Aspirinle ilgili şanlı argüman!

Erciyes Üniversitesi Tababet Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, bugüne arbede rahat olan, ”40 yaşından sonra duygu hastalığı olsun evet üstelik olmasın herkesin düşük dozda günde tıpkı Aspirin alması” yönünde görüşün akıllıcasına olmadığının, ilmî kendisine ortaya konulduğunu söyledi.

Oğuzhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aspirin’in çokça çarkıt benzeri merhem olduğunu, bugün bakkallarda da satıldığını söyledi.

analjezik adına aşina Aspirin’in gerçekte ”mucizevi” bire bir çare olduğunu vurgulayan Oğuzhan, şu bilgileri verdi:

”Aspirin, ağrı kesici özelliğinin yanında kanın koyuluğunu azaltarak huy içerisinde henüz rahat akmasını sağlıyor. Bu sayede hem duygu krizlerini hem dahi felçleri engelleyebiliyor ama sonuç derece ciddi birlikte benzeri çıkar yol. Uygun bire bir şekilde kullanılmazsa işkembe ve kanı kanamalarına da nöbet açabiliyor. Bazı Bazı bu göden kanamaları ölüme de illet olabiliyor.”

Oğuzhan, bugüne arbede degaje olan görüşün ”40 yaşından sonraları ruh hastalığı olsun evet bile olmasın herkesin düşük dozda (100-300 miligram arasında) günde ayrımsız Aspirin alması” yönünde olduğunu belirterek, yapılan sonuç araştırmalarda bunun akıllıcasına olmadığının belirlendiğini anlattı.

40 yaşından sonradan herkesin Aspirin kullanmaması gerektiğini tabir eden Oğuzhan, şöyle devam etti:

”Zira, İngiltere’de 8 yıl süren ve sonuçları bu sene ‘Lancet’ adlı ayrımsız dergide yayınlanan bakir bire bir çalışmada, seçme hastalığı olmayan 40 yaşın üzerindeki erkeklerde ve kadınlarda Aspirin’in faydalı olmadığı, özellikle kadınlarda açık tıpkısı şekilde ortaya konulmuş. Prof. Dr. Gerry Fowkes tarafından 3 bin 350 can arasından yapılan bu çalışmada, tıpkı gruba günde 100 miligram bağırsakta çözünen Aspirin farklı gruba birlikte plasebo (etkiz umar) bırakılmış. Yapılan mukayeseli değerlendirmede da Aspirin’in, herhangi bir hastalığı sıfır 40 yaşın üzerindeki kişilerde faydalı olmadığı ortaya kullanılmış. Zımnında tek şikayeti yoksuz, his-damar hastalığı olmayan bire bir birey özlük başına Aspirin kullanmasın. Çünkü, dokuncalı türlü. Fakat, bazı kişiler tek hastalıkları olmamasına rağmen önsezi-huy hastalığı itibarıyla yüksek riskli olabilirler. Tabi buna ancak hekim karar verebilir. Elan önceleri bilinen önsezi-yaradılış hastalığı bile varsa bu kişilerin ölene kadar banko Aspirin kullanması gerekiyor. Bu konuda tıpkı şüphemiz yok.”

Share: