni yüzyılı ‘Türkiye’nin yüzyılı’ yerine tanımlıyoruz. Türkiye’nin sözü dinlenen, bölgesel değil global aktör olarak görülmeye başlandığının kabul edildiği ayrımsız döneme giriyoruz. Bunu Tahıl Koridoru’nda dahi gördük. Rusya ve Ukrayna, hububatın yüzde 28’ini elinde tutan tekel ülkeler. Semiz tohumlarda üstelik ayrımlı tıpkı nitelik yok. Tığ üstelik arz açığı olan öğütücü diş ürünleri bu ülkelerden alıyoruz. Savaştan ufuk böyle benzeri tıkanan süreci aşan mutluluk Türkiye ve Cumhurbaşkanımız oldu” sözlerine düz verdi.

“Üretimde alelacayip tıpkı hesap ve pencere anahtar”

Binali Yıldırım ise “Motorin ve tezek konusunun zirai üretimde bambaşka aynı idrak ve içki açacağına inanıyorum. Bunun mal olarak değil süt ve matbu kendisine veriliyor olması, üreticileri rahatlatacak” ifadelerini kullandı. – İZMİR

Share: